Ailenizin veya kendinizin diş sağlığı hayatınızda çok önemli bir rol oynar. Bu nedenle, buna dikkat etmek ve düzenli olarak bir diş hekimini ziyaret etmek çok önemlidir. Her aile üyesi için diş kliniği ziyaretlerinin sıklığını belirlemek için göz önünde bulundurmanız gereken çeşitli faktörler vardır.

Diş Kontrolleri Ve Temizliği

Diş hekimine yılda iki kez ziyaret etmek, diş sağlığının mükemmel durumda olmasını sağlamak için yeterlidir. Eğer ciddi bir endişeniz yoksa genel bir bakım ve temizlik için altı ayda bir diş hekimine gidebilirsiniz.

Saygın bir klinikten düzenli diş muayenesi yaptırmanın yanı sıra, tüm kayıtlarınızın tek bir yerde olması için tek bir aile diş hekimine bağlı kalmanız da tavsiye edilir. Çok fazla uzmana danışırsanız, ağız sağlığınızı doğru bir şekilde takip edilmeyecektir. Alternatif olarak, bir kliniğe bağlı kalırsanız, randevunuz olduğunda diş hekiminizin geçmişinizi ve geçmiş tedavilerinizi kontrol etmesi daha kolay olacaktır.

Yılda iki kez diş hekimi ziyareti planlamanın yanı sıra, tüm aile üyelerinizin uygun ağız hijyeni uyguladığından emin olmalısınız. Buna diş ipi kullanmak, düzenli olarak diş fırçalamak ve diş sağlığını olumsuz etkileyebilecek alışkanlıklardan kaçınmak dahildir.

Özel Tedaviler

Yılda önerilen diş hekimi ziyaretleri her kişiye göre değişebilir. Ağız sağlığınız iyiyse diş hekiminizi çok sık görmenize gerek yoktur. Öte yandan, siz veya aile üyeniz belirli oral tedaviler görüyorsanız, daha sık randevu almanız gerekebilir.

Boşluklar, ağız kokusu veya diş çürümesi gibi ağız sorunları daha sık konsültasyon gerektirebilir. Bu nedenle, aile üyeleriniz için ne sıklıkta diş hekimi ziyareti ayarlamanız gerektiğine karar verirken bu faktörleri göz önünde bulundurun.

Çocuk Diş Sağlığı

Yetişkinlerin aksine, çocuklar ağız durumlarında hızlı bir değişiklik yaşarlar. Birincisi, bebek dişlerini kaybedecekler ve zamanla kalıcı dişler çıkaracaklar. Ek olarak, hala uygun diş hijyenini nasıl uygulayacaklarını öğreniyorlar, bu nedenle ağız sağlıklarını korumak için yardıma ihtiyaçları olması şaşırtıcı değil.

Ailede çocuk varsa yılda ikiden fazla diş hekimine götürmeniz gerekebilir. Gevşek dişlerin bir kısmını çıkarmak, çürük veya plak birikimi yaşamadıklarından emin olmak için onları genel bir kliniğe götürmek en iyisi olabilir.

Çocuğunuz küçükken bir diş hekimine danışmak, gelecekte gelişebilecek olası ağız sorunlarını belirlemenize de yardımcı olacaktır. Bu sayede dişlerinin düzelmesi çok uzun sürmeyecektir.

Acil Tedaviler 

Uygun ağız hijyeni uygulamak, diş sağlığınızın iyi durumda olmasını sağlamanın etkili bir yoludur. Bununla birlikte, iyi sözlü alışkanlıklar uygulamanıza rağmen hala sorun yaşayacağınız durumlar olabilir. Diş ağrısından ve ya ağız sağlığı ile ilgili bir şikayet yaşıyorsanız bir an önce uzman diş hekimlerine ulaşabileceğiniz İzmir Dentalizm Diş Kliniğine ulaşmanız en iyi tercihlerden biri olacaktır. Diş hekimi konusunda tereddüt yaşamak başta sorunlu ardından diğer dişlerin zarar görmesine neden olabilir. Emin olabilirsiniz ki vücut sağlığı ağız ve diş sağlığından başlar.

loading...