Diş köprüleri uzun yıllardır tek bir eksik dişin veya birkaç eksik dişin yerini almak için başarıyla kullanılmaktadır ve çoğu zaman mükemmel dayanıklılık ve estetik sağlar. Bununla birlikte, çoğu durumda köprü işlemi, köprü yapmak için eksik dişin veya dişlerin her iki tarafında sağlam veya hafif dolgulu dişlerin delinmesini ve hazırlanmasını gerektirir. Bu nedenle diş implantları, hastanın ağzındaki diğer dişleri tehlikeye atmadan eksik dişlerin restorasyonuna izin verdiği için tekli ve çoklu diş eksikliğinin değiştirilmesinde popülerlik kazanmıştır. Bu nedenle diş implantları genellikle daha modern, konservatif bir tedavi yöntemi sunar.

Çok az veya hiç greftleme olmadan (örneğin, tek bir eksik arka dişi değiştirmek veya başarısız bir dişi değiştirmek için hemen bir implant) basit diş implantı yerleştirme durumunda, ameliyat sonrası rahatsızlık veya şişlik çok az veya hiç yoktur. Hastalar çok az rahatsızlıkla normal yaşamlarına devam edebileceklerdir. Birkaç gün boyunca yumuşak bir diyet ve etkilenen bölgenin dikkatli bir şekilde fırçalanması yeterli olabilir.

İmplant ve Diş Köprüsünün Faydaları Nelerdir?

Tek diş implantlarının bir köprüye göre ana avantajı, etkilenen diş veya dişlerin her iki taraftaki dişlere herhangi bir müdahale olmaksızın değiştirilebilmesidir. Diğer bir önemli fayda ise ağız hijyenidir: köprü dişleri birbirine birleştirilir, bu nedenle doğal dişler veya implant kronlarından farklı olarak dişler arasında diş ipi kullanmak daha zordur.
Köprü Çalışması Neden Başarısız Oluyor?

Bir uzman tarafından takılan ve iyi bakılan kaliteli bir köprü, mükemmel uzun vadeli hizmet sağlamalıdır. Bir köprü başarısız olursa, genellikle destek dişlerdeki kuronların altındaki çürüme veya sızıntı veya bazen bu dişlerden birinin veya daha fazlasının kırılması nedeniyle olur. Sebep başarılı bir şekilde tedavi edilebilirse ve dişler hala bakımlıysa, yeni köprüler yapılabilir. Destekleyici dişler korunamıyorsa, alternatif bir çözüm olarak genellikle dental implant destekli kuronlar ve/veya köprüler önerilir.
Köprü türleri

Birkaç farklı sabit köprü veya köprü türü vardır:
  • Geleneksel köprü - genellikle dişlerin eksik olduğu bir boşluğun her iki tarafında bir dişe yapıştırılır.
  • Konsol köprüsü - bir boşluğun yanındaki bir dişe yapıştırılır ve tek bir dişin yerine geçer.
  • Resin-bond köprüler – her iki uçta da sabitlenebilir veya konsollu olabilir ve gerçekten sadece tek eksik dişler için uygundur.
  • Çıkarılabilir köprüler (temizlik için çıkarılabilir) ve gerçekten bir protez türüdür ve dişlerde veya mevcut kuronlarda hassas ataşmanlarla kullanılabilir.
  • Diş implantı destekli sabit köprüler – diş implantları üzerinde köprüler de yapılabilir ve implanta vidalanarak veya implant üzerindeki bir dayanağa (veya direğe) yapıştırılarak sabitlenebilir.