Diş eti iltihabının nedenleri ve tedavisi; Diş eti iltihabı, diş etlerinin veya diş etinin sıklıkla ağrılı bir iltihabıdır. Genellikle dişlerde plak birikmesi nedeniyle oluşur. Diş eti iltihabı, çoğu yetişkini hayatlarının bir noktasında etkileyen yaygın bir durumdur. Tipik olarak hafif semptomlara neden olan bir diş eti hastalığı şeklidir. Bununla birlikte, bir kişi kök nedenini tedavi etmezse daha ciddi bir duruma ilerleyebilir.

Diş eti iltihabı ile ilgili önemli noktalar şunları içerir:

 • Diş eti iltihabının en yaygın nedeni diş çevresinde bakteri birikmesidir.
 • Diş eti iltihabının ana semptomu, bir kişi dişlerini fırçalarken kanayabilen kırmızı, kabarık diş etleridir.
 • Diş eti iltihabı genellikle daha uzun ve daha sık fırçalama ve düzenli diş ipi kullanımı gibi iyi ağız hijyeni ile düzelir. Ek olarak, antiseptik bir gargara yardımcı olabilir.

Bu makale diş eti iltihabının türleri, nedenleri ve semptomlarını detaylandırmaktadır. Ayrıca bir kişinin diş eti iltihabını tedavi etmek ve önlemek için neler yapabileceğini tartışır.

Diş Eti iltihabına Genel Bakış

Diş eti iltihabı, yıkıcı olmayan bir periodontal hastalık türüdür. İnsanlar bunu genellikle diş eti hastalığı olarak adlandırabilir. Diş eti iltihabı, diş eti hastalığının erken bir şeklidir ve tipik olarak hafif semptomlar üretir. Diş eti iltihabının iki ana türü vardır. Diş plağının neden olduğu diş eti iltihabı, plak birikimi bir kişinin diş etlerini tahriş ederek iltihaplanma, renk değişikliği ve ağrıya neden olduğunda ortaya çıkar. Buna karşılık, plak kaynaklı olmayan dişeti lezyonları bakteriyel, viral veya mantar enfeksiyonundan kaynaklanabilir. Alerjik reaksiyonlar, hastalıklar ve takma dişler gibi yabancı cisimlere verilen reaksiyonlar da bu tip diş eti iltihabına neden olabilir. Bir kişi yeterince tedavi etmezse, her iki diş eti iltihabı türü de periodontitise ilerleyebilir. Periodontitis daha ciddi bir durumdur ve diş kaybı gibi başka komplikasyonlara yol açabilir.

Diş Eti İltihaplarının Nedenleri

Diş eti iltihabının en yaygın nedeni dişler arasında ve çevresinde bakteri plağının birikmesidir. Dental plak, dişlerde doğal olarak biriken bir biyofilmdir. Bakteriler bir dişin pürüzsüz yüzeyine yapıştığında oluşur.

Bu plak, dişlerin tabanındaki diş etlerinin yakınında sertleşerek diş taşı veya tartar oluşturabilir. Bu sarı-beyaz bir renge sahiptir. Diş taşlarını yalnızca diş hekimleri kaldırabilir.

Plak ve tartar oluşumu, dişeti veya diş eti dokusunun tahrip olmasına yol açan bağışıklık tepkilerini tetikleyebilir. Sonunda, diş kaybı da dahil olmak üzere daha fazla komplikasyona yol açabilir.

Burada plak ve tartar arasındaki farklar hakkında daha fazla bilgi edinin.
Diğer nedenler ve risk faktörleri

Altta yatan birkaç koşul ve dış faktör, plak oluşumunu veya bir kişinin diş eti iltihabı riskini artırabilir.

 • Hormonlardaki değişiklikler: Bu, ergenlik, menopoz, adet döngüsü ve hamilelik sırasında ortaya çıkabilir. Diş etleri daha hassas hale gelerek iltihaplanma riskini artırabilir.
 • Bazı hastalıklar: Kanser, diyabet ve HIV, daha yüksek diş eti iltihabı riskiyle bağlantılıdır.
 • İlaçlar: Tükürük üretimini azaltan ilaçlar kişinin ağız sağlığını etkileyebilir. Bir epilepsi ilacı olan Dilantin ve anjina ilaçları da diş eti dokusunun anormal büyümesine neden olarak iltihaplanma riskini artırabilir.
 • Sigara: Düzenli sigara içenler, içmeyenlere göre daha sık diş eti iltihabı geliştirir.
 • Yaş: Diş eti iltihabı riski yaşla birlikte artar.
 • Aile öyküsü: Ebeveynleri veya ebeveynleri diş eti iltihabı olanlarda da diş eti iltihabı geliştirme riski daha yüksektir.

Belirti ve Bulgular

Diş eti iltihabının belirti ve semptomları şunları içerebilir:

 • Diş eti iltihabı ve renk değişikliği
 • Dokunulduğunda ağrılı olabilen hassas diş etleri
 • Fırçalarken veya diş ipi kullanırken diş etlerinden kanama
 • Ağız kokusu veya nefes kokusu
 • Diş eti çekilmesi
 • Yumuşak diş etleri

Bununla birlikte, hafif diş eti iltihabı vakalarında herhangi bir rahatsızlık veya belirgin semptomlar olmayabilir.

Teşhis

Bir diş hekimi veya ağız hijyeni uzmanı, ağız boşluğunda plak ve tartar gibi semptomları kontrol edecektir. Ayrıca periodontitis belirtilerini kontrol etmek için testler isteyebilirler. Bu, bir dişin etrafındaki cep derinliklerini ölçen bir alet kullanılarak röntgen veya periodontal sondalama ile yapılabilir.

Tedavi

Teşhis erken yapılırsa ve tedavi hızlı ve uygunsa, kişi diş eti iltihabını evde iyi ağız hijyeni ile tedavi edebilir. Bununla birlikte, semptomlar düzelmezse veya durum kişinin yaşam kalitesini etkiliyorsa, diş hekiminden yardım alınmalıdır. Tedavi genellikle bir diş hekimi tarafından bakımı ve hasta tarafından evde gerçekleştirilen takip prosedürlerini içerir.

Profesyonel diş bakımı

Bir diş hekimi başlangıçta ölçeklendirme yapabilir. Bu, fazla plak ve tartarı çıkarabilmeleri içindir. Bu, özellikle tartar birikimi fazlaysa veya diş etleri hassassa rahatsız edici olabilir. Bir kişinin dişlerini temizledikten sonra, diş hekimi ağız hijyeninin önemini ve etkili bir şekilde nasıl fırça ve diş ipi kullanacağını açıklayacaktır. Bir kişinin plak ve tartarını izlemek için takip randevuları önerebilirler. Bu, diş hekiminin herhangi bir nüksü hızla yakalamasını ve tedavi etmesini sağlayacaktır. Hasar görmüş dişleri onarmak da ağız hijyenine katkıda bulunur. Çarpık dişler, kötü takılmış kronlar veya köprüler gibi bazı diş problemleri, plak ve tartarın düzgün şekilde çıkarılmasını zorlaştırabilir. Ayrıca diş etlerini tahriş edebilirler.