Yetişkinlikte diş çektirmek bazen gereklidir. Diş çekme nedenleri çok çeşitli sebepler ile olabilir. Daimi dişlerin ömür boyu sürmesi amaçlanmış olsa da, diş çekiminin gerekli olmasının birkaç nedeni vardır. Çok yaygın bir neden, travma veya çürüme nedeniyle onarılamayacak kadar ağır hasar görmüş bir diştir. Diğer nedenler şunlardır:

Kalabalık Bir Ağız

Bazen diş hekimleri ağzı ortodontiye hazırlamak için dişleri çeker. Ortodontinin amacı dişleri düzgün bir şekilde hizalamaktır, dişleriniz ağzınız için çok büyükse bu mümkün olmayabilir. Aynı şekilde eğer bir diş ağızda yer olmadığı için diş etini kıramıyorsa (patlıyorsa) diş hekiminiz çekmenizi önerebilir.

Enfeksiyon

Diş çürüğü veya hasarı pulpaya (dişin sinirleri ve kan damarlarını içeren merkezi) uzanırsa, ağızdaki bakteriler pulpaya girerek enfeksiyona neden olabilir. Bu durum genellikle kanal tedavisi (RCT) ile düzeltilebilir, ancak enfeksiyon o kadar şiddetliyse, antibiyotikler veya RCT onu tedavi edemezse, enfeksiyonun yayılmasını önlemek için ekstraksiyon gerekebilir.

Enfeksiyon Riski

Bağışıklık sisteminiz zayıfsa (örneğin, kemoterapi alıyorsanız veya organ nakli yaptırıyorsanız), belirli bir dişte enfeksiyon riski bile dişi çekmek için yeterli sebep olabilir.

Periodontal (Diş Eti) Hastalığı

Dişleri çevreleyen ve destekleyen doku ve kemiklerin enfeksiyonu olan periodontal hastalık, dişlerin gevşemesine neden olduysa, dişi veya dişleri çekmek gerekebilir.

Diş Çekiminden Ne Beklemeli?

Diş hekimleri ve ağız cerrahları (ameliyat yapmak için özel eğitim almış diş hekimleri) diş çekimlerini gerçekleştirir. Dişi çekmeden önce diş hekiminiz, dişin çekileceği bölgeyi uyuşturmak için size bir lokal anestezik enjeksiyonu yapacaktır. Bazı durumlarda diş hekiminiz güçlü bir genel anestezi kullanabilir. Bu, vücudunuzdaki ağrıyı önleyecek ve prosedür boyunca uyumanızı sağlayacaktır.

Diş gömülü ise, diş hekimi dişi kaplayan dişeti ve kemik dokusunu kesecek ve daha sonra forseps kullanarak dişi kavrayacak ve çene kemiğinden ve onu yerinde tutan bağlardan gevşetmek için hafifçe ileri geri sallayacaktır. Bazen çekilmesi zor bir dişin parçalar halinde çıkarılması gerekir.