Diş Protezi Nedir?

Protez ve Prostodonti ('pross-do-dontics' olarak telaffuz edilir), diş hekimliğinde eksik veya eksik dişlere çözüm bulmakla ilgili uzmanlık alanlarıdır. Bir diş protez uzmanı size hareketli protezler sağlayabilir. Ve bir protez uzmanı size "Sabit Protezler" dediğimiz konuda uzman bakımı da sağlayabilir. Dişleri kaplamayı ve korumayı veya yedek dişleri yerinde tutmak için diş implantlarını kullanmayı içeren tedavi. Bir diş protezi veya protez tedavisi dişlerinizin estetik görünümünü iyileştirebilir ve dişlerinizin işlevini eski haline getirip iyileştirebilir.

Diş protezleri gülümseme içinde doğal görünümlü dişler yaratma sanatıdır ve kaplamalar, kuronlar, köprüler, protezler ve implant destekli restorasyonları içerir. Bu işlemlerden bazıları kalıcı olarak ağzınıza sabitlenirken bazıları ise çıkarılabilir. Belirli bir prosedüre karar vermeden önce, Adelaide diş hekiminiz eksik dişlerin sayısı, mevcut dişlerinizin durumu ve çene kemiğinizin kalınlığı gibi bazı hususları göz önünde bulundurarak hareketli protez mi yoksa sabit protez mi sizin için daha uygun olduğunu belirleyecek ve özel diş durumunuz.

Takma Dişler

Muhtemelen diş protezlerinin en yaygın olanıdır. Protezler kısmi veya tam olabilir. Parsiyel protezler bir veya birkaç dişin yerine kullanılabilir. Yerinde kalmak için kalan dişlere klipslenecek veya kenetlenecek şekilde tasarlanmıştır. Dişler için daha ucuz bir yedek arıyorsanız harika bir seçenektir, ancak sınırlamaları vardır. Yemek yerken veya konuşurken ağızda o kadar sağlam olmamalarının yanı sıra kalan dişlere fazladan yük bindirebilirler. Tam protezler, tüm diş setinizin yerini alır. Geleneksel tam protezler çıkarılabilir ve size yepyeni bir gülümseme sağlayabilir. Tam protezler, çevredeki diş eti ve kemik yapınızın yanı sıra onları tutmak için tükürüğünüze güvenir. Bunlar aynı zamanda daha ucuz bir seçenektir ve kararınızı verirken sınırlarını bilmek önemlidir. Yemek yerken veya konuşurken hareket edebilirler ve altlarına yiyecek takabilirler. Diş etlerinizin sağlıklı kalmasını sağlamak için bunları her gece çıkarmanız önemlidir. Hijyen uzmanınız veya diş hekiminiz, bunlardan en iyi şekilde yararlanabilmeniz için tüm bunları size açıklayabilir.

Kronlar

Bu tür restorasyonların pek çok adı vardır, kapaklar, kuronlar, kaplamalar, onleyler/inleyler, kaplamalar ve hepsinin işlevi ve/veya görünümü geri kazandırmada yeri vardır. Bu tip restorasyonlar genellikle ağır bir ısırmadan korunması gereken veya özellikle büyük dolgu veya çatlağa sahip dişler için kullanılır. Bir kuron veya başlık, dişi güçlü bir seramik veya zirkonya tipi malzemeyle çevreler ve gelecekteki kırılma veya aşınmadan koruyabilir. Kaplamayı takma çivi gibi düşünmeyi seviyorum, dişinizin görünümünü iyileştirebilir ve rengi ve şekli veya doğal dişlerinizi geliştirmek veya iyileştirmek için dişlerinizin önüne oturur. Adelaide diş hekiminiz, ısırmanızı değerlendirerek ve kaplamaların sizin için uygun bir seçenek olup olmayacağı konusunda tavsiyede bulunarak güzel bir sonuç elde edilmesini sağlayabilir. İstenen sonuç ağzınızın geri kalanını tamamlayacak, ona sinerji kazandıracak ve gülümsemenizi ve ısırmanızı tamamlayacaktır. Sadece sonucun elde ettiğinizi düşündüğünüzle eşleşmediğini görmek için dişlerin kaplanması çok hayal kırıklığı yaratabilir. Bunun olmasını önlemek için, diş hekiminizin başkaları için neler yaptığına ve sonucunuzun nasıl farklı olabileceğine ilişkin fotoğrafları görmek istediğinizden emin olun. Bazı diş hekimleri, herhangi bir değişiklik yapılmadan önce neler başarılabileceğini göstermek için bir 'Deneme Gülümsemesi' bile sağlayabilir. Bu, gönül rahatlığı sağlayabilir ve ne bekleyeceğiniz konusunda beklentilerinizi belirleyebilir.

Köprüler

Bir köprü, 2 parça toprak arasındaki boşluğu dolduran bir köprü gibi, eksik dişleri değiştirmek için dişler arasındaki boşluğu doldurur. Boşluğu tutmak için boşluğun her iki tarafındaki dişlere güvenirler. Bu, hızlı bir diş değişimi için harika bir seçenektir. Köprüyü tutmak için kullanılan dişlerin biraz hazırlık gerektirdiğini bilmek önemlidir. Köprü, seramik gibi doğal diş etkisi veren malzemelerden yapılabilir. Diş hekiminizin bir köprünün şeklini ve işlevini açıklamanız için bunu çizebilmesi harika. Ayrıca diğer hastalar için sağladıkları köprülerin resimlerini de gösterebilirler.

İmplant Destekli Protez veya Protez Tedavisi

Muhtemelen en kapsamlı ve karmaşık diş restorasyonu türüdür. İmplantlar, bir veya birkaç dişi kalıcı olarak değiştirmek için kullanılabilir. Evet, beni duydun, kalıcı olarak. Diş implantları tıpkı dişinizin kökü gibi kemiğe yerleştirilir. Dişi/dişleri yerinde tutmak için implanta güvenir. Tarif etmesi çok zor ve burası Adelaide Diş Hekimi/Uzmanınızın size gerçek hayattan nasıl göründüğüne ve ağzınızda nasıl işe yarayacağına dair örnekler gösterebileceği yer. Yine dikkatli teşhis ve planlama, implantlarınızın (ve üstteki dişlerin) uzun süre kullanımda kalmasını sağlayacaktır. Dental implant destekli diş/diş yaptırmaya karar veriyorsanız göz önünde bulundurmanız gereken önemli noktalar vardır. Klinik olarak kanıtlanmış ve bunu desteklemek için çalışmaları olan iyi bir uzun süreli implantın maliyeti, içiniz rahat olması için önemlidir. Düzenli bakım önemlidir. Dental İmplantlar, implantın yüzeyi ve bağlantıları hasar görebileceğinden ve diş eti kanaması ve hatta kemik kaybı gibi sorunlara neden olabileceğinden farklı türde bir "temizlik" gerektirir. Hijyenistiniz veya Diş Hekiminiz, mantıklı olması ve dental implantınızdan en iyi şekilde yararlanmanız için size doğru türde talimat vermesini sağlamak için tüm bunları size açıklayacaktır. Tıpkı yeni bir arabanın bakım gerektirmesi gibi, bir implantın da ömrünüzün sonuna kadar dayanabilmesini sağlamak için bakım yapması gerekir. Diş Hekiminizin size güzel ve öngörülebilir bir sonuç verme konusunda yetkin ve kendinden emin olduğunu bilmek, ağzınızın (kelimenin tam anlamıyla) emin ellerde olduğu konusunda size gönül rahatlığı verecektir.

Tam Diş Protezi ve Uygulanabildiği Hastalar

Yiyebilmek için, sert gıdaları koparıp tadını ala ala çiğneyip kolay sindirilebilmek için tam diş protezi çeşitli sebeplerle dişi kalmamış kişiler için çok iyi bir çözümdür.

Tam diş protezi, çeşitli sebepler ile diş travması gibi kemik erimesinin dişleri etkilemesi ya da çürükler yüzünden kullanılabilecek dişi kalmayan ağızlar için idealdir. Dokudan güç alan bu protez çeşidi güç aldığı noktaları tahriş edip yaralamamak üzere hareketli olarak imal edilmişlerdir. Bu tür protezlerin hangi hastalara uygulanabildiğini, kullanımda nasıl sonuçlar doğabileceğini ve başka nasıl avantajları vardır gibi detay konuları inceleyelim.

Tam Diş Protezi Nedir?

Protez, vücut azalarını ile aynı işlevi görmek üzere üretilen malzeme yahut cihazlara verilen isim; diş protezi de, insanların ağızlarında farklı nedenlerden diş rahatsızlıkları neticesinde eksilen dişlerin yerlerini diş yerine geçen malzemeden yapılmış objelerle tamamlanması diyebiliriz. Peki tam diş protezi nedir? Bu protez çeşidi ise ağızda hiç diş kalmadığında, çiğneyecek, koparım parçalayacak, bir küçük fındığı kıracak diş dahi olmadığında tüm dişlerin yerine geçecek ağızdaki yumuşak dokulardan güç alacak şekilde hazırlanan hareketli bir protez çeşididir.

Hangi Hastalara Tam Diş Protezi Uygulanabilir?

İnsanlar dişleri olmadığında belki dışarıdan görünen bir eksiklik olmayabilir fakat belki daha görünen bir sakatlıktan daha fazla hayatımızı ve sağlığımızı etkiler. Tam diş protezi hangi hastalara uygulanır, her dişi eksilen bu protezi diş doktorundan talep edebilir mi elbette hayır. Tam diş protezi yalnızca hiç dişi kalmamış hastalara uygulanabilir. Bunun yanında bu protez yöntemini ağzına uygulatmak isteyen hastaların çeşitli teşhis ve tedavi süreçlerinden geçerek detaylı bir muayeneden geçmesi gerekir.

Tam diş protezini tercih etmek isteyen hastaların ağızlarına alacakları malzeme için alerji sorunu olmaması gerekir. Eğer alerji sorunu yoksa çene röntgeni sonuçları kontrol edildiğinde çene kemiğinin bu işleme uygun olması şartına bakılır. Eğer bu şart da sağlanıyorsa çene kemiğindeki erime oranına ve yıpranmalar da gözden geçirilir. Her şey yolunda ise hastaya tam diş protezi uygulaması yapılabilir. Eğer şartlardan sağlanamayan olur ise hastayı farklı protez seçeneklerini uygulamak üzere gerekli yönlendirmeler yapılır.

Dişlerini kaybeden hastalar için iyi ki üretilmiş dedirten tam diş protezleri dişim olsa ben de yesem diye iç çekilen yemişleri, sebze ve meyveleri tadını ala ala ezip ya da suyunu çıkarmadan gençken ya da diş sağlığı yerindeyken olduğu gibi adeta özlenen tatlarla özlem giderme aracıdır.

Tam Diş Protezi Uygulanan Hastaların Şikayetleri Nelerdir?

Diş protezleri yemek yeme zevkimizi geri kazandıran, kolay sindirmeye katkısıyla sağlığımızın korunmasına destek olan önemli aparatlar olarak çok faydalıdır.  Tabi ki her tıbbi işlem mükemmel sonuçlar doğurmayabilir. Kimi zaman da diş protezi uygulanan hastaların uyum problemleriyle ilgili sorunları ortaya çıkabilmektedir. Tam diş protezi uygulanan hastaların şikayetleri nelerdir sorusuna her hasta tarafından aynı kelimelerle cevaplar gelmez belki bazısı onlarca şikâyet sayabilirken bazısı da hiçbir şikayeti olmadığını beyan edebilir.

Tam diş protezi sorunları olarak görülen ve bu protezi kullanan hastaların genel olarak şikayetleri ise; ağıza uygulana protezin zamanla bollaşıp ağız içinde oynamalar yaparak hastayı huzursuz ederek rahatsız bir algı yaşatması fiziki bir sorundur. Protezin renginin soluklaşarak kararma gibi renk değişimlerinin gözlenmesi ile kirli bir diş imajıyla kullanan hastayı kötü hissettirmesi de psikolojik bir sorundur. Protezin kullanımı sırasında kesim gücünün azalarak adeta mat bir taş gibi gıdaları çok zor kesmesi şikayetleri tam diş protezi kullanan hastalarca dile getirilen başlıca sorunlardır.

Özetle

Her türlü diş protezi ve protezi uygun ve faydalıdır. Yetenekli bir Adelaide Diş Hekimi tarafından yapılırsa, diş protezi veya protez diş tedavisi gülümsemenizi, ısırmanızı, konuşmanızı ve hatta kendinize olan güveninizi iyileştirebilir.

Bugün, Dentalizm İzmir ülke çapındaki en modern ve kapsamlı donanımlı diş merkezlerinden biridir. Dentalizm diş hekimleri uzun yıllardır hareketli ve sabit protez bakımına ihtiyaç duyan hastalara uzman diş bakımı sağlıyor. Hem fonksiyonel hem de güzel bir gülümseme için bugün bizimle iletişime geçin!