Diş taşı, halk arasında tartar olarak bilinen, diş üzerinde zaman içinde biriken bakterilerin temizlenmemesi sonucu oluşan bakteri yığınıdır.
Uzun süre bakım yapılmayan ve fırçalanmayan dişlerde bakteri yığınları sebebiyle tartar görülmesi kesindir. Bazı durumlarda düzenli bakım ve fırçalama da diş taşını engellemeyebilir. Dişlerinizi ne kadar fırçalarsanız fırçalayın bakteri oluşumunu engelleyemeyebilirsiniz. Diş taşını önlemenin en etkili yolu periyodik olarak diş taşı temizliği yaptırmaktır.

Diş Taşının Zararları Nelerdir?
Diş taşı hem estetik hem de cerrahi açıdan insan ağzında sorunlara neden olur. Diş taşı temizlenmediğinde dişler ile diş etleri arasında boşluklar ve diş eti çekilmeleri oluşur. Tartarın ilerlemesi ile diş kaybı, diş eti şişmesi, diş eti iltihabı gibi büyük sorunlar ortaya çıkabilir.

Diş Taşı Temizliği Nasıl Yapılır?
Diş taşı temizliği, sadece profesyonel klinik ve hekimlerce yapılabilir. Bu işlemde, dişe zarar vermekten kaçınmak için profesyonel ultrasonik cihazlar ve uygun el aletleri kullanılır. Bu uygulama sırasında diş minesine zarar verilmez. Tartarı temizlerken hava, su ve temizlik ürünleri de kullanılır.
Diş Taşı Temizliği Ne Kadar Sürer?

Diş taşı temizliği; Kliniğimiz profesyonel hekimlerince 20-25 dakika gibi kısa bir sürede tamamlanan uygulamadır.

Diş Taşı Temizliği Sırasında Karşılaşılabilecek Sorunlar Nelerdir?
Diş taşı temizliği profesyonel bir hekim tarafından yapıldığında risksiz bir tedavidir. Diş taşı yaptırmış kişiler, temizlenen diş taşlarının yerinde boşluk hissedebilir, rahatsızlık duyabilirler. Bu his, temizlenen tartarın geride bıraktığı boşluktur. Tartardan kaynaklanan dişeti çekilmeleri; tartar temizlikten önce göze batmazken, diş taşı temizliği sonrasında dikkat çekebilir.

Diş Taşı Temizliği Hangi Sıklıkla Yapılmalıdır?
Diş taşı temizliğinin kalıcılığı dişlerinize nasıl baktığınızla doğru orantılı olarak 6 ay ve 1 yıl  arasında değişir. Kalıcılığı arttırmak ve diş eti çekilmelerini önlemek için diş fırçalamaya ve diş ipi kullanmaya özen gösterilmelidir.

Diş Temizleme Nasıl Yapılır?

Yeterli özeni gösteremediği daha doğrusu doğru tekniği bilmediği diş temizleme aslında sadece estetik açıdan değil ağız ve diş sağlığı içinde en önemli şeydir. Diş temizleme işlemini doğru şekilde yaptığınızda, fizyolojik kaynaklı olarak ağız ve diş problemi ile karşılaşma olasılığınız düşer. Diş çürükleri, tartar, plak oluşumu gibi istenmeyen durumlar, diş eti çekilmesi, diş eti kanaması gibi pek çok diş rahatsızlığının kökeninde yanlış diş temizleme gelir. Bunun önüne geçmek için sağlıklı diş bakımını sağlamak gerekir.

Diş temizleme, diş hekiminin muayenesi ile gerçekleşebilir. Medikal anlamda uygulanan diş temizleme işlemi vardır. Ancak kişinin bireysel olarak da diş temizlemeyi yapması şarttır. Diş temizleme kombine bir işlemdir. Diş eti temizleme, diş taşı temizleme gibi bir dizi işlemden oluşur. Ağız ve diş bakımı için kişinin günlük olarak yapması gereken ilk şey, dişleri fırçalamaktır. Öğün sonrası dişlerin doğru diş fırçası ile aşağı yukarı şekilde fırçalanması gerekir. Diş aralarına kaçan artıkları temizlemek için diş ipi kullanılmalıdır. Diş ipi kullanırken fazla sert olmamak önemlidir. Çünkü sert davranıldığında diş eti kanaması görülebilir. Ardından ağız bakım suyu ile ağzı çalkalamak gerekir. Ağız bakım suyunu diş hekiminizin önerdiği şekilde seçebilirsiniz.

Ağız ve diş sağlığı için 6 ayda bir muhakkak dişlerinizi kontrol ettirmelisiniz. Aynı zamanda medikal temizleme işlemini de senede 1 kez yaptırmanız önerilir. Diş temizleme işlemini gerçekleştirdiğiniz fırça ve ip gibi aletlerin temiz olduğundan emin olmalısınız. Ayda 1 kere diş fırçanızı değiştirmeniz, diş fırçanızda biriken bakterilerin ağzınızla temas etmesini önleyecektir. Aynı zamanda diş fırçanızı her kullanım sonrası soğuk suyla iyice temizlemeli ve kurutmalısınız. Diş fırçanızın nemli kalmadığından emin olmalısınız. Diş fırçanızı bulaşık makinesine atmak veya deterjanla yıkamak gibi uygulamaların yanlış olduğunu bilmelisiniz. Diş fırçanızda deterjan kalıntısına yol açabilen bu yöntemler, son derece tehlikelidir.

Ağız ve diş bakımı için doğru beslenmeli bol su tüketmelisiniz. Vitamin ve mineral alımınızı eksik etmemelisiniz. Asitli içeceklerden uzak durmalısınız. Bu sayede sağlıklı dişlere sahip olmanız hiç zor olmayacaktır!