İyi haber şu ki, eksik dişiniz varsa artık tek seçeneğiniz köprüler ve takma dişler değil. Günümüzde gülümsemenizi tamamlayabilen çeşitli diş implantları bulunmaktadır. %98'e varan başarı oranıyla diş implantları harika bir seçenektir ve güvenilir diş hekiminizle görüşmeniz gerekir. Bu gönderi, mevcut farklı diş implantı türlerini açıklayacak, böylece sizin için doğru diş implantını bulmanıza yardımcı olacak bilgilere sahip olacaksınız.

Dental İmplantlar Nedir? Nelerdir?

Amerikan İmplant Diş Hekimliği Akademisi'ne (AAID) göre diş implantları, bir vidaya benzeyen ve doğal kemiğinize bağlanan çene kemiğinize cerrahi olarak implante edilen yapay bir kök içerir. Abutment olarak da bilinen bir konektör, kuron olarak bilinen yapay dişinizi yerinde tutmak için kullanılır.

İlginç bilgilere gelince, burada diş implantları hakkında bilmediğiniz ve faydalı olabilecek birkaç gerçek var.

Diş implantlarının tarihi düşeneceğinizden çok daha eskiye dayanır. Örneğin Mayalar, MS 600'de ilk diş implantları için kredi alıyorlardı.

Türkiye’de yaklaşık 2 milyon insanın diş implantları var ve bu sayıya her yıl yaklaşık 200.000 kişi ekleniyor.

Her ikisi de doğal kemiği korurken kemik büyümesini desteklemeye yardımcı olan tek diş restorasyon seçeneğidir.

Artık bazı diş implantı gerçeklerini bildiğinize göre, güçlü bir diş implantı cerrahisi adayı için gösterebileceğiniz bazı nedenlere dalmanın zamanı geldi.

Diş implantları için en iyi adaylar;

 • Periodontal hastalık nedeniyle eksik dişler,
 • Yaralanma nedeniyle eksik dişleri tamamlamak isteyenler,
 • Genetik nedenli eksik dişlere sahip olanlar,

Diş implantı prosedürü için güçlü bir aday olmak için hastaların sahip olması gerekenler:

Genel olarak iyi diş sağlığı,

 • Çenede önemli kemik yoğunluğu,
 • İdeal olarak periodontal hastalıkları olmayanlar,
 • Protez takma konusunda yetersiz veya güvensiz hissetmemek,

Güçlü bir diş implantı adayı olup olmadığınızı belirlemek için diş hekiminiz ve periodontistiniz ile birlikte çalıştıktan sonra, sizin için en iyi seçeneği bulmak üzere farklı diş implantı türlerini anlamak için bir görüşme yapacaksınız.

Her diş implantının kendine has nüansları olmakla birlikte, tüm diş implantları için ana süreç şu adımlardan oluşur: hasarlı dişin çıkarılması, çene kemiğinin hazırlanması (aşılama), gerektiğinde, diş implantının yerleştirilmesi, kemik büyümesi ve iyileşmesi, abutment yerleştirilmesi ve yapay diş yerleştirilmesi ve tabii ki takip ziyaretleri.

Bu yazının detaylandıracağı beş farklı diş implantı türü şunları içerecektir:

 • Endosteal İmplantlar
 • Subperiosteal İmplantlar
 • All-On-4 Diş İmplantları
 • İmplant Takma Dişleri
 • İmplant Destekli Köprüler

1) Endosteal İmplantlar

Kısaca endosteal implantlar kemik içine yapılır ve en sık kullanılan implantlardır. Vidalar, silindirler, bıçaklar köprü veya hareketli takma dişleri olan hastalarda dişleri tutar. Vida gibi küçük titanyum kök, daha sonra yedek dişi tutan çene kemiğine yerleştirilir.

2) Subperiosteal İmplantlar

Endosteal implantların tersi, kemik üzerine yapılan subperiosteal implantlardır. Bu genellikle implantı tutacak yeterli kemik olmadığında tercih edilen implanttır. Yedek dişi tutmak için çene kemiğinin üzerine veya üstüne yerleştirilirler.

3) All-on-4 Diş İmplantları

All-on-4 diş implantları, takma dişlerden kaçınmak isteyen yetişkinler için genellikle uygun bir seçenektir. Eksik dişin kökünün yerine çenenize küçük bir titanyum vida yerleştirilir. Bu küçük bir ameliyat gerektirir. Bu yapıldıktan sonra, bir kuron bağlanır ve sonuç çok gerçek görünümlü ve işlevsel bir diş olur. Çene başına 4 implant kullanıldığı için implant olarak all-on-4 olarak bilinirler.

4) İmplant Takma Dişleri

Diş çekimi için yeterince sağlıklı olduğunuz sürece, implant üstü protezler geleneksel protezlere harika bir alternatiftir. Takma dişler, geleneksel takma dişlere kıyasla stabilite ekleyebilen implantların üzerine yerleştirilir. Takma takma dişlerin faydaları genellikle yiyecekleri daha kolay çiğneme, daha iyi konuşma, en aza indirilmiş rahatsızlık, daha fazla protez yapıştırıcısı olmaması ve sıklıkla mevcut protezlerin kullanılabilmesini içerir.

5) İmplant Destekli Köprüler

İmplant destekli köprüler, bir veya daha fazla diş eksik olduğunda, implantı destekleyecek yeterli çene kemiğiniz yoksa veya yakında bir sinir varsa iyi bir seçenektir. İmplant destekli köprüler üç parçalıdır.

İmplant Postu, Abutment, Protez Diş

Diş implantları ile ilgili İyi haber şu ki, bu diş implantı, dişlerinizi gıcırdatmanın neden olduğu kişisel implantınız üzerindeki baskıyı azaltabilir.

İmplant destekli köprüler için bir zaman çizelgesine gelince, deneyiminiz, röntgen, diş geçmişi, ölçü alma ve birden fazla diş eksikse olası BT taramasını içeren bir ilk konsültasyonla başlayacaktır. Bunu ilk ameliyat takip edecek. İmplant iyileştikten sonra, küçük bir kesi ile ikinci bir ameliyat yapılır ve ilkinden daha basit bir ameliyat olur. Dördüncü adım restorasyon aşamasıdır ve son ziyarette kalıcı bir köprü eklenecektir.

Diş İmplant İşleminden Sonra Ne Beklemeliyim?

Bir miktar rahatsızlık, kanama, şişme ve morarma, diş implantı prosedüründen sonra yaygın görülen yan etkilerdir. Diş implantları süreci, zaman, sabır ve güvenilir diş hekiminize birden fazla ziyaret gerektiren bir süreçtir. Ağrı kesici ilaçlar ve antibiyotikler genellikle bir diş implantı ameliyatından sonra reçete edilir. Diş implantlarınız varsa, mükemmel ağız hijyeni uygulamanızın, diş hekiminizi düzenli olarak ziyaret etmenin ve buz veya akide şekeri çiğnemek gibi zararlı alışkanlıklardan kaçınmanın önemi hayati önem taşır. Harika haber şu ki, diş implantlarının başarı oranı %90-95 oranı gibi çok yüksek bir orandır. İzmir Karşıyaka Dentalizm Diş Kliniği ve Diş Hekimliği, İzmir’in en uzman diş hekimlerinden olan diş hekimleri sahip kadrosu ile diş implantları hakkındaki tüm soru sorunlarınızı çözmek için yardıma hazırdır.

 

 

loading...