Diş implant ameliyatları çekinceye neden olabilir. Peki diş implantı ameliyatı nedir? Bu operasyondan nasıl etkileneceksiniz? Diş implant cerrahisinde iyileşme süreleri vakaya, etkilenen diş sayısına, hastaya ve daha da önemlisi iyileşme sürecinizi nasıl yönettiğinize bağlı olarak değişebilir. Vakaların %99'u diş cerrahisinde bazen intravenöz veya oral sedasyon ile birlikte lokal anestezi altında tedavi edilir.

Çok az veya hiç greftleme olmadan (örneğin, tek bir eksik arka dişi değiştirmek veya başarısız bir dişi değiştirmek için hemen bir implant) basit diş implantı yerleştirme durumunda, ameliyat sonrası rahatsızlık veya şişlik çok az veya hiç yoktur.

Hastalar çok az rahatsızlıkla normal yaşamlarına devam edebileceklerdir. Birkaç gün boyunca yumuşak bir diyet ve etkilenen bölgenin dikkatli bir şekilde fırçalanması yeterli olabilir.

Tipik olarak çoğu durumda implant yerleştirmek için yapılan ilk ameliyattan sonra, birkaç gün süren hafif şişlik, hafif rahatsızlık ve bazen morarma olur. Ancak bu, ilaçlarla ve diş hekiminin reçete edeceği ameliyat sonrası yönetimle iyi yönetilir. Yaklaşık 7-10 gün sonra hasta normal diyet rutinine dönebilir. Bazı durumlarda, hastalara işlemden sonra 6 haftaya kadar yumuşak bir diyete bağlı kalmaları önerilebilir.

İmplant yerleştirme sırasında herhangi bir kemik veya yumuşak doku grefti yapılması gerekiyorsa, şişme daha belirgin olma eğilimindedir. Ancak diş hekimi sizi rahat ettirmek için uygun bakım sonrası rejimi ve ilaçları önerecektir.
İmplant iyileşmesini olumsuz etkileyecek bir durum var mı?

Bir hastanın iyileşmesi, yaşam tarzı seçimlerinden ve toleranslarından büyük ölçüde etkilenir. Örneğin; Sigara içiyorsanız, herhangi bir dental implant ameliyatından sonra bir hafta kadar sigarayı en aza indirmeniz veya tercihen tamamen bırakmanız önemlidir. Ameliyattan sonra sigara içmek, diş implantı iyileşme süresini artırabilir veya özellikle herhangi bir greftleme söz konusuysa, iyileşme sürecine tamamen zarar verebilir.

Diş implantı iyileşme süresi ve iyileşme süreci sigara içmek, kötü beslenme, aşırı alkol kullanımı ve düzenli fırçalama gibi diş bakımı eksikliğinden dolayı gecikebilir veya bozulabilir. Ağız hijyeni ve evde bakım, iyileşme için çok önemlidir ve diş etlerinin etrafında plak veya enfeksiyon oluşmamasını sağlamaya yardımcı olur. Diş hekimi ve hijyenist, implant(lar)ınıza bakmanın en iyi yolunu size tavsiye edecektir.
İmplantın sürmesi için ne kadar beklemem gerekiyor?

İlk iyileşme gerçekleştikten sonra implantlar kemikle bütünleşmeye (bağ veya kaynaşma) devam edecektir. Bazı durumlarda implantlar hemen yüklenebilir, ancak daha fazla ve tipik olarak yükleme (bir taç veya köprü ile) implant yerleştirildikten 2-6 ay sonra gerçekleştirilir. Bu, bireysel duruma, hastanın kemiğinin kalitesine ve herhangi bir greftlemenin gerekip gerekmediğine bağlıdır.

Ek olarak, diş implantlarının mümkün olan en iyi şekilde alındığından emin olmak için diş hekiminizle düzenli kontroller yapmanız gerekecektir. İyileşmeyi etkileyen herhangi bir özel tavsiye şu anda sağlanacaktır.