Diş Kliniği’ne gitmek çoğu insan için endişe verici bir durum olabilir.Bu yüzden birçok insan, dişlerinde problem yaşadığı dönemlerde bile diş hekimine gözükmeyi erteleyebiliyor.Diş muayeneleri yılda bir yada iki kez olmak üzere önerilmektedir.Bu rutin ziyaretler,ağız sağlığınızı kontrol altında tutmanıza yardımcı olur ve zamanında müdahale edilerek sizi önemli diş problemleriyle uğraşmaktan kurtarır.

Fakat diş muayenesi kaygısının temel sebebi nedir?

Bu rahatsız edici duygu,olacaklardan korkma,diş ağrısı korkusu veya geçmişteki herhangi kötü bir deneyimden kaynaklanabilir. Bu durumda diş muayenesi korkusunu atlatabilmek için önce güvenebileceğiniz bir polikliniğe ve doktora gözüktüğünüzden emin olun.İşte bir hasta olarak diş muayenesinden önce kaygılarınızı giderebilmek için yapabileceğiniz bazı yöntemler;

Doğru Diş Hekimi’ni Bulun

Diş Poliklinikleri,diş muayenesindeki kaygılarınızı önlemede önemli bir rol oynamaktadırlar.Yardımsever ve güler yüzlü bir personel,size karşı davranışları ve alınan tedaviden görülen memnuniyet düzeyi önemlidir.Bir diş hekiminin sorunlarınızı çözme şekli,kliniğin atmosferi ve tedavinin kalitesi bütün bu kaygılarınızdan kurtulmanıza yardımcı olacaktır.

Kendinizi Rahatlatma Yöntemleri Bulun

Çoğu insan diş muayenesinden önce ısınma hareketi,meditasyon veya kontrollü nefes alma tekniklerini uygulamayı tercih eder.Bunlar,kaygı seviyenizi düşürmenize ve daha rahat bir şekilde diş kliniği randevunuza gitmenize yardımcı olacaktır.

Randevu Saatinden Önce Orada Olun

Diş hekimi randevularına acele etmek kaygı yaratabilir,bu da diş hekimi ziyaretlerinizde gereksiz stresi arttıracak bir etken olacaktır.Diş polikliniği randevularınıza göre planlarınızı ayarlamak size yardımcı olacaktır.Randevu saatinden önce kendinize dinlenmek için biraz zaman ayırmanın yararını göreceksiniz.Bir arkadaşınızı veya akrabanızı da diş hekimine götürmek,bekleme süresince onunla sohbet etmek,sakin kalmanızı sağlayacaktır.

Diş Hekiminizden Hiçbir Şeyi Saklamayın

Diş kliniği kaygısı yaygın bir sorundur ve zamanında ele alınması gereklidir.Deneyimli bir diş hekimi,tüm stresinizden kurtulmanız için elinden geleni yapacaktır. Soru sormaktan çekinmeyin.Diş hekiminiz,tedaviyle ilgili tüm sorunlarınızı çözmek için orada bulunmaktadır.Korkularınızı artırmak sizi her zaman daha endişeli olmanıza sebep olacaktır. Hissettiğiniz gerginlik sebebiyle diş hekimi randevularınızı ertelemek akıllıca bir karar değildir.Bir diş hekimi bu sorunların üstesinden gelmek için eğitilmiştir ve bu sorunlarınızdan kurtulmanıza kolayca yardımcı olacaktır.Ayrıca bir sonraki diş hekimi randevunuzu çok önceden ayarlamak,zihinsel olarak hazırlanmanızı sağlayacaktır.

loading...