Hastalarına estetik diş restorasyonları sağlamak isteyen diş hekimlerimiz genellikle zirkonyum kaplamaları tercih ederler. Bu kronlar, üstün güçleri, dayanıklılıkları ve mükemmel estetikleri nedeniyle geleneksel PFM'ler (Porselen Fused-Metal) veya tam altın kronlar üzerinden seçilir.

Bazı diş hekimleri, özellikle tek bir dişi restore ederken, tam seramik restorasyonlar üzerinde yalnızca zirkonyum kullanır. Zirkonyum diş kuronlar, en iyi sonuçlar için omuz veya pah kenar boşlukları gerektirir. Katı tam konturlu zirkonyumdan, yüksek yarı saydam zirkonyumadan veya katmanlı zirkonyumdan imal edilebilirler. Yüksek yarı saydam zirkonya ve katmanlı zirkonya vidalı veya çimentolu olabilir.

Çoğu diş hekimliği uygulaması, geleneksel PFM kronlarından sabit diş restorasyonları oluşturmak için zirkonya kullanımına geçmektedir. Zirkonya restorasyonları mükemmel bir estetiğe sahip olduğundan ve neredeyse yok edilemez olduğundan, zirkonya diş restorasyonlarının imalatında en popüler malzeme haline gelmektedir.

Katı mı Katmanlı Zirkonyum Diş Kronu mu?

Zirkonyum Katı veya "monolitik zirkonyum" opaktır, bu nedenle genellikle posterior kronlar için önerilir. Katı zirkonyum, yüksek yarı saydam zirkonyumdan daha fazla stabilizatör içerir. Bu da onu çiğneme kuvvetlerine karşı daha dayanıklı hale getirir. Bu malzeme özellikle dişlerini gıcırdatabilen hastalar için uygundur. Bu tip restorasyon için sadece minimum boşluk gereklidir ve karşıt dişlerde düşük aşınma vardır. Katı zirkonya ayrıca, özellikle post ve kor veya implant destekli restorasyon gibi önceki diş tedavileri nedeniyle koyulaşan, oldukça renksiz diş hazırlıklarını maskelemek için çok etkilidir.
 
Katmanlı Zirkonyum kronlar, daha yarı saydam ve opaktır, ancak katı zirkonyadan farklı olarak özellikle ön kronlar için uygundur. Genellikle anterior kuronlar için kullanılsa da, yeterli boşluk varsa arka kuronlar için katmanlı zirkonya da kullanılabilir. Ustaca yapıldığında, en iyi estetik sonuçlar elde edilebilir. Hem katı hem de katmanlı zirkonya kuronlar, geleneksel PFM restorasyonları ile karşılaştırılabilir güç ve tutarlılığa sahiptir, ancak çok daha üstün estetik sağlarlar.

Zirkonyum HT

Zirkonyum Yüksek Saydam Diş Kronu

590-720 MPa'da Zirkonya HT (Yüksek Yarı Saydam), porselen kaynaşmış metal (PFM) restorasyonlardan çok daha güçlüdür ve doğal ve canlı bir yarı saydamlık sağlar.

Ürün %100 metal içermez, bu da dişeti kararmasını önler ve dişeti çekilmesi başlarsa metalik kenarların açığa çıkma olasılığını ortadan kaldırır. Doğal olarak estetiktirler, bitişik dişlerin rengini iletirler ve herhangi bir renk tonuyla eşleşebilirler, bu da yüksek yarı saydam zirkonyayı 3 ünite uzunluğa kadar köprüler için uygun hale getirir.

Zirkonya HT kullanmak, gölgeleme sıvılarına veya kuruma süresine gerek olmadığı için hastalarınızı üç saatten fazla kurtarabilir. İster gün ışığı, ister güneş ışığı veya siyah ışık olsun, herhangi bir aydınlatma koşulunda kendi doğal floresansı nedeniyle restorasyonlar her zaman doğal görünecektir. Bir floresan cila gerekli değildir.

Hastalarımız için daha güvenli

Zirkonyanın yüksek biyouyumluluğu, PFM restorasyonlarına duyarlılığı olan hastalarda alerjik reaksiyona neden olmaz. Oldukça az sayıda diş hastası, PFM kronlarını kumaşlamak için kullanılan alaşımlara alerjidir. Bu alerjilerle karşı karşıya olan bir hastanız varsa, bu restorasyonlar yapılırken zirkonya kullanılması gerektiğinin bir göstergesidir. Zirkonya, mükemmel biyouyumluluğa sahiptir ve zirkonyadan hazırlanan kron ve köprüleri klinik kullanım için oldukça güvenli hale getirir.

Zirkonyum Diş Kronları Seçmenin Avantajları

  • Pürüzsüz yüzey plak birikimini azaltmaya yardımcı olduğundan, zirkonya kronlar yüksek oranda biyouyumludur. Katmanlı zirkonya kuronlar oldukça dayanıklıdır. Katmanlama için kullanılan porselen katı zirkonyanın mukavemetine sahip olmasa da, zirkonyum alt yapı ile bağlanacak şekilde tasarlanmıştır, bu da ufalanma veya kırılmayı son derece nadir hale getirir. Malzeme ayrıca sağlıklı bir doku tepkisini destekler.
  • Kimyasal bileşim ve işleme gereksinimleri de dahil olmak üzere çok çeşitli faktörler nedeniyle, zirkonyanın hastanın ihtiyaçlarına göre üretilebileceği birçok yol vardır. Bu özelleştirme, hata payını en aza indirir ve her birey için mükemmel bir uyum sağlar.
  • Zirkonyum metal alerjisi olan veya metal içermeyen restorasyonları tercih eden hastalar için uygundur.
  • Zirkonyum metal içermez, ince biyotipli hastalarda dişeti kenarı çevresinde koyulaşmayı önler. Bu, dişeti çekilmesi nedeniyle metal kenarların açığa çıkma olasılığını ortadan kaldırır.
  • Bu malzemenin yarı saydam yapısı, komşu dişlerin rengini iletebilir ve çok çeşitli tonlarda üretildiğinden, hastanın doğal dişlerinin rengine tam olarak uymasını kolaylaştırır.
  • Bilgisayar destekli tasarım ve üretim süreçleri, hastalara tam oturma sağlar, böylece bu restorasyonları ayarlamak ve yapıştırmak için gereken oturma süresini azaltır.
  • Z-PrimePlus2ml_Box_BottleZirkonya kuronlar, Bisco'nun Z-Prime™ Plus'ı kullanılarak geleneksel olarak yerine yapıştırılabilir, ardından hazırlamak için tercih edilen bağlayıcı ajan ve ardından çift kürlenen reçine simanı uygulanır.
  • Zirkonyum kronlar, geleneksel PFM'ler gibi sıcak ve soğuğu iletmedikleri için hastalar için rahattır.

Zirkonya Diş Kronu Yaptırmanın Herhangi Bir Dezavantajı Var Mı?

Zirkonyum diş kronların dezavantajları çok azdır. Zaman zaman malzemenin tokluğu, diş köküne sürtünme ve karşıt dişleri aşındırma konusunda bazı endişeleri artırdı. Bununla birlikte, sık kontroller, karşıt dişlere zarar verme olasılığını azaltmaya yardımcı olur. Zirkonya kaplamalar için başlangıçta sadece kemik beyazı alt yapılar üretilebilmekte, bazen estetik açıdan mükemmel bir görünüm elde etmede problemler yaratabilmektedir.

Bununla birlikte, daha yeni malzemeler önceden gölgelendirilmiştir ve minimum diş küçültme ile son derece estetik ve doğal görünümlü restorasyonlar sağlamak için üretilebilir, böylece yüksek kaliteli çalışma için hasta taleplerini karşılar veya hatta aşar! Zirkonya ihtiyacı, PFM'lere olan talebi fazlasıyla aşıyor ve bu eski tarz restorasyonlar geçmişte kaldı.

Deneyimli diş hekimlerimizin ve tüm ekibimizin görüşmek istemeniz durumunda size yardımcı olmak için burada olduğunu lütfen unutmayın.