Çürükler çıktıktan sonra dişlerde belirir ve diş minesinde ortaya çıkar. Diş çürüğünün ana nedeni, diş minesini tahrip eden asitler salgılayan plak bakterileridir. Diş minesinde önce siyah noktalar ve noktalar belirir, ardından çürük derinleşir ve çürük bir boşluk (“içi boş veya delik”) belirir. Bu noktada kişi soğuk, sıcak, tatlı ve ekşi bir dokunuşla dişte ağrıdan endişe etmeye başlar. Ayrıca hasta, dişler arasında sürekli bir gıda alımı, dişe yakın diş etlerinde iltihaplanma, hoş olmayan koku, fırçalama sırasında kanama ve plak oluşumu fark edebilir. Tüm bu hoş olmayan semptomlar, ortaya çıkan çürük boşluğun, bir kişinin kendi başına temizleyemediği yiyecek artıklarıyla dolu olması nedeniyle ortaya çıkar. Plak bakterileri çoğalır, asit salgılar ve daha fazla çürük derinleşir. Çürük sinire ne kadar yakınsa, çeşitli tahriş edici maddeler (soğuk, sıcak) üzerindeki ağrılar o kadar rahatsız olur.

Genellikle hastalarımızın ilk şunu soruyor: “Delmeden” tedavi yapmadan yapmak mümkün mü?

Çürüklerin matkap olmadan tedavisi yalnızca ilk aşamada, yalnızca dişte bir leke göründüğünde mümkündür. Bu noktada mine florür ve kalsiyum preparatları ile doyurularak diş çürüğü tedavi edilebilir. Remineralizasyon prosedürü, plak ve taşların dişleri temizlendikten sonra gerçekleştirilir. Ne yazık ki, çoğu zaman hastalar, tatbikat olmadan yapamayacağınız bir zamanda doktora giderler. Bu durumda, daha fazla tahribatı önlemek için dişi çürükten tamamen temizlemek gerekir.

Bazı durumlarda özellikle dişler arasında çürük varsa veya eski bir dolgunun altında çürük varsa doktorun röntgen çektirmesi gerekir. Çürük derinliğini ve dişin sinirine olan yakınlığını gösterecektir.

Çürük için tedavi rejimi aşağıdaki gibidir:

  • Anestezi
  • Dişin plak ve taşlardan temizlenmesi
  • Tedavi kalitesinin garantisi olan bir lastik baraj sistemi ile tükürükten izolasyon. Dolgu malzemesi ideal olarak sadece tamamen kuru bir diş yüzeyinde bulunur. Ekshale edilen havadaki tükürük veya nem dişe bulaşırsa, malzeme dişe "yapışmaz"
  • Etkilenen dokuların hazırlanması, sağlıklı mine ve dentin korunurken, özellikle tüberküller ve dişlerin kesici kenarları korunur. Dişin destekleyici yapılarıdır.
  • Dolgu malzemesi ile diş restorasyonu
  • Pürüzsüzlük ile taşlama, ısırma ile taşlama ve özel pastalarla cilalama.

Unutmayın, diş çürüklerini tedavi etmek diş çürüğü ile yaşamaktan çok daha iyidir (ve daha ucuzdur). Diş çürükleri ciddi başka hastalıklarından önünü açtığını da göz ardı etmeyin.

diş çürüğü tedavisi

Dişler Neden Çürür?

Diş çürüğü genellikle karbonhidratlı yiyecekler (nişasta, şeker vb.), kola gibi şekerli gazlı içecekler, kek, çikolata ve özellikle yapışkan gıdalar diş yüzeyinde uzun süre kaldığında oluşur. Ağızdaki bakteriler bu artıklardan beslenir. Beslenmeden sonra bu mikroorganizmalar yardımı ile asit üretilir ve bir süre sonra bu asidik ortam dişin sert dokularında yıkıma neden olur böylece çürükler meydana gelir.

Diş Çürüğü Nasıl Önlenir?

Dişler günde iki defa fırçalanmalıdır. Kahvaltıdan sonra ve gece yatmadan önce iki defa yeterli olacaktır. Ayrıca dişler fırçalanmadan önce diş ipi kullanmak diş fırçasının girip çıkaramadığı artıkları çıkarmaya yardımcı olur. Her diş fırçası kullanılmamalıdır. Farklı çeşitlerde diş fırçaları vardır. Düz fırçalı olan yumuşak sertlikte diş fırçaları dişler için daha uygundur. Ayrıca dişler fırçalanırken çok sert bastırılmamalıdır, bu dişlere ve diş etlerine zarar verir. Şekerli yiyecekler ana öğünlerde yenmelidir. Yemek aralarında bir şey yememeye dikkat edilmelidir.

Diş çürüğünden şüphelenildiğinde dahi mutlaka hızlı bir şekilde diş hekimine görünmek gerekir. Dişinizde bir problem olmadığını düşünüyor olsanız bile bakterilerin dişlerinize yaptığı zararları bilemezsiniz. Bu sebeple diş hekimine düzenli bir şekilde gidilmelidir. Çürüğün erken dönemde yakalanıp önlem alınması daha ağır tedavilerin uygulanması engelleyecek ve diş kayıplarının önüne geçecektir.

Diş Çürümelerinin Belirtileri Nelerdir?

Genellikle diş yüzeyinde siyah leke şeklinde görülür. Ağızda belirli bir koku bırakırlar. Soğuk şeyler içip yerken dişlerde ağrı oluşur. Hassasiyet sonucu bu ağrılar devam eder. Ve bu şekilde çürüklerin belirtileri kesinleşir.

Diş Çürüklerini Engellemenin Diğer Yolları Nelerdir?

Birçok yöntemin yanında tabi ki en önemlisi dikkatli beslenmektir. Ağız bakımı ve temizliği çok önemlidir. Her yemekten sonra dişleri fırçalamak diş çürüklerinin oluşmasını engeller.

*Şekerli gıdaları en aza indirmek

*Günde en az iki kere dişleri fırçalamak

*Diş fırçalandıktan sonra diş hekiminin önerdiği gargara suyu ile gargara yapmak. Hem diş ağrıları varsa azaltıp ferahlatır hem de diş çürüklerini engellemeye yardımcı olur. Ağızdaki kokuyu da götürür.

*Dişleri fırçalarken aceleyle değil dikkatli bir şekilde ve yumuşak sertlikte bir diş fırçası ile sert olmayacak şekilde fırçalanmalıdır. Diş fırçalama süresini 2 dakikaya tamamlamakta fayda vardır.

*Diş fırçalamadan önce diş ipi kullanmak

*Düzenli bir şekilde diş hekimine görünüp tedavi olmak