Diş implantları, eksik dişlerin yerine konması için destek görevi görebilen yapay kökler görevi görür. Prensip olarak, dişlerinin bir kısmı veya tamamı eksik olan herhangi bir kişi, hareketli bölümlü protezler, tam protezler veya geleneksel sabit protezler gibi başka alternatifler olduğunu bilerek implant yaptırmaya adaydır.


Tamamen Dişsiz Hastalar


Diş implantları, eksik dişlerin yerine konması için destek görevi görebilen yapay kökler görevi görür. Prensip olarak, bir veya daha fazla dişi eksik olan herkes, kısmi veya tam hareketli protezler veya geleneksel sabit protezler gibi başka alternatifler olduğunu bilerek implant yaptırabilir.

Üniter İmplante


Tamamen takma dişleri olan bir kişi, gevşek olup yemek yerken, konuşurken, gülerken, öpüşürken rahatsız edici olduğu için veya mide bulantısı refleksleri veya takma dişler yerine tam oturduğu halde psikolojik olarak kullanamama gibi nedenlerle sorun yaşıyorsa o zaman bu, tamamen sabitlenmiş veya bir overdenture kullanan implantlara dayalı protezleri seçmek için bir nedendir.


Bir overdenture, bir dizi implant tarafından yerinde tutulan çıkarılabilir bir protezdir.

Kısmen Dişsiz Hastalar


Diğer önemli endikasyonlar, özellikle de bu dişler sağlamsa “kancalı” protez takmak istemeyen veya ara boşlukların olduğu ve dişlerine sabit bir şey takabilecek durumda olmasına rağmen dişlerini gıcırdatmak istemeyen hastalarda posterior dişsizliktir.


İmplant Tedavisinde Yanlış Beklentiler


İlk kontrendikasyon, hastadan gerçekçi olmayan beklentiler olacaktır; bu nedenle estetik ve fonksiyon açısından nelerin elde edilebileceğini ve sahip olabileceği sınırlamaları bilerek bir çalışma yapmak ve hastayı vakasının tüm sorunları hakkında bilgilendirmek gerekir.

Periodontal Hastalık


İmplantları yerleştirmeden önce ağız sağlıklı, yani plak veya tartarsız, çürüksüz, enfeksiyöz odaksız, sağlıklı mukozalı ve olası bir periodontal hastalığı (pyorrhea) kontrollü olmalıdır.

Ciddi Sistemik Hastalıklar


Ciddi sistemik hastalıkları olan hastalar, önemli zihinsel bozuklukları olan hastalar (implantların uygun şekilde hijyenik bakımına sahip olmanın ek zorluğu nedeniyle), uyuşturucu bağımlıları (burada çok sigara içenler ve alkolikler dahil) implant takmamalıdır.

Sigara İçenler


Sigara içenlerle ilgili olarak, implant başarısızlık riskinin arttığı gösterilmiştir. Hastanın sigara içmemesi veya günde 5 sigaradan az içiyor olması çok önemlidir. Tütündeki nikotin, kırmızı ve beyaz kan hücrelerinin çoğalmasını ve ağız dokularına (kemik ve diş etleri) giden kanın azalmasına neden olarak bu bölgeye oksijen gitmesini azaltarak implantların osseointegrasyonlarını tehlikeye atar.


Kemik Veya Kemik Desteği Eksikliği:


Çenesi çok erimiş veya kemik kalitesi kötü olan kişilerde hacim kapladıkları ve minimum yükseklik ve genişlik gerekli olduğu için implantları yerleştirmekte zorlanabiliriz. Bu durumlarda önceden kemik grefti yapılması gerekebilir.
Üst çenenin arkasında, çok alçak maksiller sinüsler (burnun her iki yanındaki içi boş oyuklar) da yerleşimlerini sınırlayabilir. Alt çenede, alt diş sinirinin anatomik durumu, gelecekteki implanta yakınlığı nedeniyle bir sorun oluşturabilir, bu da implantın zarar görmemesi için uzunluğunun azaltılmasını veya başka tekniklerin kullanılmasını gerekli kılar.

Bruksizm


Hastanın ısırma şekli de dikkate alınmalıdır; bruksist hastalar (gece öğütücüler) üzerlerindeki aşırı yük nedeniyle bir implantın başarısız olmasına neden olabilir. Bu nedenle, klinik ve fonksiyonel parametrelerin her birini ve tabii ki estetiği analiz ederek mümkün olduğunca ayrıntılı bir ön teşhis yapmak önemlidir.

İzmir Karşıyaka Dentalizm Diş Kliniği ve Diş Hekimliği, İzmir’in en uzman diş hekimlerinden olan diş hekimleri sahip kadrosu ile diş implantları hakkındaki tüm soru sorunlarınızı çözmek için yardıma hazırdır.

 

loading...