Çok Sorulan Sorular

İzmir Dentalizm Ağız ve Diş Sağlığı Polikliniği web sitemizde ağız ve diş sağlığı hakkında en sık merak ettiğiniz soruların cevaplarını vermeye çallışıyoruz. Bu bölümde tedaviler hakkında daha detaylı bilgileri bulabileceğiniz gibi tedavi öncesi ve tedavi sonrası yapılması gerekenleri de ileteceğiz. Tedaviniz ile ilgili aklınıza takılan tüm soruların cevaplarını bulabilceğiniz çok sorulan sorular bölümümüz ile endişelerinizi gidermek istiyoruz. Buradaki cevaplar kendi ekibimizden uzman hekimlerin yorumları ve dünya üzerindeki diğer diş hekimliği sitelerinden oluşan geniş bir arşivi kapsayacaktır. Ancak unutmamalısınız ki web sitemizde okuduğunuz tüm içerikler temel olarak bilgi verme amaçlıdır. Herhangi bir rahatsızlığınızda uzman bir hekimin görüşünün yerini tutmaz. Ağız ve diş sağlığınız ile sıkıntılarınızda veya görmüş olduğunuz bir tedavi hakkında bir şeylerin ters gittiğini düşündüğünüz durumlarda ihmal etmeden diş polikliniğimize ve tedaviniz ile ilgilenen uzman diş hekimlerimize ulaşmalısınız.    

Dişleriniz de bir bıçaklama ağrısı gibi veya kara tahtaya çivi sürtmek gibi bir ağrı ve hassasiyet yaşıyorsunuz. Diş hassasiyetleri hoş olmayan tüm rahatsızlıklara verilen isimdir. Hepimiz bir noktada, özellikle diş hassasiyeti nedeniyle soğuk, sıcak veya ekşi bir şey yediğinizde veya içtiğinizde, hafif, orta veya şiddetli olabilen şimşek benzeri bir his yaşadık. Peki bu diş rahatsızlığına ne sebep olur? Bu gönderide, “dişlerim neden hassas” sorusuna cevap vereceğiz ve temel nedene ulaşmanıza yardımcı olacak bazı yaygın açıklamaları paylaşacağız.

İyi haber şu ki, eksik dişiniz varsa artık tek seçeneğiniz köprüler ve takma dişler değil. Günümüzde gülümsemenizi tamamlayabilen çeşitli diş implantları bulunmaktadır. %98'e varan başarı oranıyla diş implantları harika bir seçenektir ve güvenilir diş hekiminizle görüşmeniz gerekir. Bu gönderi, mevcut farklı diş implantı türlerini açıklayacak, böylece sizin için doğru diş implantını bulmanıza yardımcı olacak bilgilere sahip olacaksınız.

Dental İmplantlar Nedir? Nelerdir?

Amerikan İmplant Diş Hekimliği Akademisi'ne (AAID) göre diş implantları, bir vidaya benzeyen ve doğal kemiğinize bağlanan çene kemiğinize cerrahi olarak implante edilen yapay bir kök içerir. Abutment olarak da bilinen bir konektör, kuron olarak bilinen yapay dişinizi yerinde tutmak için kullanılır.

İlginç bilgilere gelince, burada diş implantları hakkında bilmediğiniz ve faydalı olabilecek birkaç gerçek var.

Diş implantlarının tarihi düşeneceğinizden çok daha eskiye dayanır. Örneğin Mayalar, MS 600'de ilk diş implantları için kredi alıyorlardı.

Türkiye’de yaklaşık 2 milyon insanın diş implantları var ve bu sayıya her yıl yaklaşık 200.000 kişi ekleniyor.

Her ikisi de doğal kemiği korurken kemik büyümesini desteklemeye yardımcı olan tek diş restorasyon seçeneğidir.

Artık bazı diş implantı gerçeklerini bildiğinize göre, güçlü bir diş implantı cerrahisi adayı için gösterebileceğiniz bazı nedenlere dalmanın zamanı geldi.

Diş implantları için en iyi adaylar;

 • Periodontal hastalık nedeniyle eksik dişler,
 • Yaralanma nedeniyle eksik dişleri tamamlamak isteyenler,
 • Genetik nedenli eksik dişlere sahip olanlar,

Diş implantı prosedürü için güçlü bir aday olmak için hastaların sahip olması gerekenler:

Genel olarak iyi diş sağlığı,

 • Çenede önemli kemik yoğunluğu,
 • İdeal olarak periodontal hastalıkları olmayanlar,
 • Protez takma konusunda yetersiz veya güvensiz hissetmemek,

Güçlü bir diş implantı adayı olup olmadığınızı belirlemek için diş hekiminiz ve periodontistiniz ile birlikte çalıştıktan sonra, sizin için en iyi seçeneği bulmak üzere farklı diş implantı türlerini anlamak için bir görüşme yapacaksınız.

Her diş implantının kendine has nüansları olmakla birlikte, tüm diş implantları için ana süreç şu adımlardan oluşur: hasarlı dişin çıkarılması, çene kemiğinin hazırlanması (aşılama), gerektiğinde, diş implantının yerleştirilmesi, kemik büyümesi ve iyileşmesi, abutment yerleştirilmesi ve yapay diş yerleştirilmesi ve tabii ki takip ziyaretleri.

Bu yazının detaylandıracağı beş farklı diş implantı türü şunları içerecektir:

 • Endosteal İmplantlar
 • Subperiosteal İmplantlar
 • All-On-4 Diş İmplantları
 • İmplant Takma Dişleri
 • İmplant Destekli Köprüler

1) Endosteal İmplantlar

Kısaca endosteal implantlar kemik içine yapılır ve en sık kullanılan implantlardır. Vidalar, silindirler, bıçaklar köprü veya hareketli takma dişleri olan hastalarda dişleri tutar. Vida gibi küçük titanyum kök, daha sonra yedek dişi tutan çene kemiğine yerleştirilir.

2) Subperiosteal İmplantlar

Endosteal implantların tersi, kemik üzerine yapılan subperiosteal implantlardır. Bu genellikle implantı tutacak yeterli kemik olmadığında tercih edilen implanttır. Yedek dişi tutmak için çene kemiğinin üzerine veya üstüne yerleştirilirler.

3) All-on-4 Diş İmplantları

All-on-4 diş implantları, takma dişlerden kaçınmak isteyen yetişkinler için genellikle uygun bir seçenektir. Eksik dişin kökünün yerine çenenize küçük bir titanyum vida yerleştirilir. Bu küçük bir ameliyat gerektirir. Bu yapıldıktan sonra, bir kuron bağlanır ve sonuç çok gerçek görünümlü ve işlevsel bir diş olur. Çene başına 4 implant kullanıldığı için implant olarak all-on-4 olarak bilinirler.

4) İmplant Takma Dişleri

Diş çekimi için yeterince sağlıklı olduğunuz sürece, implant üstü protezler geleneksel protezlere harika bir alternatiftir. Takma dişler, geleneksel takma dişlere kıyasla stabilite ekleyebilen implantların üzerine yerleştirilir. Takma takma dişlerin faydaları genellikle yiyecekleri daha kolay çiğneme, daha iyi konuşma, en aza indirilmiş rahatsızlık, daha fazla protez yapıştırıcısı olmaması ve sıklıkla mevcut protezlerin kullanılabilmesini içerir.

5) İmplant Destekli Köprüler

İmplant destekli köprüler, bir veya daha fazla diş eksik olduğunda, implantı destekleyecek yeterli çene kemiğiniz yoksa veya yakında bir sinir varsa iyi bir seçenektir. İmplant destekli köprüler üç parçalıdır.

İmplant Postu, Abutment, Protez Diş

Diş implantları ile ilgili İyi haber şu ki, bu diş implantı, dişlerinizi gıcırdatmanın neden olduğu kişisel implantınız üzerindeki baskıyı azaltabilir.

İmplant destekli köprüler için bir zaman çizelgesine gelince, deneyiminiz, röntgen, diş geçmişi, ölçü alma ve birden fazla diş eksikse olası BT taramasını içeren bir ilk konsültasyonla başlayacaktır. Bunu ilk ameliyat takip edecek. İmplant iyileştikten sonra, küçük bir kesi ile ikinci bir ameliyat yapılır ve ilkinden daha basit bir ameliyat olur. Dördüncü adım restorasyon aşamasıdır ve son ziyarette kalıcı bir köprü eklenecektir.

Diş İmplant İşleminden Sonra Ne Beklemeliyim?

Bir miktar rahatsızlık, kanama, şişme ve morarma, diş implantı prosedüründen sonra yaygın görülen yan etkilerdir. Diş implantları süreci, zaman, sabır ve güvenilir diş hekiminize birden fazla ziyaret gerektiren bir süreçtir. Ağrı kesici ilaçlar ve antibiyotikler genellikle bir diş implantı ameliyatından sonra reçete edilir. Diş implantlarınız varsa, mükemmel ağız hijyeni uygulamanızın, diş hekiminizi düzenli olarak ziyaret etmenin ve buz veya akide şekeri çiğnemek gibi zararlı alışkanlıklardan kaçınmanın önemi hayati önem taşır. Harika haber şu ki, diş implantlarının başarı oranı %90-95 oranı gibi çok yüksek bir orandır. İzmir Karşıyaka Dentalizm Diş Kliniği ve Diş Hekimliği, İzmir’in en uzman diş hekimlerinden olan diş hekimleri sahip kadrosu ile diş implantları hakkındaki tüm soru sorunlarınızı çözmek için yardıma hazırdır.

 

 

Diş implantları, eksik dişlerin yerine konması için destek görevi görebilen yapay kökler görevi görür. Prensip olarak, dişlerinin bir kısmı veya tamamı eksik olan herhangi bir kişi, hareketli bölümlü protezler, tam protezler veya geleneksel sabit protezler gibi başka alternatifler olduğunu bilerek implant yaptırmaya adaydır.


Tamamen Dişsiz Hastalar


Diş implantları, eksik dişlerin yerine konması için destek görevi görebilen yapay kökler görevi görür. Prensip olarak, bir veya daha fazla dişi eksik olan herkes, kısmi veya tam hareketli protezler veya geleneksel sabit protezler gibi başka alternatifler olduğunu bilerek implant yaptırabilir.

Üniter İmplante


Tamamen takma dişleri olan bir kişi, gevşek olup yemek yerken, konuşurken, gülerken, öpüşürken rahatsız edici olduğu için veya mide bulantısı refleksleri veya takma dişler yerine tam oturduğu halde psikolojik olarak kullanamama gibi nedenlerle sorun yaşıyorsa o zaman bu, tamamen sabitlenmiş veya bir overdenture kullanan implantlara dayalı protezleri seçmek için bir nedendir.


Bir overdenture, bir dizi implant tarafından yerinde tutulan çıkarılabilir bir protezdir.

Kısmen Dişsiz Hastalar


Diğer önemli endikasyonlar, özellikle de bu dişler sağlamsa “kancalı” protez takmak istemeyen veya ara boşlukların olduğu ve dişlerine sabit bir şey takabilecek durumda olmasına rağmen dişlerini gıcırdatmak istemeyen hastalarda posterior dişsizliktir.


İmplant Tedavisinde Yanlış Beklentiler


İlk kontrendikasyon, hastadan gerçekçi olmayan beklentiler olacaktır; bu nedenle estetik ve fonksiyon açısından nelerin elde edilebileceğini ve sahip olabileceği sınırlamaları bilerek bir çalışma yapmak ve hastayı vakasının tüm sorunları hakkında bilgilendirmek gerekir.

Periodontal Hastalık


İmplantları yerleştirmeden önce ağız sağlıklı, yani plak veya tartarsız, çürüksüz, enfeksiyöz odaksız, sağlıklı mukozalı ve olası bir periodontal hastalığı (pyorrhea) kontrollü olmalıdır.

Ciddi Sistemik Hastalıklar


Ciddi sistemik hastalıkları olan hastalar, önemli zihinsel bozuklukları olan hastalar (implantların uygun şekilde hijyenik bakımına sahip olmanın ek zorluğu nedeniyle), uyuşturucu bağımlıları (burada çok sigara içenler ve alkolikler dahil) implant takmamalıdır.

Sigara İçenler


Sigara içenlerle ilgili olarak, implant başarısızlık riskinin arttığı gösterilmiştir. Hastanın sigara içmemesi veya günde 5 sigaradan az içiyor olması çok önemlidir. Tütündeki nikotin, kırmızı ve beyaz kan hücrelerinin çoğalmasını ve ağız dokularına (kemik ve diş etleri) giden kanın azalmasına neden olarak bu bölgeye oksijen gitmesini azaltarak implantların osseointegrasyonlarını tehlikeye atar.


Kemik Veya Kemik Desteği Eksikliği:


Çenesi çok erimiş veya kemik kalitesi kötü olan kişilerde hacim kapladıkları ve minimum yükseklik ve genişlik gerekli olduğu için implantları yerleştirmekte zorlanabiliriz. Bu durumlarda önceden kemik grefti yapılması gerekebilir.
Üst çenenin arkasında, çok alçak maksiller sinüsler (burnun her iki yanındaki içi boş oyuklar) da yerleşimlerini sınırlayabilir. Alt çenede, alt diş sinirinin anatomik durumu, gelecekteki implanta yakınlığı nedeniyle bir sorun oluşturabilir, bu da implantın zarar görmemesi için uzunluğunun azaltılmasını veya başka tekniklerin kullanılmasını gerekli kılar.

Bruksizm


Hastanın ısırma şekli de dikkate alınmalıdır; bruksist hastalar (gece öğütücüler) üzerlerindeki aşırı yük nedeniyle bir implantın başarısız olmasına neden olabilir. Bu nedenle, klinik ve fonksiyonel parametrelerin her birini ve tabii ki estetiği analiz ederek mümkün olduğunca ayrıntılı bir ön teşhis yapmak önemlidir.

İzmir Karşıyaka Dentalizm Diş Kliniği ve Diş Hekimliği, İzmir’in en uzman diş hekimlerinden olan diş hekimleri sahip kadrosu ile diş implantları hakkındaki tüm soru sorunlarınızı çözmek için yardıma hazırdır.

 

Genellikle, geleneksel diş implantları üç parçalı bir tasarıma sahiptir. Üç bileşen, implant direği veya vidası, implant direğine bağlanan abutment ve bir taç, köprü veya takma diş olabilen protez veya diş restorasyonudur.

Son birkaç on yılda, diş implantları eksik dişleri geri kazanmanın güvenilir bir yolu haline geldi. Bu dönemde dental implantlar için kullanılan materyaller kapsamlı bir şekilde araştırılmış ve fiziksel ve kimyasal özelliklerin tedavinin klinik sonucunu nasıl etkilediğine dair anlayış önemli ölçüde gelişmiştir. Bu özellikler, bir implantın yüzey bileşimini ve mikro yapısını içerir. İdeal olarak, implant malzemeleri biyouyumlu ve hem korozyona hem de kırılmaya karşı dayanıklı olmalıdır. İmplantlar titanyumdan veya zirkonyumdan yapılabilir. Yeterli tokluk ve mukavemet göstermeleri ve implantın tasarımının fiziksel özellikleriyle uyumlu olması gerekir.

İzmir Dentalizm Diş Hekimliği ekibi olarak, doğal dişlerinin çoğunu veya tamamını kaybetmiş hastalar için geleneksel implant destekli protezlere alternatif olarak All-on-4® dental implant tekniğini sunmaktan gurur duyuyoruz. Diş implantları, eksik dişlerden etkilenen ağızlara biçim, işlev ve sağlık kazandırmak isteyen hastalar için uzun süredir üstün tedavi seçeneğini temsil etmektedir. Geleneksel diş implantlarıyla ilişkili tek gerçek dezavantaj, tam bir takma diş setini sabitlemek için kemer başına altı ila on implantın gerekli olmasıdır.

Diş kaybının gülümsemenin sağlığı, işlevi ve estetiği üzerinde büyük etkisi vardır. Ağız gücünü yeniden kazanmak ve ağız sağlığı komplikasyonlarını önlemek için diş kaybını mümkün olan en kısa sürede tedavi etmek önemlidir. Mevcut birçok diş kaybı tedavisi vardır, ancak hiçbiri diş implantları kadar faydalı değildir. Dental implantlar, diğer dental restorasyonlardan daha güçlü, daha dayanıklı ve daha güvenlidir; onlar en iyi diş değiştirme çözümüdür. Diş implantları, kapsamlı bir restoratif tedavi sağlamak için bir dişin köklerinin ve kronunun kaybını ele alır.

Diş kemik grefti, kemik kaybının olduğu bölgelerde çene kemiğine hacim ve kemik yoğunluğu katmak için yapılan uygulamalardır. Kemik grefti için kullanılacak materyal üç farklı kaynaktan elde edilebilir. Birincisi kendi vücudunuzdan (otojen) alınabilir, ikincisi bir insan doku bankasından (allogreft), üçünsücü bir hayvan doku bankasından (ksenogreft) elde edilebilir. Bazı durumlarda kemik grefti materyali sentetik (alloplast) olarak kullanılmaktadır.

Profesyonel diş bakımının nihai amacı hastaların doğal dişlerinin gücünü, sağlığını ve güzelliğini korumalarına yardımcı olmak olsa da, İzmir Dentalizm Diş Hekimleri diş kaybının birçok insan için bir gerçek olduğunu biliyor. Bir veya birden fazla dişini kaybetmiş kişiler, gülüşünü yeniden oluşturmak ve ağız fonksiyonlarını eski haline getirmek için restoratif diş hekimliği tedavisi görebilirler.

İzmir Dentalizm Ağız ve Diş Sağlığı Polikliniği’nde uyguladığımız kozmetik, restoratif ve genel diş hekimliği tedavileri ile hastaların diş ve diş etlerinin sağlığını korumalarına yardımcı olmak için tasarlanmış kapsamlı bir diş hizmetleri yelpazesi sunuyoruz. Hastalarda diş sorunları olduğunda ağızlarına biçim, işlev ve sağlık kazandırmak için elimizden gelen her şeyi yaparız. Bu, bir veya daha fazla doğal dişini kaybetmiş hastalara son teknoloji diş implantlarının sunulmasını da içerir.

Bir dişiniz veya birden fazla dişiniz eksikse, diş implantları bir köprü veya takma dişin sabitlenmesi için harika bir seçenektir. Doğal diş köklerine benzer bir stabilite sunarlar ve insanların yenilenmiş bir güvenle gülümsemelerine yardımcı olurlar. İzmir Karşıyaka Dentalizm Diş Hekimliği merkezimizdeki ekibimiz, olası hastalardan diş implantları hakkında birçok soru alıyor. Bu sorular içinde yaş konusu oldukça fazla gündeme geliyor. Bu nedenle yaş kısıtlamaları ve implant diş hekimliği söz konusu olduğunda bazı temel noktaların üzerinden geçmek istiyoruz.

Diş implantları, eksik dişleri değiştirmenin ve gülüşünüzün hem görünümünü hem de işlevini geri kazanmanın çok etkili bir yoludur. İşlemi araştırdıysanız, işlemden sonra dişlerinin yerinin değiştiğini iddia eden insanların hikayelerine rastlamış olabilirsiniz. Ama bu gerçekten mümkün mü? İmplantlar nedeniyle dişler yer değiştirebilir mi? Cevabı yazımızdan öğrenin!

Gömülü yirmi yaş dişleri, çok fazla ağrı ve rahatsızlığa neden olması ve potansiyel olarak ciddi bir diş problemi olmasıyla ünlüdür. Bir sonraki makalede, gömülü yirmi yaş dişlerinin nedenleri, semptomları ve tedavisi hakkında daha fazla tartışacağız.

Gömülü Yirmilik Dişler Nelerdir?

Yirmi yaş dişleri, ağzınızın arkasındaki son (üçüncü) azı dişleridir ve genellikle 15 ila 25 yaş arasındaki hastalarda çıkar ve sorunlara neden olur. Her diş kemerinde bir çift yirmi yaş dişi vardır ve toplamda dört tanedir. Çıktıklarında, genellikle mevcut kalıcı dişlerden veya çene kemiğinin kendisinden dirençle karşılaşırlar.

İzmir Dentalizm Ağız ve Diş Sağlığı Polikliniği’nde diş kaplamaları söz konusu olduğunda yüksek bir uzmanlık seviyesine sahibiz. Bu kozmetik diş tedavisi ile lekelenme, renk bozulması, diş boşlukları veya çatlamış veya yontulmuş dişleri düzelterek dişlerinizin görünümünü iyileştirmenize yardımcı olabiliriz. Diş kaplamalarının faydalarından biri, bakımı ve korunması için çok özel bir şey gerektirmemesidir. Ancak bu, onları umursamamanız gerektiği anlamına da gelmez.

Gülümsemenizi iyileştirmek ve küçük kozmetik sorunları gidermek için dişlerinize kaplama yaptırmayı düşünüyorsanız, bu işlemin kalıcı olup olmadığını veya bir noktada bunu tersine çevirebilir misiniz diye merak ediyor olabilirsiniz. İzmir Dentalizm Ağız ve Diş Sağlığı Polikliniği’nde diş hekimlerimizden biriyle randevunuzu planlamadan önce Dentalizm’de kaplama yaptırma hakkında bilmeniz gerekenler burada.

İzmir Dentalizm Ağız ve Diş Sağlığı Polikliniği’nde diş implantı yaptırmakla ilgileniyor musunuz? Eksik dişleri değiştirmek için tasarlanmış en popüler diş prosedürlerinden biridir ve size etkili bir şekilde kazanan bir gülümseme verir. Dental implantların bu kadar rağbet görmesinin nedenlerinden biri, tıpkı doğal dişler gibi görünmeleri ve hissettirmeleridir. Konaklama süresi neredeyse yoktur ve en kritik göz bile implant ile doğal diş arasındaki farkı anlamaz.

Diş İmplantı Ameliyatından Sonra Ağrı Hisseder miyim? Diş implantı ameliyatı sonrasında sürecin normal olduğunu nasıl anlarsınız? Bu soruların cevaplarını merak ediyorsanız okumaya devam edin. İzmir Dentalizm Ağız ve Diş Sağlığı Polikliniği web sitesinde diş implantları hakkında daha fazla bilgi edinmeniz için bir bilgi arşivi oluşturuyoruz. Diş implantı yaptırmak gereğiniz veya düşünceniz varsa ve iyileşme süreci hakkında daha fazla bilgi edinmek istiyorsanız, ilk olarak tedavinizden sonra ağrı ve rahatsızlık hissedip hissetmeyeceğinizi ve ne kadar süreceğini merak ediyor olabilirsiniz. İzmir Dentalizm Ağız ve Diş Sağlığı Polikliniği’nin bu kılavuzunda, bilmeniz gereken her şeyi tartışacağız.

Genellikle diş implantı ameliyatları sorunsuz geçer. Genel oran olarak 10 diş implant prosedürünün 9'u sorunsuz geçmektedir. Bir diş implantı prosedüründen sonra tükürüğünüzde bir miktar kan bulmak çok sıra dışı bir şey değildir. Bununla birlikte, bazı insanlar için, özellikle ilk ameliyatları ise endişe verici olabilir. Ama ne kadar kan çok kandır? Ne zaman endişelenmeye başlamalısın? Bugün, İzmir Dentalizm Ağız ve Diş Sağlığı Polikliniği ve Diş Hekimliği bu konuda her şeyi öğrenmenize yardımcı olacak.

Hassas dişler, günlük yaşamınızın kalitesini düşüren, hayatı engelleyen ve yemek yemeyi dayanılmaz hale getirebilecek bir problemdir. Hassas dişleriniz varsa, diş hekiminiz hassas dişler için yapılmış bir diş macununa geçmenizi önerebilir. Birçok diş macunu üreticisi, hassas dişlerin rahatsızlığını gidermeye dişlerinizi, diş etlerinizi korumaya ve ağrıları acıları en aza indirmeye yardımcı olması beklenen hassas bir diş macununa sahiptir. Bununla birlikte, birçok insan, hassas diş macununun ek maliyete veya çabaya değer olduğuna ikna olmamıştır. Hassas dişleriniz varsa, hassas diş macunları hakkında bilmeniz gerekenler burada okuabilirsiniz.

Halk arasında diş gıcırdatma veya sıkma olarak bilinen bruksizm her 5 kişiden 2’sinde görülmektedir. Bruksizm gece kendini gösteren bir rahatsızlıktır. Uyku sırasında dişleri sıkma ve birbirine sürterek ses çıkaran bir rahatsızlıktır. Bu hareket bilinç dışı istemsiz şekilde yapılır. Eğer gece uykunuzda dişlerini gıcırdatıyorsanız sabah uyandığınızda tam alınamamış uyku(yorgun uyanma), uyandığınız zaman çene ağrısı, yüz kaslarında ağrı, baş ve boyun ağrısı, dişlerde düzleşme ve çatlaklar, yemek yerken ağrı hissi gibi belirtileri vardır. Bu durumlarda kişinin günlük yaşam kalitesini düşürmektedir.

Dişlerinizi fırçalarken veya diş ipi kullandığınızda diş etleriniz kanarsa. Bunun normal olduğunu düşünebilirsiniz. Ancak diş etlerinden kanama, ciddi sorunların belirtisi olabilir. Çok şiddetli fırçalama, yaralanma, hamilelik ve iltihaplanma gibi faktörler diş etlerinin kanamasına sebep olabilir. Diş eti iltihabı kızarıklığa, şişmeye ve hassasiyete neden olabilir ve diş eti iltihabı veya periodontitis gibi periodontal hastalığın belirtisi olabilir.

Gülüşümüzün en önemli tamamlayıcısı çenemizdir. Güzel ve orantılı bir yüz şeklinin de anahtarı sağlıklı bir şekilde gelişmiş çene yapısıdır. Çene ekleminde bulunan kemik yapılarında ya da yumuşak dokularda görülen sorunlar düzgün bir çene görünümünü engeller, dişlerde de gelişim bozukluklarına neden olur. Çene eklemi sorunları kişinin genel sağlığı için çözülmesi gereken problemlerdir.

Diş eti enfeksiyonları genellikle kötü diş hijyeninden kaynaklanır. Diş hijyenine dikkat etmeyen kişilerin diş ve diş etleri arasında bakterilerin serbestçe gelişebileceği alan oluşur. Diş eti enfeksiyonlarını önlemek veya tedavi etmek için bir diş hekimiyle çalışmak, komplikasyonları önlemek için önemlidir. Dişeti enfeksiyonu olduğundan şüphelenen herkes diş hekimine görünmelidir.

Plak kişinin kendi başına dişlerini fırçalayarak çıkarabileceği yumuşak, berrak veya sarı bir bakteri tabakasıdır. Plak dişlere çok uzun süre oturursa diş taşı oluşturacak kadar sertleşir. Tartar genellikle daha koyu bir renge sahiptir ve yalnızca diş hekimi tarafından çıkarılabilir.

Diş Kliniği’ne gitmek çoğu insan için endişe verici bir durum olabilir.Bu yüzden birçok insan, dişlerinde problem yaşadığı dönemlerde bile diş hekimine gözükmeyi erteleyebiliyor.Diş muayeneleri yılda bir yada iki kez olmak üzere önerilmektedir.Bu rutin ziyaretler,ağız sağlığınızı kontrol altında tutmanıza yardımcı olur ve zamanında müdahale edilerek sizi önemli diş problemleriyle uğraşmaktan kurtarır.

Günümüz toplumlarında genel sağlık bilincinin gelişmesiyle eş zamanlı olarak ağız ve diş sağlığına verilen önem de sevindirici bir şekilde artmaktadır. Ağız sağlığının en önemli kilit noktası; öncelikle evde doğru yöntemlerle ve doğru zamanda ağız bakımının yapılması, buna ek olarak ise düzenli olarak diş hekimine kontrole gidilmesidir. Gün içerisinde yediğimiz yemeklerin dişlerin üzerindeki çukurcuk ve boşluklarda, dişler arası bölgelerde ve dişetinin içerisinde uzun süre kalarak bakterilerin beslenmesi ve çoğalması için uygun ortam meydana getirmesiyle çürük ve dişeti enfeksiyonları gibi problemler ortaya çıkar. Bunu önlemenin en iyi yolu yiyecek artıklarının etkili bir biçimde uzaklaştırılmasıdır.

Diş teli temizliğine, Ortodontist koltuğundan kalkar kalkmaz başlanmalıdır. Bu aşamadan sonra isteyeceğiniz son şey, diş ağrısı veya diş çürümesine neden olabilecek plakların birikmesidir. Diş telini temiz tutmak için bazı ipuçlarını paylaşıyoruz;

Diş Hekimliği ağız ile ilgili kısımları teşhis ve tedavi eden kişilerin bilim dalıdır. Diş ve diş etlerinin bakımını sağlayan ve ağız sağlığının korunmasında tavsiyelerde bulunan diş hekimliği fakültesi lisans mezunlarına ise Diş Hekimi denir.

Ortodontik bozukluklar, fiziksel ve psikolojik sorunlara neden olabilir. Ortodontik bozukluklarda; en temel tanım olarak üst dişler alt dişlere oranla ya ileride ya da geridedir. Bu sebeple de estetik olarak bir bozulma görülür. Gelişen teknoloji sayesinde bu gibi sorunların üstesinden gelinebiliyor. İnci gibi dişlere kavuşmak hiç de zor bir durum değil artık. Şeffaf plaklar ile kolay bir tedavi yönetimi bu bozuklukların üstesinden geliyor.

Ailenizin veya kendinizin diş sağlığı hayatınızda çok önemli bir rol oynar. Bu nedenle, buna dikkat etmek ve düzenli olarak bir diş hekimini ziyaret etmek çok önemlidir. Her aile üyesi için diş kliniği ziyaretlerinin sıklığını belirlemek için göz önünde bulundurmanız gereken çeşitli faktörler vardır.

loading...