Halk arasında diş gıcırdatma veya sıkma olarak bilinen bruksizm her 5 kişiden 2’sinde görülmektedir. Bruksizm gece kendini gösteren bir rahatsızlıktır. Uyku sırasında dişleri sıkma ve birbirine sürterek ses çıkaran bir rahatsızlıktır. Bu hareket bilinç dışı istemsiz şekilde yapılır. Eğer gece uykunuzda dişlerini gıcırdatıyorsanız sabah uyandığınızda tam alınamamış uyku(yorgun uyanma), uyandığınız zaman çene ağrısı, yüz kaslarında ağrı, baş ve boyun ağrısı, dişlerde düzleşme ve çatlaklar, yemek yerken ağrı hissi gibi belirtileri vardır. Bu durumlarda kişinin günlük yaşam kalitesini düşürmektedir.

Nedenleri
- Anksiyete, stresli yaşam
- Uyku apnesi
- Sigara ve alkol kullanımı
- Travma sonrası
- Nörolojik ve psikolojik rahatsızlıklar
- İlaçlar
- Genetik yatkınlık

Tedavisi
Öncelikle birçok tedavi yöntemi vardır. İlk olarak dişlerin birleşmesinde sorun varsa o düzeltilir ya da eksik diş varsa tedavi edilir.
Diş hekimlerinin en çok kullandığı tedavi yöntemi ise diş plaklarıdır. Diş plağı ile tedavide hasta ile iş birliği çok önemlidir. Öncelikle hastaya uygun plak hazırlanır ve hasta uyumadan önce plağı takarak uyur. Bu yöntem dişleri ve çenedeki eklem hasarının önüne geçmektedir ancak konforlu bir yöntem olduğu söylenemez. Her gece uyumadan takmanız gerekmektedir. Burada da hastanın tedaviye devamlılığı önemlidir.
Bir diğer olan yöntem ise Dental Botoks yöntemidir. Botokstaki amaç uygulanan bölgede ki kas fonksiyonunu en aza indirerek hatta yok ederek kasılan kasları gevşetmektir.

Dental Botoks Hangi Bölgeye Uygulanır?
Bunun cevabı kişiden kişiye değişir anatomik yapınız, cinsiyet gibi faktörler vardır. Hekimin uygun gördüğü yere botoks işlemi uygulanır. Botoks yaptırırsam yemek yerken sorun olur mu ya da yüz ifadelerimde değişiklik olur mu? Bu soru çoğu kişisinin kafasını karıştırmaktadır. Kesinlikle botoks işleminden mimikleriniz ya da yemek yerken bir probleme yol açmaz.

Dental Botoks İşlemini Ne Kadar Sürede Tekrarlamalıyım?
Botoks işlemini yaptırdıktan 3 gün sonra kaslarınız gevşemeye başlar ve iki hafta içerisinde maksimum etki gözlenir. Botoks’un etkisi kişiden kişiye değişmektedir ama genel olarak 4 ile 6 ay sonra tekrarlamak gerekir. Botoks işlemi uygulandıktan sonra en geç 15 gün sonra kontrole gidilmesi gerekmektedir. Diş plaklarının aksine daha konforlu bir tedavidir.

loading...