Diş köprüleri nelerdir? Bir veya daha fazla eksik dişiniz varsa, bir diş köprüsü boşluğu bir veya daha fazla yapay (sahte) dişle doldurabilir. Bir köprü tipik olarak, eksik dişin her iki tarafındaki kronlardan veya pontik (takma diş) destekleyen dişlerden yapılır ve yerine yapıştırılır.

Kimler bir diş köprüsüne ihtiyaç duyar?

Eksik dişiniz veya dişleriniz varsa diş köprüleri yardımcı olabilir. Eksik dişlerin en yaygın nedenleri diş çürüğü, diş eti hastalığı ve yaralanmadır. Veya doğuştan gelen bir durum nedeniyle eksik dişlerle doğmuş olabilirsiniz. Diş köprüsü yaptırmak için eksik dişlerin her iki tarafında da sağlıklı dişlere ihtiyacınız vardır.

Hangi sebepler ile diş köprüsüne ihtiyacınız olabilir?

Dişleriniz birlikte çalışır. Bir diş eksikse, yakındaki dişler boş alana hareket edebilir. Karşı çenenizdeki dişler de boşluğa doğru yukarı veya aşağı hareket edebilir. Bu, aşağıdakilere neden olabilir:

Isırma sorunları.

Çiğneme zorlukları.

Dişleriniz ve çenenizdeki ekstra stresten kaynaklanan ağrı.

Görünüşünüz veya gülüşünüz hakkındaki endişeler

Bir Diş Köprüsü Neye Benziyor?

Tipik bir diş köprüsü şunları içerir:

Dayanak dişler: Bir diş hekimi, boşluğun her iki tarafındaki dişlere iki kron yerleştirir. Bu sabitleyici dişler veya destekleyici dişler, doğal dişleriniz veya diş implantlarınız olabilir.
Pontikler: Bu takma diş (veya dişler) boşluğu doldurur ve kuronlara yapışır.

Ne Tür Diş Köprüleri Mevcuttur?

Dört ana köprü türü şunlardır:

1) Geleneksel Sabit Köprü

Bu köprü en yaygın olanıdır. İki veya daha fazla kuronu ve hepsi birbirine bağlı bir dolgu dişi veya dişleri vardır. Kronlar köprüyü yerinde tutar. Geleneksel köprüler metalden, metalle kaynaşmış porselenden veya seramikten yapılır.

2) Konsol köprüsü

Bu köprü tipinde pontik sadece bir dayanak dişe bağlanır. Bu bazen boşluğun sadece bir tarafında dişleri olan kişiler için bir seçenek olabilir.

3) Resin Bağlı Köprü

Eksik ön dişleriniz varsa bu tip köprülere sahip olabilirsiniz. Bir çerçeve tarafından desteklenen metal veya seramik dişlere kaynaşmış porselenden yapılmıştır. Köprünün her iki yanındaki kanatlar mevcut dişlerinize bağlanır.

4) İmplant Destekli Köprü

Bu köprü “geleneksel sabit köprü”ye benzer ancak dişlere yapıştırılmak yerine implantlarla yerinde tutulur.

Diş Köprüsü Yerine Ne Kullanabilirim?

Bazı insanlar, çıkarılabilir takma dişler olan kısmi protezleri tercih eder. Onları temizlemek için çıkarırsın. Diş implantı için de aday olabilirsiniz. Çenenize cerrahi olarak bir implant yerleştirilir. Diş hekiminiz sizin için en iyi seçeneğin ne olduğunu anlamanıza yardımcı olabilir.

Diş implantlarına İhtiyacım Var Mı?

Bazen diş hekiminiz köprü yerine diş implantı önerebilir. Bir diş laboratuvarı, ağzınızın modeline göre yeni dişler oluşturur. Bir cerrah implantı çenenize yerleştirir. Zamanla implantlar çene kemiği ile bütünleşir ve yeni dişlere bağlanır. İmplantların bir avantajı, diğer dişlerden desteğe ihtiyaç duymamasıdır.

Diş Köprüleri Ne Kadar Yaygındır?

Diş köprüleri, eksik dişler için yaygın bir çözümdür. Diş hekimleri uzun yıllardır kullanmaktadır.