Endodonti nedir? Endodontik diş tedavileri veya "kanal tedavileri", diş özündeki veya "dişteki sinir"deki hastalık veya yaralanmanın tedavisini içerir. Diş özü, dişin kök kanalında bulunur - her dişin merkezinde, dişi beslemeye yardımcı olan sinirleri ve kan damarlarını içeren alan. Eğer "pulpa" yaralanırsa veya hastalanırsa ölebilir ve bu genellikle hassasiyete, diş ağrısına veya diş apsesine yol açar. Ayrıca diş renginin bozulmasına, aşırı durumlarda griye veya neredeyse siyaha neden olabilir.

Diş pulpasında en sık görülen hastalık veya yaralanma nedenleri diş çürümesi, müteakip derin dolgular veya ağır restorasyonlar, kusurlu dolgular, kronlar, köprüler veya kaplamalar gibi sızıntı yapan restorasyonlar, travma (dişe darbe gibi), dişlerdeki çatlaklardır. dişler veya dolgular ve diş eti hastalığı. Esasen diş özü, diş çürümesinde, sızıntı yapan dolguların altında veya pulpanın cansızlaşmasına yol açan çatlaklar yoluyla bakteriler tarafından enfekte olabilir, yani 'dişteki sinir ölür' ve kök kanalı irinle dolar. Tedavi edilmezse, bu enfeksiyon kökün ucunda birikerek apse oluşturabilir. Akut bir durumda, bu akut ağrı ve şişmeye neden olur ve dişi destekleyen kemiğin tahrip olmasına neden olabilir. Bununla birlikte, süreç zaman içinde yavaş da olabilir ve hastalar bir röntgende, yani kökün ucundaki kemiği sessizce yok eden ve aynı zamanda rezorbe olabilen veya 'yiyebilen' kronik bir apse görene kadar bir problemin farkında olmayabilirler. 'Dişin kökü ve kemikte kist oluşturur.

Endodontik Diş Tedavileri Tedavi Neleri İçerir?

Kanal tedavisi, aksi takdirde çekilmesi gereken dişleri kurtarır. Enfekte olmuş dişlerin kök kanallarındaki hasarlı veya ölü pulpa dokularının ve irin çıkarılmasını içerir. Diş pulpasındaki enfekte veya ölü doku temizlenir, köklerin içi de temizlenip dezenfekte edilir ve kök kanalı, kök dolgusu ile kapatılabilecek şekilde hazırlanır. Daha sonra diş restore edilebilir ve yeni bir dolguyu veya kuronu desteklemek için yeterli sağlam diş yapısı olması koşuluyla uzun yıllar işlevini sürdürebilir.

Endodontik yeniden tedaviye ihtiyacınız varsa, önceki kanal tedavisinin başarısız olduğu veya semptomların devam ettiği anlamına gelir. Bu, orijinal tedaviden kısa bir süre sonra veya hatta yıllar sonra olabilir. Endodontik yeniden tedavi, mevcut kök dolgu materyalinin çıkarılmasını, kök kanallarının yeniden temizlenmesini ve dezenfekte edilmesini ve yeni bir kök dolgusunun yerleştirilmesini içerir.

Bazı durumlarda “apikektomi” adı verilen cerrahi bir prosedür de gereklidir. Bu, problemin tek başına geleneksel bir kök tedavisi ile çözülmediği zamandır. Enfekte olmuş kök ucunu çıkarmak, kemikteki herhangi bir enfeksiyonu veya kisti temizlemek ve çıkarmak için küçük bir cerrahi işlem yapılır.

Çoğu durumda, bir kök tedavisi veya yeniden tedavi bir ziyarette yapılabilir, ancak daha zor vakalarda veya daha şiddetli bir enfeksiyonun olduğu durumlarda daha fazla ziyaret gerekebilir.

Son olarak, belirli bir diş üzerinde endodontik tedavi veya yeniden tedavi başarılı bir şekilde uygulanamıyorsa veya diş, başarılı veya tahmin edilebilir bir şekilde restore edilemeyecek kadar yapısal olarak tehlikeye girmişse, dişi çıkarmak ve bir diş implantı ile restore etmek daha iyi olabilir. ve taç.

Teçhizat

İşi iyi yapmak için doğru ekipman çok önemlidir ve günümüzde en son teknoloji, kök tedavilerini en yüksek standartlarda gerçekleştirmemize yardımcı olmak için ameliyat mikroskoplarını kullanmaktır. İzmir Dentalizm Diş Hekimliği Merkezi, dijital X-ray teknolojisi ve ameliyat mikroskopları dahil olmak üzere en güncel teknolojiyle donatılmıştır.