Doğal dişler, diş eti çizgisinin üzerinde görünen kısım olan bir taç ve diş eti çizgisinin altında bir çapa görevi gören bir kökten oluşur. Bir diş eksik olduğunda veya çıkarılması gerektiğinde, bir diş implantı eksik kökün yerini alır ve orijinalinin yerine yapay bir taç yapılır. Bitmiş ürün, doğal bir diş gibi görünür ve işlev görür, güveninizi ve gülümsemenizi geri kazandırır.

İmplant Nasıl Yerleştirilir?

Restoratif diş tedavisinin bir parçası olarak tek bir implant veya birden fazla implantınız olsun, tedavi genellikle birkaç ay boyunca birkaç prosedür içerir - implant(lar) ve ara yeni dişler genellikle tek bir implanta takılır. oturum, toplantı, celse. Tipik bir senaryo şöyle olacaktır:

1) Konsültasyon ve planlama

Kemik ve diş eti yapınızı ve ağzınızın durumunu belirlemek için ilk konsültasyonun ardından ayrıntılı bir tam vaka değerlendirmesi, X-ışınları, çalışma modelleri, klinik fotoğraflar ve BT taramaları gibi çeşitli tanı prosedürleriyle birleştirilir. Ayrıca tedavinizi baştan sona planlayacağız.

2) Bölgenin hazırlanması

Bazen diş eti ve/veya kemiğin, kemik ve diş eti rejenerasyonu ve büyütmesi yoluyla yeniden oluşturulması gerekir. Bu genellikle, implant ankrajı için kemik desteği miktarını en üst düzeye çıkarmamızı sağlayan damak sakızı ile birlikte kendi kemiğinizle karıştırılmış sığır kemiği mineralini kullanmayı içerir. Bu, bir diş kaybettiğinizde normalde meydana gelen diş eti ve kemik çıkıntısının büzülmesini telafi eden daha iyi bir estetik sonuç verir. Daha sonra implant yerleştirilir ve diş eti dikilir ve geçici bir diş veya dişler genellikle geçici bir restorasyon olarak sabitlenir.

Bazen implant yerleştirilmeden önce bölgenin yeniden inşa edilmesi gerekir, böylece önce kemik ve diş eti yeniden inşası yapılır ve implantlar 6 ay kadar sonra yerleştirilir.

3) İmplant veya implantların yerleştirilmesi

Bu, küçük cerrahi prosedürleri içerir. Başarısız olan bir diş veya diş varsa, çoğu zaman dişi veya dişleri çıkarıp implant veya implantları aynı anda yerleştirebiliriz.

Cerrahi tedavilerden birkaç gün sonra bazen şişlik, rahatsızlık ve olası morarma olabilir, ancak bu sorunlar genellikle reçete edilen ilaçlar ve tedavi sonrası bakım ile iyi bir şekilde kontrol altına alınır. Tabii ki bazı durumlarda uygun durumlarda intravenöz sedasyon ile lokal anestezik kullanılarak tedavi her zaman ağrısız olur.

4) İyileşme süreci

Dikişler tipik olarak ameliyattan 7-14 gün sonra alınır, ancak implant ve kemiğin restorasyona hazır olması 6 hafta-6 ay sürer (osseointegrasyon olarak bilinen bir süreç). Bu arada her zaman yerinde geçici bir diş veya dişler vardır ya hemen implanta sabitlenir ya da geçici restorasyon olarak komşu dişlere.

5) Dişin takılması

İmplant çene kemiğine tamamen entegre olduktan sonra, yeni bir kuronu desteklemek için implanta özel bir direk (veya dayanak) takılır. Diş ölçüleri, abutment post üzerine yapıştırılan veya doğrudan implant veya implantlara korkulan bir kron veya köprü (durumda veya birden fazla dişte) yapmak için kullanılır.

Dental implant tedavisi hakkında daha fazla bilgi edinebilir veya Dental İmplant tedavilerimiz hakkında daha fazla bilgi edinmek için bizimle iletişime geçebilirsiniz.

Diş implantı yaptırmayı düşünüyorsanız, uzman ve deneyimli bir implant diş hekimi bulmanız çok önemlidir, çünkü tüm uygulayıcılar optimum implant ve ileri tedavileri gerçekleştirmek için yeterli beceri ve deneyime sahip değildir. İzmir Dentalizm Diş Hekimliği, Ağız ve Diş Sağlığı Kliniği'ndeki ekibimiz, diş hekimliğinin sunabileceği en iyiyi sağlamaya çalışmaktadır ve Restoratif, Estetik ve İmplant Diş Hekimliğinin her alanında beceri, uzmanlık ve deneyim ile tanınmaktadır.