Bazı insanların üst üste gelen düz dişleri vardır, ancak çoğumuzun birbirine tam oturmayan çarpık dişleri vardır. Çarpık dişler ısırmanızı etkileyebilir. İyi haber şu ki, doğru ortodontik tedavi ile dişlerinizi kolayca düzeltebilir ve ısırıklarınızı düzeltebilirsiniz. Ortodontinin ne olduğunu ve size nasıl yardımcı olabileceğini öğrenin.

Peki Ortodonti Nedir?

Ortodonti, diş teli kullanımı da dahil olmak üzere kötü ısırıkların veya diş düzensizliklerinin teşhisi, önlenmesi, durdurulması, yönlendirilmesi ve düzeltilmesini ele alan diş hekimliği dalıdır. Ortodontist olarak bilinen bir uzman, ortodontik tedaviniz için danışabileceğiniz en doğru kişidir. Bu uzmanlar, dört yıllık dişhekimliği okulundan sonra iki veya daha fazla ek eğitim yılına katılırlar.

Faydalar

Dişlerinizi düzeltmenin sadece estetik faydaları olduğunu düşünebilirsiniz, ancak bu gerçeklerden daha uzak olamaz. Çarpık dişlerin temizlenmesi daha zor olabilir, bu da diş çürümesine veya periodontal hastalığa yol açabilir. Düzgün oturmayan dişler çiğnemeyi zorlaştırarak baş ağrısına, omuz veya sırt ağrısına ve hatta temporomandibular eklem (TME) bozukluklarına yol açabilir.

Ortodontik Tedaviler Nasıl İşler?

Ortodontik tedaviler, kasları yeniden eğitmek, dişleri yavaşça hareket ettirmek ve dişlerinize ve çenenize hafif bir baskı uygulayarak çenenizin büyümesini etkilemek için kullanılan farklı tipte aletleri içerir.

Sabit ve Çıkarılabilir Aletler

Ortodontik tedaviler sabit veya hareketli apareyler içerebilir. Durumunuzun ne kadar şiddetli olduğuna bağlı olarak ortodontistiniz hangi yaklaşımın sizin için doğru olduğu konusunda size tavsiyede bulunacaktır.

Sabit cihazlar şunları içerir:

Diş Telleri

Büyük olasılıkla diş tellerini duymuşsunuzdur. bunlar en yaygın sabit cihazlardır. Bantlar, teller ve parantezlerden oluşurlar. Nasıl çalışırlar? Bantlar, dişlerinizin etrafında yerinde tutulan çapalardır. Braketler dişlerinizin ön kısmına takılır. Ark telleri braketleri bantlara bağlar. Ark tellerini sıkmak dişlerinize baskı uygulayarak onları yavaşça hedef konumlarına doğru hareket ettirir. Diş telleri genellikle aylık olarak ayarlanır ve birkaç aydan birkaç yıla kadar giyilir.

İzmir Ortodonti Tedavisi

Diş Braketi

Ağız ve diş sağlığı birey için yaşamı boyunca dikkat edilmesi gereken bir konudur. Ağız ve diş sağlığı ile ilgili olarak karşılaşılabilecek sorunlardan biri de diş çarpıklıkları olmaktadır. Ortodonti tedavisinin uygulanmasını gerekli kılabilecek bu sürecin bir diş hekimi nezaretinde takip edilir. Ortodonti tedavilerinde sıklıkla kullanılan diş tedavi cihazlarından biri diş braketidir. Peki;

Diş Braketi Nedir?

Diş çarpıklığı sorunundan muzdarip hastaların ağızlarında uzun dönem taşıyacağı bu cihazı merak etmeleri gayet doğaldır. Diş braketi bu ordodonti problemleri olanlar açısından en merak edilen konular arasındadır. En özet şekilde diş braketleri diş çarpıklıklarının giderilebilmesi için kullanılır. Diş tellerinin birbirine bağlanması bu aparatlarla mümkün olur. Diş telleri açısından dişlerin birbiri ile bağlantısının bir şerit üzerinden sağlanabilmesi için braketlere gerek duyulmaktadır.

Braket Kırılması Nedir?

Braketler sayesinde diş tellerinin dişler üzerindeki kontrolü sağlanmaktadır. Ortodonti tedavilerinde kullanılan diş tellerinin birbirine bağlanabilmesi için braketlere ihtiyaç duyulur. Bu aparatlarla ilgili olarak merak edilen bir diğer soru ise Braket Kırılması Nedir?" sorusudur. Diş teli tedavisi uygulanırken ark telinin kopabilmesi mümkündür. Braketler metal ya da porselen malzemelerden üretilebilir. Tedavi sırasında ise sıklıkla metal braketler tercih edilir. Diş teli ile ilgili olarak aparatların kırılması ya da bağlantıların açılması durumunda müdahale edilmesi gerekir. Ortodonti tedavileri belirli bir zaman aralığı boyunca uygulanmakta ve süreç doktor kontrolleri etrafında şekillenmektedir. Bu nedenle de hastanın braketlerinde bir sorun oluşması durumunda hekiminin müdahalesine gerek duyulacaktır.

Estetik Braket Nedir?

Braketler diş teli tedavilerinde kullanılan aparatlardır. Diş Braketi Nedir? Birçok kişi için bilinmeyen konulardan biridir. Diş tellerini birbirine bağlayan aparatlar braket olarak isimlendirilmektedir. Bu aparatlar porselen ya da metal malzemelerden üretilir. Estetik Braket Nedir? Merak edildiğinde ise bazı durumlarda ortodonti tedavilerinde estetik ürünlere ihtiyaç duyulduğu görülmektedir. Bunda etkili olan nedenler ise hastaların tercihleri olur. Özellikle yetişkinlerin estetik olarak tercih ettiği braket türleri porselen olmaktadır. Bu nedenle de porselen braketler estetik braket olarak da bilinmektedir. İşlevsel açıdan metal braketlerle aynı özelliklere sahip olan porselen braketler opak veya beyaz renkte üretilir. Ebat olarak metal braketlerden biraz daha büyük olan porselen braketler yemek yeme sırasında daha fazla tutma yapmaktadırlar.

Özel Sabit Aletler

Bunlar yalnızca parmak emmeyi veya dil itmeyi kontrol etmek için son çare olarak kullanılmalıdır. Dişlere bantlarla bağlı oldukları için yemek yerken kendilerini oldukça rahatsız hissedebilirler.

Sabit Yer Tutucular

Bazen küçük çocuklar dişlerini erken kaybederler. Bu gibi durumlarda, bir ortodontist, kalıcı diş görünene kadar boşluğu açık tutmak için çocuğunuzun ağzına bir yer tutucu yerleştirebilir.

İzmir Ortodonti Tedavisi

Çıkarılabilir Cihazlar Şunları İçerir:

Hizalayıcılar

Bunlar, yetişkinler için geleneksel diş tellerine giderek daha popüler bir alternatif haline geliyor. Hizalayıcılar dişleri diş telleri ile aynı şekilde hareket ettirir, ancak neredeyse görünmezdirler ve metal teller ve braketler içermezler. Bunları kullanıyorsanız, yemek yerken, fırçalarken ve diş ipi kullanırken çıkarmanız gerekir.

Çıkarılabilir alan koruyucular

Bu cihazlar, sabit alan koruyucularla aynı nedenle kullanılır. Plastik veya tel dallardan ve çenenin üzerine oturan akrilik bir tabandan oluşurlar. Dişleri ayrı tutmak için dişler arasındaki açık alanlara yerleştirilirler.

Çene yeniden konumlandırma cihazları

Bu cihazlar aynı zamanda atel olarak da bilinir. Üst veya alt çeneye yerleştirilirler ve çeneyi daha iyi bir pozisyonda kapatmak için eğiterek TME bozukluklarını tedavi etmek için kullanılırlar.

Dudak ve yanak tamponları

Dudak ve yanak kaslarınız dişlerinize baskı uygulayabilir. Bu gibi durumlarda dudaklarınızı ve yanaklarınızı dişlerden uzak tutmak için tampon kullanabilirsiniz.

Damak genişletici

Bu cihaz, ağzın çatısına oturan plastik bir plakadır. Üst çenenizin kemerinin genişletilmesi gerektiğinde kullanılır.

Çıkarılabilir tutucular

Ağız çatısına takılan bu cihazlar dişlerinizin eski konumuna geri dönmesini engeller.

Başlık

Bu cihazlar üst çenenin büyümesini yavaşlatır. Ayrıca ön dişler geri çekilirken arka dişleri de yerinde tutarlar.

İzmir Ortodonti Tedavisi

Ortodontik Tedaviye İhtiyacım Olduğunu Nasıl Anlarım?

İşte ortodonti gerektirebilecek dişlerinizle ilgili bazı problemler:

  • Overbite - Bu durumda, üst ön dişler alt dişlerin üzerine çıkmış gibi görünür.
  • Underbite - Burada, üst dişler çok gerideyken alt dişler çok önde görünebilir.
  • Çapraz kapanış - Ağzınız kapalıyken üst dişleriniz alt dişlerinizin arkasına geçtiğinde çapraz kapanış olduğunu bilirsiniz.
  • Açık kapanış - Bazı insanlar, ısırırken ön alt ve üst dişler arasında dikey bir boşluk bırakır. Buna açık ısırık denir.
  • Yanlış yerleştirilmiş orta hat - Burada, üst ve alt ön dişlerinizin merkezi aynı hizada değil.
  • Aralık - Bu durumda dişleriniz ağzınızı doldurmuyor gibi görünüyor. Dişler arasında rastgele boşluklar veya boşluklar var gibi görünüyor.
  • Kalabalık - Bu, ağzınızdaki diş sırtında tüm dişlerinize yer olmadığında olan şeydir.

Ancak hangi ortodontik tedavinin sizin için doğru olduğunu sadece ortodontistiniz doğru bir şekilde belirleyebilir.

İzmir Ortodonti Tedavisi İçin Dentalizm'i Tercih Ediyor, Çünkü;

İzmir Dentalizm Ağız ve Diş Sağlığı Polikliniği uzman ortodonti diş hekimine sahip bir diş kliniğidir. İzmir Dentalizm'i tercih ettiğinizde ortodontistiniz klinik muayeneler, dişlerinizin plastik modelleri ve röntgen gibi tanı araçlarını kullanarak size ve dişlerinize uygun bir tedavi planı geliştirecektir. Olası ortodontik tedavi planlarına bakarken göz önünde bulundurulması gereken çok şey olduğunu biliyoruz. Ama artık ortodontinin ne olduğu, neden önemli olduğu ve nasıl çalıştığı hakkında daha fazla bilgi sahibi olduğunuza göre, umarız siz de ortodontinin faydalarını kendiniz deneyimleme yolundasınız!