Dişleriniz de bir bıçaklama ağrısı gibi veya kara tahtaya çivi sürtmek gibi bir ağrı ve hassasiyet yaşıyorsunuz. Diş hassasiyetleri hoş olmayan tüm rahatsızlıklara verilen isimdir. Hepimiz bir noktada, özellikle diş hassasiyeti nedeniyle soğuk, sıcak veya ekşi bir şey yediğinizde veya içtiğinizde, hafif, orta veya şiddetli olabilen şimşek benzeri bir his yaşadık. Peki bu diş rahatsızlığına ne sebep olur? Bu gönderide, “dişlerim neden hassas” sorusuna cevap vereceğiz ve temel nedene ulaşmanıza yardımcı olacak bazı yaygın açıklamaları paylaşacağız.Dişleriniz Neden Hassas?


Birçok hasta bize “Dişlerim neden hassas?” diye soruyor. Rahatsızlığınız için suçlanacak pek çok suçlu olabileceğinden, hassas dişlerin temel nedenine ulaşmak zor olabilir. Diş minesini korumak çok önemlidir ve bu hasar gördüğünde artan hassasiyet şaşırtıcı değildir.

İşte hassas diş rahatsızlığının nedenlerinden birkaçı.

  1. Gargarada Aşırıya Kaçma

Doğru, çok fazla iyi şey olabilir ve gargara bunlardan biri. Genellikle içlerinde bulunan asit, zaten hassas olan dişleri daha da kötüleştirebilir. Kullanımınızı azaltın ve nötr florürlü gargaraları araştırın.

  1. Çok Fazla Asit Ve Şeker

Dişlerimizdeki mine koruyucu bir tabakadır – bunu dişlerinizin epidermisi gibi düşünün. Asitli ve şekerli yiyecekler diş minenizi aşındırarak dentinin açığa çıkmasına neden olur ve bu nedenle domates, narenciye ve hatta gazlı içecekler gibi asidik yiyecekler bu sarsıcı ve acı verici duyguya neden olabilir. Mümkünse pipet kullanın ve bu tür gıdaların tüketimini sınırlayın.

  1. Diş Beyazlatıcıları Kullanmak

İster inanın ister inanmayın, o kadar da beyaz olmayan dişleri parlatma sorununu çözmek, genellikle diş hassasiyetine neden olabilir. Evde beyazlatma kitleri ve hatta bazı diş macunları, dişlerinizi beyazlatmaya yardımcı olurken hassasiyete yol açabilen peroksit bazlı ağartma solüsyonları içerir. Ürünleri kullanmayı bıraktığınızda diş hassasiyeti de durmalıdır. Ekstra hassas dişleri hafifletebilecek diş beyazlatma gibi diğer beyazlatma çözümleri hakkında diş hekiminizle konuşun.

  1. Diş Fırçasında Fazla Agresif Olmak

Lütfen bu nedenin dişlerinizi ne sıklıkta fırçaladığınızı etkilemesine izin vermeyin. Yumuşak kıllara sahip bir diş fırçası seçmeye dikkat edin. Ve yine de inci gibi beyazlarınızı iyice fırçalarken, fazla sertleşmeyin. Agresif fırçalama zamanla diş etlerinizin dişlerinizden uzaklaşmasına, emayenin aşınmasına ve daha sonra daha hassas dişlere eşit olan dentinin açığa çıkmasına neden olabilir.

  1. Diş Çürüğü

Bir türlü geçmeyen diş hassasiyeti mi? Esasen bir boşluk veya en azından birinin başlangıcı olan diş çürümesinin bir işareti olabilir. Dişinizin kökü açığa çıktığında tahriş olur ve oldukça hassas hale gelir. Sonuç olarak, aşırı sıcaklıkta veya ekşi olan içecek ve yiyecekleri tükettiğinizde, o bıçak saplanma rahatsızlığını yaşarsınız.

Hassas dişler için en iyi diş macunu hangisidir?

Hafif hassasiyeti olan diş hastaları için, İzmir Karşıyaka Dentalizm Diş Hekimleri olarak çoğu eczanede reçetesiz satılan diş macununu öneriyoruz. Restorasyon gerektirmeyen daha hassas dişler için genellikle yüksek florür içeriğine sahip hassas bir diş macunu reçete ederiz.

Günlük hayatınızı etkileyen hassas dişler?

Umarız “dişlerim neden hassastır?” sorusuna cevap vermenize yardımcı olmuşuzdur. Hassas dişleriniz günlük hayatınızı etkiliyorsa, hassas dişleri olan hastalar için İzmir'in en iyi diş hekimliği muayenehanelerinden biri olan İzmir Karşıyaka Dentalizm Ağız ve Diş Sağlığı Diş Kliniği’den randevu almanın zamanı gelmiş olabilir. Bugün bizi arayın.

loading...