Diş hekimlerinin diş dolgusu olarak kullandığı pek çok farklı tedavi ve malzeme oldu ve oluyor.Peki diş dolgusu nedir, diş dolgusu olarak kullanılan malzemelerinin avantajları ve dezavantajları nelerdir? Dolaylı dolgular nelerdir? Gümüş amalgamlar güvenli midir? Amalgam dolgulara alerjiniz olabilir mi? TÜm bu sorulara cevap vermek ve diş dolgu tedavisininin ayrıntıları için okumaya devam edin.

Diş dolguları nelerdir?

Diş dolguları, dişleri onarmak veya eski haline getirmek için kullanılan metal, plastik, cam veya diğer malzemelerin tek veya kombinasyonlarıdır. Dolguların en popüler kullanımlarından biri, diş hekiminizin çürük nedeniyle çıkarmış olduğu bir diş bölgesini “doldurmak”tır - “boşluk”. Dolgular ayrıca çatlamış veya kırılmış dişleri ve yanlış kullanımdan (tırnak yeme veya diş gıcırdatma gibi) aşınmış dişleri onarmak için kullanılır.
Diş dolguları hangi malzemelerden yapılır?

Diş dolgu malzemeleri şunları içerir:

 • Porselen
 • Altın
 • Gümüş amalgam (gümüş, kalay, çinko ve bakır ile karıştırılmış cıva içerir)
 • Kompozit reçine dolgular olarak adlandırılan diş renginde, plastik ve cam malzemeler.


Çürümenin yeri ve kapsamı, dolgu malzemesinin maliyeti, sigorta kapsamınız ve diş hekiminizin tavsiyesi, ihtiyaçlarınızı en iyi karşılayacak dolgu türünü belirlemenize yardımcı olur.

Dolgu Malzemelerinin Avantajları ve Dezavantajları Nelerdir?

Evet. Çeşitli diş dolgu malzemelerinin avantajları ve dezavantajları şunlardır:

Diş Dolgu Malzemelerinin Avantajları:

Altın: En az 10 ila 15 yıl sürer, bazı kişiler altının hoş bir görünüm sunduğunu da düşünmektedir.

Gümüş dolgular (amalgamlar): En az 10 ila 15 yıl dayanır, kompozit dolgulardan daha ucuzdur.

Diş renginde kompozit dolgular: Renk tonu mevcut dişlerin rengine yakın olabilir, mevcut dişe ek destek sağlayan bağlar, genellikle kavite dolgusu dışındaki onarımlarda kullanılır, bazen amalgamlara kıyasla daha az dişin çıkarılması gerekir.

Seramik/porselen: 15 yıldan fazla dayanır, kompozit reçine malzemesine göre lekelenmeye karşı daha dayanıklıdır.

Cam iyonomer (akrilik ve belirli bir cam malzeme türü): Çoğunlukla diş eti çizgisinin altındaki dolgular için kullanılır, daha fazla diş çürümesinden korunmaya yardımcı olabilecek florür salgılar.

Dezavantajları:

Altın: Diğer malzemelerden daha pahalıdır, birden fazla ofis ziyareti yapılmasını gerektirebilir.

Gümüş: Dolguyu tutacak kadar yer açmak için daha fazla dişin çekilmesini gerektirebilir, çevredeki diş yapısına grimsi bir renk verir, daha geniş genişleme ve büzülme derecesi nedeniyle daha yüksek diş çatlaması ve kırılma riski olabilir, bazı kişilerde alerjik potansiyeli.

Diş renginde kompozit dolgular: En az beş yıl sürer (10 ila 15 yıldan daha az diğer materyallerden daha az), lokasyona bağlı olarak dişi parçalayabilir, amalgamlardan iki kat daha pahalıya mal olabilir, yerleştirilmesi daha fazla zaman alabilir ve/ veya ek ziyaretler.

Seramik: Altın kadar pahalı olabilir.

Cam iyonomer: Kompozit reçineden daha zayıftır, aşınma olasılığı daha yüksektir ve kırılmaya eğilimlidir, beş yıl veya daha kısa sürer, maliyeti kompozit dolgularla karşılaştırılabilir.

Dolaylı dolgular nelerdir?

Dolaylı dolgular, diş laboratuvarında yapılması ve yerleştirilmeden önce iki ziyaret gerektirmesi dışında kompozit veya diş rengindeki dolgulara benzer. Dolaylı dolgular, dolguyu destekleyecek yeterli diş yapınız olmadığında düşünülür, ancak dişiniz bir kaplama gerektirecek kadar ciddi hasar görmemişse.

İlk ziyarette çürük veya eski bir dolgu çıkarılır. Tamir edilen dişin ve etrafındaki dişlerin şeklini kaydetmek için bir ölçü alınır. Ölçü, dolaylı dolumu yapan bir diş laboratuvarına gönderilir. Restorasyon yapılırken dişi korumak için geçici bir dolgu (aşağıda açıklanmıştır) yerleştirilir. İkinci ziyaret sırasında geçici dolgu çıkarılır ve diş hekimi dolaylı restorasyonun uygunluğunu kontrol eder. Uyum kabul edilebilir ise, kalıcı olarak yerine yapıştırılacaktır.

İki tür dolaylı dolgu vardır - inleyler ve onleyler.

İnleyler dolgulara benzer, ancak tüm iş dişin çiğneme yüzeyindeki çıkıntıları içindedir.

Onleyler, bir veya daha fazla tüberkül kaplayan inleylerden daha kapsamlıdır. Onleylere bazen kısmi kronlar denir.

İnleyler ve onleyler daha dayanıklıdır ve 30 yıla kadar geleneksel dolgulardan çok daha uzun süre dayanır. Diş renginde kompozit reçine, porselen veya altından yapılabilirler. İnleyler ve onleyler diş yapısını zayıflatır, ancak bunu geleneksel dolgulardan çok daha düşük oranda yapar.

Diğer bir inley ve onley türü – direkt inleyler ve onleyler – dolaylı ile aynı süreç ve prosedürleri takip eder, fark, direkt inley ve onleylerin diş muayenehanesinde yapılması ve tek bir ziyarette yerleştirilebilmesidir. Kullanılan inley veya onley türü, diş yapısının ne kadar sağlam kaldığına ve kozmetik kaygılara bağlıdır.

Geçici Dolgu Nedir ve Neden İhtiyaç Duyulur?

Geçici bir dolguya ihtiyacınız olabilir:

 • Dolgunuz için birden fazla randevu gerekiyorsa. Örneğin, altın dolguların yerleştirilmesinden önce ve kompozit malzemelerin kullanıldığı dolaylı dolgular için.
 • Bir kanal tedavisinin ardından.
 • Pulpa tahriş olursa dişinizin sinirinin "sakinleşmesine" izin vermek için.
 • Acil diş tedavisi gerekiyorsa (diş ağrısını gidermek gibi).

Geçici dolgular sadece; kalıcı olarak amaçlanmamıştır. Genellikle bir ay içinde düşer, kırılır veya yıpranırlar. Geçici dolgunuzun kalıcı bir dolgu ile değiştirilmesi için randevunuzu aldığınızdan emin olun. Bunu yapmazsanız, dişiniz enfekte olabilir veya başka komplikasyonlarınız olabilir.

Prosedür Detayları

Diş Dolgusu Hangi Aşamaları İçerir?

Öncelikle diş hekiminiz üzerinde çalışılacak dişin etrafındaki bölgeyi lokal anestezi ile uyuşturur. Ardından, çürümüş alanı çıkarmak için bir matkap, hava aşındırma aleti veya lazer kullanılacaktır. Alet seçimi diş hekiminizin konfor düzeyine, eğitimine ve belirli bir ekipman parçasına yaptığı yatırımın yanı sıra çürümenin yeri ve boyutuna bağlıdır.

Ardından, diş hekiminiz çürüğün tamamının giderilip giderilmediğini belirlemek için çürük giderme işlemi sırasında bölgeyi inceleyecek veya test edecektir. Çürük temizlendikten sonra diş hekiminiz boşluktaki bakteri ve artıkları temizleyerek dolgu için yer hazırlayacaktır. Çürük köke yakınsa, diş hekiminiz siniri korumak için önce cam iyonomer, kompozit reçine veya başka bir malzemeden yapılmış bir astar koyabilir. Genellikle dolgu yapıldıktan sonra diş hekiminiz dolguyu bitirir ve parlatır.

Diş rengindeki dolgular için birkaç ek adım gereklidir ve bunlar aşağıdaki gibidir. Diş hekiminiz çürüğü giderip bölgeyi temizledikten sonra diş rengindeki malzeme katmanlar halinde uygulanır. Ardından, her katmanı “sertleştiren” veya sertleştiren özel bir ışık uygulanır. Çok katmanlı işlem tamamlandığında, diş hekiminiz kompozit malzemeyi istenen sonuca göre şekillendirecek, fazla malzemeyi kesecek ve son restorasyonu parlatacaktır.

Riskler / Faydalar

Gümüş amalgam dolgular güvenli midir?

Çok sayıda halk sağlığı kurumu, gümüş (cıva bazlı) amalgam dolguların güvenli olduğunu söylüyor. Bununla birlikte, yakın zamanda bazı bireylerde amalgam dolguların kullanımı hakkında güncellenmiş tavsiyeler yayınladı. Aşağıdaki kişilerin cıva buharlarının potansiyel zararlı sağlık etkileri için daha büyük risk altında olabileceğini ve mümkün olduğunda bu dolguları almaktan kaçınmaları gerektiğini belirtiyorlar.

Daha büyük risk altındaki kişiler şunları içerir:

 • Hamile kadınlar ve gelişmekte olan fetüsler.
 • Hamile kalmayı planlayan kadınlar.
 • Emziren kadınlar ve yeni doğanları.
 • Çocuklar, özellikle altı yaşından küçük olanlar.
 • Alzheimer hastalığı, multipl skleroz veya Parkinson hastalığı dahil olmak üzere önceden nörolojik hastalıkları olan kişiler.
 • Bozulmuş böbrek fonksiyonu olan insanlar.
 • Diş amalgamının cıva veya diğer bileşenlerine karşı hassasiyeti veya alerjisi olan kişiler.


Amalgam iyi durumdaysa, daha yüksek risk altındaki kişilerde diş amalgamının çıkarılmasını önerilmez; Bu, bunun cıva buharına maruz kalmayı artıracağını ve faydalardan daha fazla riskle sonuçlanacağını öne sürülmektedir.

Dolgulu Dişlerime Nasıl Bakmalıyım?

Dolgularınızı korumak için iyi ağız hijyeni uygulamalarını izlemelisiniz:

 • Temizlik için diş hekiminizi düzenli olarak (yılda iki kez) ziyaret edin.
 • Florür içeren bir diş macunu ile fırçalayın.
 • Günde en az bir kez diş ipi kullanın.

Aşağıdaki durumlarda diş hekiminizi arayın:

 • Dişiniz son derece hassaslaşmışsa.
 • Keskin bir kenar hissedersiniz.
 • Bir dolguda çatlak veya dolgunun bir parçasının eksik olduğunu fark edersiniz.

Diş hekiminiz, dolgularınızdan birinin çatlamış olabileceğinden veya “sızdırdığından” şüphelenirse röntgen çekecektir. (dolgu kenarları dişe sıkıca oturmadığında, dolgu arasına artıklar ve tükürük sızabilir ve çürümeye yol açabilir)

Diş Dolgusu Yaptırdıktan Sonra Diş Hassasiyetine Ne Sebep olur?

Dolgu yerleştirildikten sonra diş hassasiyeti oldukça yaygındır. Dişiniz basınca, havaya, tatlı yiyeceklere veya sıcaklığa duyarlı olabilir. Genellikle, hassasiyet birkaç hafta içinde kendi kendine geçer. O zamana kadar hassasiyetin nedenlerinden kaçının. Genellikle ağrı kesici almanıza gerek yoktur.

Hassasiyet iki ila dört hafta içinde geçmezse veya dişiniz aşırı derecede hassassa diş hekiminize başvurun. Duyarsızlaştırıcı bir diş macunu kullanılmasını önerebilir, dişe duyarsızlaştırıcı bir madde uygulayabilir veya muhtemelen bir kanal tedavisi önerebilir.

Diş Dolgumun Etrafında Neden Ağrı hissediyorum?

Diş dolgusu sonrası ağrı duymanızın birkaç nedeni olabilir. Her birinin farklı bir nedeni vardır.

 • Isırdığınızda ağrı: Dolgunuz ısırmanıza engel oluyor. Diş hekiminize dönün ve dolguyu yeniden şekillendirin.
 • Dişleriniz birbirine dokunduğunda ağrı: Ağrınız muhtemelen iki farklı metal yüzeye (örneğin, yeni doldurulmuş bir dişteki gümüş amalgam ve dokunduğu başka bir dişteki altın bir taç) dokunmasından kaynaklanır. Bu ağrı kısa bir süre içinde kendi kendine geçmelidir.
 • Diş ağrısı tipi ağrı: Bu ağrı, çürük dişin özüne çok derindeyse ortaya çıkabilir. Bu "diş ağrısı" yanıtı, bu dokunun artık sağlıklı olmadığı ve kanal tedavisine ihtiyaç olduğu anlamına gelebilir.
 • Yansıyan ağrı: Yansıyan ağrı, dolgulu dişin dışındaki diğer dişlerde ağrı veya hassasiyettir. Muhtemelen dişlerinizde bir sorun yoktur. Doldurulan diş, aldığı "ağrı sinyallerini" diğer dişlere iletir. Bu ağrı bir ila iki hafta içinde kendi kendine azalmalıdır.

Diş Dolgusu Neden veya Ne Zaman değiştirilmelidir?

Diş dolgularının değiştirilmesinin gerekmesinin üç ana nedeni vardır.

 • Normal aşınma ve yıpranma: Çiğneme, gıcırdatma veya diş sıkma nedeniyle oluşan sabit basınç diş dolgularının aşınmasına, kırılmasına veya çatlamasına neden olabilir. Dolgunuzun aşındığını söyleyemeseniz de, diş hekiminiz düzenli bir kontrol sırasında restorasyonlarınızdaki zayıflıkları belirleyebilir.
 • Doldurma başarısız olur ve çürüme gelişir: Diş minesi ile dolgu arasındaki conta bozulursa, gıda parçacıkları ve çürümeye neden olan bakteriler dolgunun altında çalışabilir. Daha sonra o dişte ek çürük geliştirme riskiyle karşı karşıya kalırsınız. Tedavi edilmeyen çürük diş pulpasını enfekte ederek ilerleyebilir ve diş apsesine neden olabilir.
 • Dolgu ve/veya çürük büyüktür: Dolgu büyükse veya tekrarlayan çürük genişse, yedek dolguyu desteklemek için yeterli diş yapısı kalmayabilir. Bu durumlarda diş hekiminizin dolguyu bir kuronla değiştirmesi gerekebilir.

Yeni Bir Dolgunun Düşmesine Neden Olan Nedir?

Dökülen yeni dolgular muhtemelen uygun olmayan kavite hazırlığının, restorasyonun yerleştirilmesinden önce preparasyonun kontaminasyonunun veya restorasyonun ısırık veya çiğneme travması nedeniyle kırılmasının sonucudur. Daha eski restorasyonlar genellikle kalan dişin çürümesi veya kırılması nedeniyle kaybedilir.

Ek detaylar

Bir kişinin amalgam dolgulara alerjisi olabilir mi?

Bu mümkündür. Ancak şimdiye kadar 100'den az vaka bildirildi. Bu nadir durumlarda, amalgam restorasyonunda kullanılan cıva veya metallerden birinin alerjik yanıtı tetiklediği düşünülmektedir. Amalgam alerjisinin belirtileri, tipik bir cilt alerjisinde yaşananlara benzer ve deri döküntüleri ve kaşıntıyı içerir. Bir amalgama alerjik reaksiyon gösterdiyseniz, tıbbi veya aile geçmişinizde metallere karşı alerjiniz olması muhtemeldir. Bir alerji doğrulandıktan sonra başka bir restoratif materyal kullanılabilir.

Diş Sigortası Kompozit Dolguların Maliyetini Karşılar mı?

Çoğu diş özel sağlık sigortası planınızın içeriğine bağlı olacaktır. Maliyetle ilgili sorularınız veya endişeleriniz varsa, prosedürlerden önce diş bakımı sigortası sağlayıcınızla iletişime geçmeniz her zaman en iyisidir.