Diş Beyazlatma Nedir?

Diş beyazlatma, sigara, kahve, kötü diş hijyeni, yaş ve diğer sorunların neden olduğu lekeleri ve diş renklenmesini gideren tedavi biçimidir. Tedavi sonrasında dişlerinizde 4-5 tona kadar beyazlatma zararsız şekilde sağlanabilmektedir.Diş beyazlatma yöntemi ülkemizde uygulanan kesin bir tedavi olup, Amerika ve Avrupa'da klinik olarak kanıtlanmış ve sıklıkla kullanılan bir tedavi yöntemidir. Diş yüzeyinde elde edilen diş beyazlatma, bireyin sağlığına zarar vermez. Nadiren ilacın uygulanması sırasında oluşabilecek hassasiyetler tedavinin kesilmesine neden olabilir. Öyle olsa bile, bu tür bireyler tüm uygulamaların azınlığı arasındadır.

Diş beyazlatma işlemi özellikle yoğun iş temposu yaşayan ve kişisel görüşmelerin daha yoğun yaşandığı iş alanlarında çalışan kişilerin tercih ettiği bir estetik düzenleme işidir.

Dişlerin üzerinde bulunan mine diyerek adlandırılan tabaka dişlerin renginin beyaz kalmasını sağlamaktadır. Mine tabakası zaman içerisinde dış etkenlerden dolayı yani sigara, çay, kahve, alkol gibi maddeler nedeni ile renk değişikliğine uğrayarak sararır. Bu sararma özellikle konuşma sırasında dişlerin kötü bir görünüme yakalanmasına sebep olur.

Dişlerimiz Neden Sararır veya Kararır?

Dişlerimiz zaman içinde beyazlığını kaybetmeye yatkındır. Hayatımız boyunca yediğimiz içtiğimiz bütün gıdalar dış rengimizin sararmasına neden olur. Üstelik dişler en büyük ilgi ve estetik odağıdır. Estetik ve sağlıklı bir gülüş için de diş beyazlığı çok önemlidir. Fakat yaşam tercihleri, çalışma koşulları ve genetik faktörler başta olmak üzere dişler sağlığını, parlaklığını ve beyazlığını kaybedebilir. Birçok kişi sadece dişleri yüzünden sosyal çevresini kısıtlamakta ve uzaklaşmaktadır. Bu yüzden kozmetik bakımı arasında büyük bir yer edinen diş beyazlatama son zamanlarda daha da popülerlik kazanmıştır. Peki dişlerimiz neden sararır, kararız veya rengini kaybeder?

 • Diş beyazlatma yaptırmak isteyen kişilerin diş rengi ile ilgili problemleri organik ve inorganik maddelerden kaynaklanır.
 • Dişteki doku yaş ile beraber bozulur. Dokusu zayıflayan diş içten dışa doğru kararmaya veya koyu lekeler görülmeye başlayabilir.
 • Herkesin diş yapısı ve diş rengi farklıdır. Genetik sebepler diş rengi üzerinde en etkili faktörlerden biridir. Bazı kişilerin diş rengi genetik olarak daha sarı renk olabilir.
 • Dişlerimiz de genelde iki türlü renklenme oluşmaktadır. Birincisi iç renklenmedir. Bu renklenme dişin iç kısmına nüfuz etmektedir. Bu leke fırçalama yardımıyla bile geçmemektedir. Diş renklenme ise dişin dış yüzeyinde olmaktadır. Sigara, çay, kahve, kola gibi gıdalardan oluşur. Bu lekelerden diş taşı temizliğinden sonra giderilmektedir. Diş beyazlatma işlemi dişte oluşan farklı lekelere göre değişiklik göstermektedir.
 • Birçok kişinin bütün dişleri aynı anda sararabilir. Bazen de bir veya iki dişi de sararabilmektedir. Bunun için diş hekimi sadece sararan dişe müdahale edecektir. Genelde bu bir iki dişin sararması genellikle kanal tedavisi sonrasında açığa çıkmaktadır. Bu yüzden kanal tedavisi diş içi beyazlatma işlemi yapılacaktır.
 • Yaşın ilerlemesi ile de dişler beyazlığını kaybedilmektedir.
 • Herhangi bir travma sonrası da diş canlı rengini kaybedebilir.

Diş Beyazlatma Niçin Yapılır?

Diş beyazlatma operasyonları ise bu renk değişimlerinin ve diş minesi üzerinde oluşan lekelenmelerin ortadan kaldırılması ve dişlerin tekrar beyaz rengine kavuşması için uygulanır. Diş beyazlatma tedavi ve işlemleri mutlaka diş hekimleri tarafından uygulanmalıdır. İşlemler ile diş minesine ve diş yapısına zarar vermeyecek tıbbi maddeler ile diş üzerindeki lekelerin ortadan kaldırılması sağlanır.

Diş Beyazlatma Tedavisi Ne Kadar Sürer?

Diş beyazlatma tedavisi farklı diş yapıları ve tedavi tercihlerine göre değişebilen sürelere sahiptir. Tedavi şekline ve süresine diş hekiminiz en doğru şekilde karar verecektir. Genellikle klinik diş beyazlatma olarak bilinen yöntem tercih edilirse kliniğimizde geçireceğiniz 45 dakikalık zaman dilimi içerisinde tamamlanır. Sonrasında herhangi bir tedavi uygulamaya gerek yoktur.  

Diş Hekimi İle Diş Beyazlatma

Diş Beyazlatma, mekanik diş beyazlatma, diş beyazlatma esastır ve güzel gülüş tasarımı, beyaz ve parlak dişlerle özdeşleştirilir. Güzel ve estetik bir gülüş, kuşkusuz beyaz ve parlak dişlerle özdeşleştirilir. Gülüş estetiğini sağlayan diş ve ağız, yüz hatlarını yüz ifadesi ile daha uyumlu hale getirir. Bu sayede genel olarak estetik diş bütünlüğüne sahip olan, daha iyi bir görünüme kavuşan ve daha güzel gülüşü olan bireyler olur. Ancak bireylerin estetik algılarına uymayan ve bunun sonucunda bireyleri görsel olarak mutsuz eden bazı faktörler olabilir. Örneğin; bireyin dişleri dış etkenler veya kalıtsal nedenlerle sosyal hayatında kişiyi rahatsız edecek hatta mutsuz edecek kadar renklenmiş olabilir.

Diş Beyazlatma Dişe Zarar Verir Mi?

Diş beyazlatma yaptırmak isteyen birçok kişi zararlı olup olmadığını merak etmektedir. Cevabınız hayır olacaktır. Dişlerimiz üç kısımdan oluşmaktadır. Mine tabakası, Minenin altında bulunan Dendin, en iç kısımda bulunan Pulpa yani spor tabakasıdır. Dişe rengini veren mine değil dendin tabakasıdır. Diş beyazlatma işleminde uygulanan yöntem dentin tabakasına ulaşmazsa etkili olmaz. Uzman bir diş hekimi tarafından yapılan diş beyazlatma işlemi herhangi bir kalıcı hasara ve yapısal bozukluğa neden olmaz. Uygun hasta yapısında olan kişilere yapılan diş beyazlatma ile bembeyaz bir gülüş için diş beyazlatmanın hiç zararı yoktur.

Diş Beyazlatma İşlemi Nerede Yapılmalıdır?

Diş beyazlatma işleme işinde uzman bir diş hekimi tarafından uygun ekipman ve malzemelere sahip bir diş polikliniğinde yapılmalıdır. Diş beyazlatma işleminde ilk olarak dişin yüzeyi temizlenmekte ve rengi açığa çıkarılır. Bunun dışında diş dış yüzeyine karbamit-peroksit veya hidrojen peroksit gibi kimyasallar kullanılarak beyazlatma işlemi de yapılabilmektedir. Diş hekimi ile diş beyazlatma yaptırmak istiyorsanız bunun için iki ana yöntem vardır. Güzel bir gülüş için birçok diş beyazlatma yöntemi vardır. Sizler için en doğru olanı diş hekiminiz ile beraber tercih etmelisiniz.

Ev Tipi Diş Beyazlatma

Ev Tipi Bleaching olarak da bilinen bu yöntem ile dişlerin tipine ve genel durumuna göre klinik olarak önerdiğimiz jellerin belirli varyasyon ve aralıklarda dişlere uygulanmasına “ev tipi beyazlatma veya beyazlatma” denir. İlk olarak ev tipi diş beyazlatma yapabilirsiniz. Yani ağızdan alınan ölçüler ile dişlerin üzerine şeffaf bir plak hazırlanmasıdır. Bu işlem diş hekimi tarafından verilen jel şeklindeki ilaçlar ile evde yapılabilmektedir. Evde beyazlatma işlemi günlük 2 ila 4 saat arası olarak 2-3 hafta boyunca uygulanması gerekebilir. Bu ev tipi beyazlatma jelleri düşük miktarda hidrojen peroksit içerir ve diş etleriyle temas ederse hasara neden olabilir. Uygulama süresi 2 veya 3 hafta sürer ve beyazlatılan dişin renginde olumlu sonuçlar alınsa da gülüş tasarımına olumlu katkı sağlar. Diş hekiminin vermiş olduğu şeffaf ve yumuşak plak bu aralıklarda kullanılır.

Mekanik Diş Beyazlatma

Dişler, temizleme sonucunda dişlerin doğal renklerine kavuşmasına yardımcı olan sarı veya kahverengi yüzey lekelerinden ve dişlerin çevresinde ve diş köklerinin yakınında biriken taşlardan temizlenir.

Bu yöntemle diş beyazlatma işlemine “Mekanik Diş Beyazlatma” denir. Bu beyazlık, taşların tamamen çıkarılması ve cilalanması ile elde edilir. Mekanik beyazlatma ile elde edilen beyazlık, dişlerin temizlenmesi ve cilalanması ile elde edilen beyazlıktır.

Klinik Tipi Diş Beyazlatma

Klinik tipi diş beyazlatma işlemi ise diş kliniklerinde uzman diş hekimi tarafından yapılır. Bu yöntem ev tipi diş beyazlatma yöntemine göre daha etkin bir çözüm yöntemidir. Diş hekimi 45 dakika ile 1 saat arası gibi bir sürede diş beyazlatma işlemini yapılır. Bu yöntemler tek tek uygulansa da kişinin dişlerine göre ve diş hekiminin öngörüsü ile birlikte de yapılabilmektedir.

Klinik tipi diş beyazlatma ofis tipi beyazlatma olarak da bilinir. Ev tipi diş beyazlatmadan çok daha yoğundur ve diş beyazlatma jeli %35-45 aktif bileşen içerir. Jel dişlere uygulandıktan sonra özel bir ışığa maruz bırakılır ve bu işlem yaklaşık 1 saat sürer. Diş hekiminiz bu sürede lazer veya UV ışınları olarak da bilinen ışınları kullanır. Klinik veya ofis tipi beyazlatma yöntemi ile gülüş tasarımı açısından daha verimli sonuçlar alınmaktadır. Bu yöntem iki farklı alana uygulanmaktadır:

Direkt olarak diş yüzeyini beyazlatmak için uygulanır. Yüzeysel nedenlerle oluşan renk değişimlerinde olumlu sonuçlar alınmaktadır. En hızlı yöntemdir. Gerekirse ardışık seanslarla etkili sonuçlar alınabilir.

Kanal İçi Beyazlatma

Sinirlerin alınması sonucu dişlerin beslenmesi bozulduğunda kanal tedavisi yapılan dişlerde diş yüzeyine doğru yayılan gölgeli gri bir renk görülebilir. Bu görünüm dişlerde kozmetik problemler yaratır ve gülüş tasarımına zarar verir. Bu dişlerin dolguları çıkarılır ve dişin içine beyazlatma jeli enjekte edilir. Daha sonra 24-48 saat beklendi. Bunun sonucunda diş renginde önemli bir beyazlaşma meydana gelir. Daha sonra geçici dolgular çıkarılır ve kalıcı dolgular yerleştirilir. Klinik olarak ev tipi beyazlatma ve ofis beyazlatma yöntemlerini birlikte uyguluyoruz. Kanal tedavili diş varsa iç beyazlatma tekniğini de işlemlere dahil ediyoruz.

Diş Beyazlatma Sürecinde Hangi İşlemler Uygulanır?
En etkili beyazlatma çeşidi olarak da bilinen lazer beyazlatma işlemi, beyazlatma jeli ile özel lazer ışığı kullanılarak uygulanır. Özel beyazlatma jeli, dişlerin üzerine sürülür; jelin aktive olması ve sonucunda dişinizi beyazlatacak kimyasal reaksiyonun gerçekleşebilmesi için belirli bir süre lazer ışığı tutulur.

Diş Beyazlatma İşlemi Ne Kadar Süre Kalıcıdır?

Diş beyazlatma işleminin kalıcılığı dişlerinize nasıl baktığınızla doğru orantılı olarak 1 ila 5 yıl arasında değişir. Uygun yapılmış bir diş beyazlatma işlemi ile dişlerdeki beyazlık uzun süre korunur. Dişlerinize zarar verebilecek yiyecek ve içeceklerden (aşırı çay, sigara kahve tükerimi, vb.) kaçınmak veya ölçülü tüketmek diş beyazlatma işleminin kalıcılığının uzamasına yardımcı olacaktır. Beyazlatma tedavisinden sonra dişlerinize ne kadar iyi bakarsanız, sonuçlarınız o kadar uzun sürecektir. Dişler diş beyazlatma sonrasında 4-5 ton açıklamaktadır. Dişlerinizin sararması sizleri korkutmasın çünkü diş beyazlatma işlemi yapılarak dişler ilk günkü gibi beyaz haline getirilmektedir. Bu beyazlığın dayanım süresini arttırmak için düzenli şekilde ağız bakımını ve diş bakımı yapılmalıdır. Diş beyazlatma işlemi isteğe bağlı olarak kalıcı da yapılmaktadır. Daha uzun süreli diş beyazlatma lazer yöntemi ile gerçekleştirilmektedir. Diş beyazlatma için piyasada oldukça iyi diş beyazlatıcı kalemler vardır. Birçok marka diş beyazlığı için oldukça kaliteli ve sağlık bakanlığı tarafından onaylı kalemler üretmektedir.

Diş Beyazlatma Yaptırmadan Önce Nelere Dikkat Edilmelidir?

 • Diş beyazlatma genellikle 18 yaş üzeri hastalara yapılmaktadır.
 • Beyazlatma işlemi mutlaka hekim kontrolünde, talimatlarına uyularak yapılması gereken bir işlemdir. Diş beyazlatma kolay bir işlem gibi görünse de hekimin beyazlatma tedavilerinde uzman olmalıdır. Bunun için uzman bir diş hekimi ile iletişime geçilmelidir.
 • Diş beyazlatma işlemi öncesi dişleriniz için herhangi bir gerekli bir operasyon durumu varsa o tedavi veya tedaviler yapıldıktan sonra diş beyazlatma işlemini yaptırmalısınız. Dişlerde bulunan çürükler, çatlaklar, kırık bölgeler, kullanılan kimyasal maddenin buralarda etki edip hasara yol açmasına neden olabilir. Dişlerde çatlak, kırık gibi durumlar varsa beyazlatma tedavisinden önce bu sorunlar çözülmesi daha sonra diş beyazlatması yapılması daha uygundur. Bu tür diş problemleri mutlaka beyazlatma işlemi öncesinde ortadan kaldırılmalıdır.
 • Diş beyazlatma işlemi hamile kadınlara, çok hassas dişlere sahip olan kişilere yapılmamaktadır. Diş beyazlatmanın uygun olup olmayacağı kararını diş hekimleri vermelidir.
 • Diş beyazlatma işlemi yaptıracak kişilerin herhangi bir diş eti hastalığı olmamalıdır.
 • Beyazlatma işlemi sırasında çay, kahve, sigara gibi renklendirici gıdalardan uzak durulmalı, düzenli fırçalama ve bakım işlemleri özenli bir şekilde uygulanmalıdır.
 • Doğuştan sarı renkli dişleri olan kişilere genellikle estetik diş tedavisi daha etkili olmaktadır.
 • Diş beyazlatma ve beyazlatma yöntemleri çoğu bireyde kalıcı yan etkilere neden olmaz; genellikle 12 saat süren sızı veya diş hassasiyetine neden olabilir. Bu hassasiyet mine yüzeyinde meydana gelen reaksiyonlardan kaynaklanır. Bu tedavide önemli olan nokta dikkatli olmak ve jelin diş köklerine temas etmemesidir.

Diş Beyazlatma Sonrasında Nelere Dikkat Edilmelidir?

 • Diş beyazlatmanın ilk gün dişlerde sızlama görülmesinin dışında herhangi bir yan etkisi yoktur.
 • Beyazlatma işlemi sırasında kişinin diş yapısına göre azda olsa ağrı veyaz sızı olabilmektedirler. Beyazlatma işlemi sonrası uygulanan flor sayesinde hassasiyet minimuma indirilmektedir.
 • Diş beyazlatma ciddi yan etkileri olmayan bir işlemdir. Ancak diş hekiminizin size ilettiği yan etkilerin dışında bir etki görülürse mutlaka acil olarak diş hekiminize ulaşmalısınız.
 • Diş beyazlatma işlemi sonrasında birçok kişi içtiği içeceklere dikkat edilmektedir. Bu da diş beyazlatma işleminin süresini kısaltmaktadır. Diş beyazlatma sırasında oluşan kimyasal reaksiyon dişlerinizde ilk 24 saat hassasiyet hissetmenize sebep olabilir.  Hassasiyeti azaltmak için diş beyazlatma işleminden sonra ilk 24 saat çok sıcak veya çok soğuk yiyeceklerden kaçınılmalıdır. Diş etleriniz de işlemden sonra ilk etapta biraz renksiz görünebilir, ancak bu genellikle bir veya iki gün içinde geçer.
 • Diş beyazlatma işlemi sonrası dişlerde bir hassasiyet oluşacağı için sıcak ve soğuk besinler de zararlı olabilir. Dişlerinizi korumak için diş etlerinize de zarar verecek bu beslenme tarzından uzak durulmalıdır.
 • Diş beyazlatma sonrasında renkli ve asitli içeceklerden mutlaka kaçınmalıyız. Diş beyazlatma sonrası ağrı olmaz önemli olan sonraki birkaç gündür.
 • Hem diş beyazlatma sonrasında hem de hayatımızın geri kalanında sağlıklı bir ağız için dişlerimizi mutlak en az günde iki defa fırçalanmalıdır. Hassas dişler için özel diş macunlarını kullanabilirsiniz. Eğer böyle bir diş yapısına sahipseniz diş hekiminizin size önereceği marka ve içeriğe sahip diş macununu kullanmalısınız.
 • Diş hekimleri diş beyazlatma sonrası aşındırıcı ürünler tüketilmemesi kodunda uyanda bulunmaktadır.
 • Dişe en çok zararı sigara vermektedir. Dişlerin sararması, kötü görünmesi sigaranın içindeki zararlı maddelerden dolayıdır. Diş beyazlatma sonrası sigarayı bırakmak daha iyi olacaktır.
 • Diş hekimi randevularının atlanması, ağız hijyenine uyulmaması ve dişlerde renklenmeye sebep olacak ürünlerin tüketilmesi ve kullanılması (tütün ürünleri, aşırı kahve, çay tüketimi) sonucunda dişlerde renklenme sorunu tekrarlayabilir.
 • Diş beyazlatma işi işlem yapıldıktan hemen sonra etki gösterir ve dişler istenen beyazlığa kavuşur. Bu işlem uygulandıktan sonra ise ilk gün mümkün olduğunca aşırı soğuk ve aşırı sıcak içecekler tüketilmemeli, yenecek yemeklerin aşırı sert olmamasına dikkat edilmelidir.
 • Diş beyazlatma işlemi yaptırdıktan sonra sigara, alkol ve kahve tüketimi kısıtlanmalı, hekiminizin belirteceği diş macunu ve diş fırçası kullanılmalıdır. Hekiminiz tekrar uygun gördüğünde süre kısıtlaması bulunmaksızın diş beyazlatma işlemini tekrarlayabilir.
 • Estetik gülüş tasarımı alanında yapılan diş beyazlatma ağartma tedavileri tatmin edici sonuçlar sağlar. Ancak istenen başarı için tedavi sonrası iletilen kurallara ve diş hekimi randevularına titizlikle uymaları büyük önem taşımaktadır.

Diş Beyazlatma Tedavisinde Karşılaşılabilecek Sorunlar Nelerdir?

Diş beyazlatma işleminde en iyi sonucu alanlar dolgu veya herhangi bir diş restorasyonuna maruz kalmamış sağlıklı dişlere sahip kişilerdir. Diş beyazlatma işlemi implant ve dolgu materyallerinde etkili olamayacağı için, doğal dişleriniz beyazlarken, bu materyallerde değişim olmayacaktır. Bu, dişlerinizin uyumsuz görünmesine neden olabilir. Dolgu ve implantlar gibi restorasyon çalışmaları yapmış kişiler için diş beyazlatma işleminden önce kliniğimizce renk tonu çalışması yapılmaktadır.

Beyazlatma dişlerin yapısında (mine ve dentin tabakasında) oluşan renklenmeleri giderme ve kişiye özel diş rengini birkaç ton açmak için uygulanan kozmetik bir işlemdir. Kliğinimizde ofis tipi beyazlatma yöntemi kullanılmaktadır.

Beyazlatma işleminden önce diş üzerindeki eklentiler, tartarlar ve çeşitli nedenlerle oluşmuş lekeler kavitron ve püskürtmeli air-flow cihazları ile uzaklaştırılır ve beyazlatma işlemine hazır hale getirilir. Ağız ortamındaki tüm yumuşak dokular özel koruyucu ekipmanlarla izole edildikten sonra beyazlatma jeli bu işlem hakkında deneyimi olan bir hekim tarafından diş üzerine yerleştirilir. Renklenme derecesine göre ortalama 25-35 dakika süre ile özel beyazlatma ışını diş yüzeylerindeki beyazlatma jeli üzerine uygulanır. Bu işlem bittiğinde etkin ve kalıcı sonuç hemen gözlemlenebilmektedir. Uygulama sonrası dişlerde hassasiyet olabilir ama bu geri dönüşümlü bir durumdur. Bu teknoloji ile çok hızlı bir şekilde bembeyaz bir gülümsemeye sahip olmak mümkündür.

Diş Beyazlatma Herkes İçin İşe Yarar mı?

Diş beyazlatma her insanda aynı sonuçları vermez. Diş renginin ne kadar açılacağı diş hekimi tarafından belirlenecektir.

Diş Beyazlatma Kişiler Arasında Neden Farklı Sonuçlanır?

Ten rengi ve dudak pigmentasyonu kişiden kişiye değişir. Bazı ten renkleri ve dudak yapısı da dişlerdeki renklenmeyi ön plana çıkarabilir. Dişlerde renklenme sorunu cinsiyeti ne olursa olsun her birey için rahatsız edici bir durumdur. Estetik diş hekimliği ve gülüş tasarımının önemli bir parçası olan diş beyazlatma, bireylere birçok önemli sosyal ve zihinsel fayda sağlayacaktır. Bu nedenle, birçok insan bu sorunu aşmak için alternatifler aramaktadır. Gülüş tasarımı ve estetik diş hekimliği uygulamalarının ön sıralarında yer alan diş beyazlatma tedavileri birkaç farklı klinik yöntemden oluşmaktadır.

Kimler Diş Beyazlatma Yapmamalıdır?

Gelişme çağında olan gelişimini tamamlamış kişilerin beyazlatma işlemi yaptırmamalıdır. Yine hamileler ve çok hassas diş yapısına sahip kişiler diş beyazlatma yapmamalıdır.

İzmir Diş Beyazlatma Fiyatları

Diş hekimi ile diş beyazlatma işlemi fiyatları kliniklere göre değişiklik göstermektedir. Kullanılan malzeme, diş hekiminin emeği göz önüne alınarak fiyat aralığı belirlenmektedir. İzmir Dentalizm diş hekimleri kliniğimizde diş yapınıza ve sorununuza uygun diş beyazlatma tedavileri sunmaktadır. Bize iletişim kanallarından ulaşarak diş hekimlerimizden randevu alarak bize ulaşabilirsiniz. Diş hekimlerimiz sizleri diş yapınız ve uygun beyazlatma tedavisi hakkında bilgilendirerek doğru tedaviyi uygulayacaktır. İzmir Dentalizm Ağız Sağlığı ve Diş Kliniğinde diş beyazlatma, bleaching için farklı tedavi alternatifleri sunuyoruz. Diş kliniğimizde diş beyazlatma, ağartma-bleaching tedavilerinin genel özelliklerinden yola çıkarak gülüş tasarımı sonuçlarının kalıcılık açısından oldukça başarılı olduğunu söyleyebiliriz.