Diş kaplamaları (bazen porselen kaplamalar veya diş porselen laminatları olarak adlandırılır), görünümünüzü iyileştirmek için dişlerin ön yüzeyini kaplamak üzere tasarlanmış, gofret inceliğinde, özel yapım diş renginde malzemelerdir. Bu kabuklar, renklerini, şekillerini, boyutlarını veya uzunluklarını değiştirerek dişlerin ön tarafına yapıştırılır.

Diş Kaplama Çeşitleri

Diş kaplamaları porselen veya reçine kompozit malzemelerden yapılabilir. Porselen kaplamalar, reçine kaplamalara göre lekelere karşı daha dayanıklıdır. Ayrıca doğal dişlerin ışığı yansıtma özelliklerini daha iyi taklit ederler. Diş hekiminizle sizin için en iyi kaplama malzemesi seçimini tartışmanız gerekecektir.

Diş Kaplamaları Ne Tür Sorunları Düzeltir?

Kaplamalar rutin olarak aşağıdakileri düzeltmek için kullanılır:

Şu nedenlerden dolayı renk değiştiren dişler:

 • Kök kanal tedavisi tetrasiklin veya diğer ilaçlardan kaynaklanan lekeler aşırı florür büyük reçine dolguları diğer nedenler
 • Aşınmış dişler
 • Yontulmuş veya kırılmış dişler
 • Yanlış hizalanmış, düzensiz veya düzensiz şekilli dişler (örneğin, içlerinde kraterler veya çıkıntılar var)
 • Aralarında boşluk olan dişler (bu dişlerin arasındaki boşluğu kapatmak için)

Diş Kaplama Prosedürü

Diş kaplaması yaptırmak genellikle dişçiye üç ziyaret gerektirir - biri konsültasyon için, ikisi kaplamaları yapmak ve uygulamak için. Bir diş veya birden fazla diş aynı anda kaplama işlemine tabi tutulabilir.

Tanı ve tedavi planlaması

Diş hekiminize elde etmeye çalıştığınız sonucu anlatacaksınız. Bu randevu sırasında diş hekiminiz, kaplamaların sizin için uygun olduğundan emin olmak için dişlerinizi inceleyecek ve prosedürü ve bazı sınırlarını tartışacaktır. Röntgen çekebilir ve muhtemelen ağzınız ve dişleriniz hakkında izlenimler alabilirler.

Hazırlık

Kaplama için bir diş hazırlamak için diş hekiminiz, diş yüzeyine eklenecek kaplamanın kalınlığına neredeyse eşit bir miktar olan diş yüzeyini yeniden şekillendirecektir. Diş minesini kesmeden önce bölgeyi uyuşturup uyuşturmayacağınıza siz ve diş hekiminiz karar vereceksiniz. Ardından, diş hekiminiz dişinizin bir modelini veya izlenimini yapacaktır. Bu model, kaplamanızı yapan bir diş laboratuvarına gönderilir. Kaplamaların laboratuvardan geri gelmesi genellikle 2-4 hafta sürer. Bu süre zarfında geçici diş kaplamaları kullanılabilir.

Yapıştırma

Diş hekiminiz, uyumunu ve rengini incelemek için kaplamayı dişinizin üzerine yerleştirecek, kaplamayı dişinize kalıcı olarak yapıştırmadan önce uygun uyumu elde etmek için tekrar tekrar çıkaracak ve düzeltecektir. Kaplama rengi, kullanılacak çimentonun gölgesi ile ayarlanabilir. Ardından, dişinizi kaplamayı almaya hazırlamak için dişiniz temizlenecek, parlatılacak ve aşındırılacaktır. Aşındırma, güçlü bir yapıştırma işlemine izin vermek için dişi pürüzlendirir. Kaplamaya özel bir siman uygulanır ve ardından dişinizin üzerine yerleştirilir. Kaplama düzgün bir şekilde yerleştirildiğinde, diş hekiminiz çimentodaki kimyasalları aktive etmek için üzerine özel bir ışık huzmesi göndererek çok hızlı sertleşmesine neden olur. Son adımlar, fazla çimentoyu çıkarmayı, ısırmanızı kontrol etmeyi ve gerekli ayarlamaları yapmayı içerir. Diş hekiminiz, diş etlerinizi ve kaplamanın yerleşimini kontrol etmek için birkaç hafta sonra tekrar kontrole gelmenizi isteyebilir.

Diş Kaplama Uygulamalarının Faydaları

Kaplamalar şu avantajları sunar:

Doğal diş görünümü sağlarlar.

Diş etleri porseleni iyi tolere eder.

Porselen kaplamalar leke tutmaz.

Koyu renkli dişlerin daha beyaz görünmesi için bir renk seçilebilir.

Genellikle kronlar kadar şekillendirme gerektirmezler, ancak daha güçlüdürler ve daha iyi görünürler.

Diş Kaplama Riskleri

Diş kaplamalarının dezavantajları şunları içerir:

 • İşlem geri alınamaz.
 • Kaplamalar, kompozit reçine yapıştırmadan daha pahalıdır.
 • Kaplamalar genellikle çatlarsa veya çatlarsa tamir edilemez.
 • Emaye kaldırıldığı için dişiniz sıcak ve soğuk yiyecek ve içeceklere karşı daha hassas hale gelebilir.
 • Kaplamalar diğer dişlerinizin rengiyle tam olarak eşleşmeyebilir. Ayrıca, kaplamanın rengi, yerine oturduğunda değiştirilemez. Dişlerinizi beyazlatmayı planlıyorsanız, bunu kaplama yaptırmadan önce yapmanız gerekir.
 • Muhtemel olmasa da, kaplamalar yerinden çıkabilir ve düşebilir. Bunun meydana gelme olasılığını en aza indirmek için tırnaklarınızı ısırmayın, kurşun kalem, buz veya diğer sert nesneleri çiğnemeyin veya dişlerinize çok fazla baskı uygulamayın.
 • Kaplamalı dişler hala çürüme yaşayabilir ve muhtemelen dişin bir kuronla tam olarak kaplanmasını gerektirebilir.
 • Kaplamalar, sağlıksız dişleri olan (örneğin, çürük veya aktif diş eti hastalığı olanlar), dişleri zayıflamış (çürük, kırık, büyük diş dolguları sonucu) veya yeterli diş dokusuna sahip olmayan kişiler için iyi bir seçim değildir.
 • Dişlerini sıkan ve gıcırdatan kişiler porselen kaplamalar için zayıf adaylardır, çünkü bu kaplamaların çatlamasına veya çatlamasına neden olabilir.

Diş Kaplama Ömrü

Kaplamalar genellikle 7 ila 15 yıl arasında sürer. Bu süreden sonra kaplamaların değiştirilmesi gerekecektir.

Diş Kaplama Sonrası Bakım

Diş kaplamaları özel bir bakım gerektirmez. Normalde yaptığınız gibi fırçalama, diş ipi kullanma ve antiseptik bir gargara ile durulama dahil olmak üzere iyi ağız hijyeni uygulamalarını izlemeye devam edin.

Porselen kaplamalar lekelere karşı direnç gösterse de diş hekiminiz lekeye neden olan yiyecek ve içeceklerden (örneğin kahve, çay veya kırmızı şarap) kaçınmanızı önerebilir.

Diş Kaplama Maliyeti

Kaplamalarınızın maliyeti, diş hekiminizin belirleyeceği tedavi durumuna ve isteklere göre değişkenlik gösterir. Maliyet genellikle sigorta tarafından karşılanmaz. Emin olmak için özel sağlık sigortası şirketinize danışmalısınız.

Diş Kaplama Alternatifleri

Kaplamalara alternatifler arasında bağ ve kuronlar bulunur. Kaplamalar güzel bir ara seçenektir. Dişlerinizin şeklini, yapıştırmada olduğu gibi biraz daha fazla değiştirmek istiyorsanız, ancak bir kuron gerektirecek kadar değil, kaplamalar en iyi seçiminiz olabilir.