İnleylve onley seramik dolgular, sağlıklı bir dişe yardımcı olmak için kullanılabilecek dolaylı restorasyonlardır. İnleyler dişin uçları (noktaları) arasındaki olukların içine yerleştirilirken, onleyler olukların içine ve tüberkül uçlarının üzerine yerleştirilir. İnleyler ve onleyler eski talaşları değiştirmek için kullanılabilir ve dişin doğal rengine uyacak şekilde yapılabildiklerinden estetik açıdan daha hoşturlar. Bir dişin görünümünü iyileştirmenin yanı sıra, inleyler ve onleyler, dayanıklılıkları ve uzun ömürleri nedeniyle dişin yapısını güçlendirebilir.

Genellikle küçük boşlukları doldurmak için dolgular kullanılırken, çürük daha derin olduğunda veya kapatılacak daha büyük bir kırık varsa kuronlar kullanılır. Bununla birlikte, dolgunun yeterli olmadığı ve diş çürüğünü korumak için kronun çok fazla olduğu durumlar olabilir. Dental inleyler ve onleyler, bu boşlukları doldurmak için “tam doğru” bir şeye ihtiyaç duyarlarsa birçok diş hekimi uzmanının kullanacağı şeydir. Dolgulardan daha önemlidirler, ancak dişlerin bir şekilde yeniden şekillendirilmesini gerektirebilecek bir kuron kadar müdahaleci değildirler.
Ama ikisi arasındaki fark nedir?

En temel tanımlarında, bir dolgu, dişler arasındaki alanlardaki boşlukları ve oyukları doldurur. Bir onlay sadece bu boşluklardaki boşlukları doldurmakla kalmaz, aynı zamanda uçlar da dahil olmak üzere daha geniş bir alan için çalışabilirler. Kronlara benzer şekilde çalışırlar, ancak dişin tüm yüzeyini kaplamazlar. Her ikisi de aynı malzemelerden yapılmıştır ve her ikisi de aynı işlevi görür, ancak diş çürüğü olduğunda uygun şekilde korumak için dişin farklı alanlarını kaplarlar.


İnleyler, çürüme veya yaralanma nedeniyle zarar görmüş bir dişin çiğneme yüzeyine kalıplanır ve yerleştirilir. Üretim için bir laboratuara gönderilen etkilenen alanların bir baskısı kullanılarak oluşturulurlar. Bir dolgu dişin boşluğuna mükemmel bir şekilde oturacaktır, ancak diş uçlarını etkilemezler. Diş hekimi ölçüyü aldığında, dişin rengine mümkün olduğunca en iyi şekilde uymaya çalışır. Bu şekilde ağza yerleştirildiğinde fark edilmezler. İnley için kullanılan malzeme porselen veya geleneksel dolgulardan daha güçlü ve daha dayanıklı olan kompozit bir malzeme olabilir. Bu, inleyleri genellikle daha pahalı ve aynı zamanda daha uzun ömürlü yapar. Bir diş hekimi bu seçeneği, dolgunun çevreleyen dişi gerektiği gibi güçlendirmeyeceği ve kavitenin dişi güçlendirmek için daha güçlü malzemeler gerektirdiği durumlarda seçer.

Onleyler, dişin uç kısımlarının yanı sıra ısırma yüzeyinin çürümesi ve zarar görmesi için kullanılır. Diş hekimi, bir boşluk standart amalgam dolgularla doldurulamayacak kadar büyük olduğunda veya dişin zayıflık nedeniyle çatlayabileceği durumlarda bir onlay seçecektir. Bir onlay, çürüyen bölgeyi korumanın yanı sıra dişin gücünü de destekleyecektir. Bir dolgudan farklı olarak, bu alan, uçları ve aradaki boşluğu içerebilir. Diş hekimi, ağzına uyuşturucu bir anestezik yerleştirdikten sonra boşluğu delip bölgeyi temizleyerek, dolguya benzer şekilde dişi hazırlar. Daha sonra kavite üzerine geçici bir onley yerleştirilir ve kalıcı bir onley üretilmesi için ölçü gönderilir. Daha sonra geldiğinde ağzına yerleştirilir. Bir onlay ile diş yapısı korunurken, bir kuron ile bir miktar eğeleme ve hatta tüberküllerin çıkarılması gerekli olabilir. Ayrıca porselen veya kompozit malzemeden yapılırlar. Onleyler, benzer bir işleve sahip oldukları için “kısmi kuronlar” olarak da adlandırılırlar, ancak tamamı yerine dişin sadece bir kısmını kaplarlar.

İnleyler ve Onleyler Ne Kadar Dayanıklıdır?

İnley ve onleylerin temel faydalarından biri, ne kadar dayanıklı ve uzun ömürlü olabilecekleridir. Bir kakmanın 5 ila 30 yıl arasında herhangi bir yerde dayanmasını bekleyebilirsiniz. Diş hekimleri, çeşitli faktörler nedeniyle ne kadar süreceğini garanti edemez. Bazıları diğerlerinden daha fazla yıpranabilir ve bakım yapılmazsa, beklenenden daha kısa sürede hasar görebilir veya bozulabilir.

En büyük faktörlerden biri, inleyler yerleştirildikten sonra hastanın diş hijyeni alışkanlıklarına ne kadar iyi yaklaştığıdır. Bu, günde iki kez fırçalamak, her gün diş ipi kullanmak ve diş hekiminin özel tavsiyelerine uymak anlamına gelir. Bir hasta, inleylerin veya onleylerin sağlam bir şekilde yerlerine oturduğundan emin olmak için stabilitesini ve sağlığını kontrol etmek için takip ziyaretleri için diş hekimine gitmelidir.

Uygun hijyenin yanı sıra hastalar inley ve onleylerdeki aşınma ve yıpranmayı azaltmak için ellerinden geleni yapmalıdır. Diş gıcırdatmak çatlamaya ve hasara neden olabilir. Bir hasta uykusunda gıcırdatıyorsa, diş hekimi gıcırdatmayı azaltmak veya dişleri korumak için gece koruyucular veya başka çözümler sağlayabilir. Çiğnenmiş veya sert yiyecekler de dolguların ve onleylerin ömrünü etkileyebilir. Sert yiyecekler malzemeyi çatlatabilir ve malzemeye yapışan çiğnenebilir yiyecekler bağların gevşemesine neden olabilir.

Bu nedenle, ne kadar uzun süre dayanacakları konusunda kesin bir sayı olmasa da, onlara ne kadar iyi baktığınıza ve genel ağız sağlığınıza bağlı olarak daha uzun süre dayanmalarını beklemelisiniz.

İnleyler ve Onleylerin Fiyatları Ne Kadardır?

Bir dolgu veya dolgu için ödediğinizden daha fazla ödeme bekleyebilirsiniz, ancak ne kadara mal olacakları birkaç şeye bağlı olacaktır. Örneğin, restorasyonun yapımında kullanılan malzeme kadar diş hekiminin deneyimi ve itibarı da önemli olacaktır. İnleyler ve onleyler benzer bir miktara mal olma eğilimindedir, ancak restorasyon daha kapsamlı ise onleyler daha pahalıya mal olabilir.

Malzemeler söz konusu olduğunda, porselen en pahalısı çünkü en çok doğal diş minesine benziyor. Altın en göze çarpan, ama aynı zamanda en uygun fiyatlı. Bir kompozit reçine seçerseniz, porselenden daha az ödersiniz, ancak zaman geçtikçe lekelenebilir ve rengi solabilir. Aynı zamanda en az dayanıklı seçenektir.

Ne kadar ödeyeceğiniz, bir dişin ne kadar hasar gördüğüne de bağlı olacaktır.

Özellikle derinse veya geniş bir alana yayılmışsa, maliyetler yükselebilir. Bir dolgunun yardımcı olacağı hasar türü için alan daha küçüktür ve maliyetler onleyler kadar genişleyemez.

Çoğu insan inley ve onleyler için sedasyon gerektirmez. Diş hekimi lokal anestezi önerecektir, ancak bazı hastalar biraz gergin olabilir ve sedasyon isteyebilir. Bunu yaparsanız, bu hizmet için dikkate alınan ek bir maliyet olacaktır.

Diş tedavisi yaptırırken, muhtemelen prosedür hakkında deneyimli ve bilgili birine sahip olmak istersiniz. Bu, dolgular veya harcamalar almayı içerir. Diş hekiminizin ne kadar deneyimli olduğuna ve itibarının ne kadar iyi olduğuna bağlı olarak daha fazla ödeme yapmayı bekleyebilirsiniz. Kaliteli işçilik için ödeme yapmayı beklemelisiniz.
Bir Onlay Bir Taçtan Daha İyi mi?

Bir onlay ve bir dolgu arasındaki temel fark, bir onlay, bir dolgunun kaplayamayacağı daha geniş bir alanı kaplayacak olmasıdır. Bir onlay dişin uç kısımlarını kaplayabilir, ancak bir dolgu aradaki boşlukları doldurur. Bu kulağa bir taç gibi gelebilir ve bazı benzerlikler vardır, ancak farklı amaçlara hizmet ederler.

Diş hekimi restorasyonun bir kuronla olduğu kadar agresif olması gerekmediğini belirlediğinde bir onlay kullanılır. Bu, diş yapısının daha fazla korunabileceği anlamına gelir. Bir kuron tüm dişi kaplar ve bir tane takmak için dişin önemli ölçüde yeniden şekillendirilmesi gerekir. Bir onlay'i düzeltmek daha zor olabilir, bu nedenle diş hekiminin beceri ve deneyimi çok önemlidir. Dolayısıyla ikisi de mutlaka diğerinden daha iyi değildir ve diş hekimi duruma en uygun olanı önerecektir.

İnleyler Dolgulardan Daha mı İyi?

Onley ve kron tartışmasında olduğu gibi, inleylerin dolgulardan daha iyi olup olmadığını belirlemenin birkaç yönü vardır. Genel olarak, dolgular daha büyük bir boşluğu doldurabilmeleri açısından daha iyidir ve daha dayanıklıdırlar. Dolgulardaki amalgam, örneğin sıcaklığa bağlı olarak genişleyebilir ve büzülebilir. Bu, dolgunun veya hatta dişin kendisinin çatlamasına neden olabilir. Bir seferde onlarca yıl dayanabilen kakmalar kadar dayanıklıdırlar. İnleylerde bu sorun yoktur ve aslında dişi güçlendirecektir. Bunun nedeni, bir ölçü kullanılarak özel olarak yapılmış olmalarıdır, bu nedenle boşluğa mükemmel uyum sağlarlar. Dişi o kadar güçlendirirler ki, bazı durumlarda çürümeden öncekinden %75'e kadar daha fazla çiğneme kuvveti kaldırabilir.

Bununla birlikte, birçok hasta için dolguların faydalarından biri, ne kadar hızlı yerleştirilebildikleridir. Bir yerleştirme ile en az iki ziyaret gerekir: biri gösterim için, diğeri yerleştirme yapıldıktan sonraki yerleştirme için. Dolgu malzemeleri ofistedir ve sadece bir ziyarette bitirilebilir. Daha ucuzdurlar ve daha yaygın olarak sigorta kapsamındadırlar. Sonuç olarak, dolgular dolgulardan daha iyi performans gösterecek, ancak bu aynı zamanda ne kadara mal olduklarına da yansıyor.

Kaplamalar Onlay mıdır?

Hayır, kaplama ile onley aynı şey değildir. Onleyler, tüberküller de dahil olmak üzere dişlerde oluşan büyük hasarları doldurmak ve korumak için kullanılır. Bir kişi gülümsediğinde insanların görebileceği alanlarda dişlerin önünü kaplamak için genellikle bir kaplama kullanılır. Genellikle diş çürümesine karşı savaşmak için değil, renk değişikliği ve gölgelenme gibi kozmetik sorunlar için kullanılırlar. Ne kadar dayanıklı oldukları da dahil olmak üzere bazı benzerlikleri paylaşıyorlar, ancak farklı amaçlara hizmet ediyorlar ve aynı şey değiller.

İnley ve Onleyler Sigorta Kapsamına Girer mi?

İnleyler ve onleyler birçok özel sigorta şirketi tarafından karşılanabilmektedir. Bunun nedeni, kesinlikle kozmetik olmamalarıdır. Diş yapısını mümkün olduğunca korurken dişi güçlü tutmak için kullanılırlar. Kapsam dahilinde olup olmadığınızı görmek için sigorta sağlayıcınıza danışın.

İnleyler ve onleyler bazı benzerliklere sahiptir, ancak belirli, benzersiz amaçlara hizmet eder. Birçok diş hekimi bunları dolgular, kuronlar ve diğer diş restorasyon seçeneklerine harika alternatifler olarak görmektedir.