Diş kemik grefti, kemik kaybının olduğu bölgelerde çene kemiğine hacim ve kemik yoğunluğu katmak için yapılan uygulamalardır. Kemik grefti için kullanılacak materyal üç farklı kaynaktan elde edilebilir. Birincisi kendi vücudunuzdan (otojen) alınabilir, ikincisi bir insan doku bankasından (allogreft), üçünsücü bir hayvan doku bankasından (ksenogreft) elde edilebilir. Bazı durumlarda kemik grefti materyali sentetik (alloplast) olarak kullanılmaktadır.

Diş Kemik Grefti Nasıl Çalışır?

Kemik grefti yerleştirildikten sonra, kendi vücudunuzun onarım işini yapması için yer tutar. Başka bir deyişle, bir diş kemik grefti, kendi kemik dokunuzun üzerinde büyüyebileceği ve yenilenebileceği bir iskele gibidir.

Bazı durumlarda, diş hekiminiz bir dental kemik grefti ile trombositten zengin plazmayı (PRP) birleştirebilir. Bu, kendi kanınızın bir örneğinden alınır ve iyileşmeyi ve doku yenilenmesini desteklemek için kullanılır.

Kimler Diş Kemiği Greftine İhtiyaç Duyar?

Çenesinde kemik kaybı olan bir kişinin genellikle diş kemiği greftine ihtiyacı vardır. Bu prosedür aşağıdaki durumlarda önerilebilir:

Diş çekimleri,

Eksik bir dişi diş implantı ile değiştirirken,

Protez yaptırmadan önce çeneyi yeniden inşa edilmesi gerektiğinde,

Diş eti (periodontal) hastalığına bağlı kemik kaybı olan alanlar varsa.

Diş Kemik Greftleri Ne Kadar Yaygındır?

Diş kemik greftleri son derece yaygındır. Genel bir diş hekimi veya periodontist veya ağız cerrahı gibi bir uzman tarafından yapılabilirler.

Farklı Kemik Grefti Türleri Var Mı?

Evet. Aşağıdakiler dahil dört ana tip vardır:

Soket koruması. Bazen sırt koruması olarak da adlandırılan bu tip greft, diş çekildikten hemen sonra yuvaya yerleştirilir. Eksik dişin geride bıraktığı boşluğu doldurur ve yuva kenarlarının çökmesini engeller.

Sırt büyütme. Dişleriniz bir süredir kayıpsa, destekleyici çene kemiği eskisinden daha ince olabilir. Sırt büyütme, çene kemiğinin genişliğini ve hacmini arttırır, böylece implantlar veya diğer restoratif seçenekler için sağlam bir temel sağlayabilir.

Sinüs kaldırma. Maksiller sinüsler üst arka dişlerinizin hemen üzerinde bulunur. Üst arka dişler eksikse, sinüsler aşağı inebilir ve diş köklerinin işgal ettiği boşluğu işgal edebilir. Bu senaryoda, sinüs zarına nüfuz edecekleri için implant yerleştirmek istemezsiniz. Bu sorunu çözmek için ağız cerrahınız veya periodontistiniz sinüs kaldırma işlemi yapabilir. Bu prosedür sinüsü uygun pozisyonuna geri getirir. Daha sonra sinüsün altına bir diş kemiği grefti yerleştirilir ve daha sonra diş implantları için sağlam bir temel oluşturulur.

Periodontal kemik grefti. Dişeti hastalığından kaynaklanan enfeksiyon, dişleri destekleyen kemiği aşındırabilir. Bu da dişlerin gevşemesine neden olabilir. Hareketliliği azaltmak ve ek destek sağlamak için mevcut bir dişin etrafına bir periodontal kemik grefti yerleştirilir.

Çoğu durumda, diş implantları için kemik greftleri, asıl implant yerleştirilmeden önce tamamen iyileşmelidir. Her insan benzersiz olduğu için iyileşme süreleri değişir. Nadir durumlarda, diş hekiminiz aynı anda hem kemik grefti hem de diş implantı yerleştirebilir. Ancak buna duruma göre karar verilir.

Prosedür Detayları

Diş Kemik Grefti Yerleştirmeden Önce Ne Yapılır?

Diş hekiminiz dişlerinizin, diş etlerinizin ve çenenizin sağlığını kontrol etmek için bir ağız muayenesi yapacaktır. Kemik kaybınızın derecesini belirlemek için diş röntgeni veya taramaları alınacaktır. Ardından, diş hekiminiz tedavi seçeneklerinizi sizinle tartışacak ve ihtiyaçlarınızı karşılamak için kişiselleştirilmiş bir tedavi planı oluşturacaktır.

Diş Kemik Grefti Ameliyatı Sırasında Ne Olur?

İlk olarak, diş hekiminiz bölgeyi lokal anestezi ile uyuşturacaktır. Ardından diş etlerinizde küçük bir kesi oluşturacaklar. Diş eti dokusu, çene kemiğinin görülebilmesi için hafifçe geriye doğru hareket ettirilir. Alanı temizledikten ve dezenfekte ettikten sonra diş hekiminiz kusuru onarmak için kemik grefti materyali ekler. Çoğu durumda, kemik grefti ek koruma için bir zarla kaplanır. Son olarak diş eti dokusu yeniden konumlandırılır ve kesi dikişlerle kapatılır.

Diş Kemik Grefti Sonrası Ne Olur?

Diş kemik grefti sonrasında ağrı, şişlik ve morarma olabilir. Bunlar birkaç gün içinde azalması gereken normal yan etkilerdir. Ağrı kesicilerle semptomlar kontrol altına alınabilir. Diş hekiminiz size antibiyotik de verebilir. Bunlar tam olarak reçete edildiği şekilde alınmalıdır.

İlk birkaç gün içinde bölgeden küçük kemik parçaları çıktığını fark edebilirsiniz. Bu parçalar genellikle tuz veya kum tanelerine benzer. Bu genellikle bir endişe nedeni değildir, ancak beklendiği gibi iyileştiğinizden emin olmak için diş hekiminizi arayın.

Diş Kemiği Grefti Ne Kadar Ağrılıdır?

Diş kemiği greftleri olan çoğu insan çok az ağrı veya hiç ağrı bildirmez. Tüm ilaçları reçete edildiği gibi aldığınızdan ve ameliyat sonrası talimatlarınızı yakından takip ettiğinizden emin olun.

Diş Kemiği Grefti İçin Genel Anestezi Gerekir mi?

Tipik olarak, bir kemik greftinin yerleştirilmesi uyutulmayı gerektirmez; lokal anestezi ile rahatlıkla yapılabilir. Birçok diş hekimi, rahatınız için nitröz oksit, oral sedasyon ve IV sedasyon dahil olmak üzere sedasyon sunabilir. Durumunuz daha fazla ilgiliyse, genel anestezi önerilebilir. Diş hekiminize hangi seçeneğin sizin için doğru olduğunu sorun.

Diş Kemik Greftleri Başarısız Olabilir Mi?

Dental kemik greftleri etkileyici derecede yüksek başarı oranlarına sahiptir. Bununla birlikte, herhangi bir prosedürde olduğu gibi, özellikle sigara içen veya belirli tıbbi rahatsızlıkları olan kişilerde başarısızlık bir olasılıktır. Dental kemik grefti yetmezliği belirtileri şunları içerir:

İlk haftadan sonra kötüleşen ağrı veya şişlik.

Kemik grefti bölgesinden irin veya drenaj.

Diş eti çekilmesi (diş etlerinin dişlerden çekilmesi).

Çene kemiği hacminde iyileşme yok.

Diş Kemik Greftlerinin Faydaları ve Riskleri Nelerdir?

Diş Kemik Greftlerinin Avantajları Nelerdir?

Dental kemik greftleri, dental implantlar ve diğer restoratif tedaviler için uygunluğunuzu artırabilir. Bu işlem, travma, diş kaybı veya diş eti (periodontal) hastalığından sonra çenenizi eski haline döndürür.

Diş Kemik Greftlerinin Riskleri Veya Komplikasyonları Nelerdir?

Ağzınızdaki kemik greftleri genellikle güvenlidir. Bununla birlikte, prosedür aşağıdakiler de dahil olmak üzere bazı riskler taşır:

Enfeksiyon.

Ağır kanama.

Sinir hasarı.

Anesteziden kaynaklanan komplikasyonlar.

İyileşme ve Genel Bakış

Bir Diş Kemik Greftinden Kurtulmak Ne Kadar Sürer?

Muhtemelen bir veya iki hafta içinde normale döneceksiniz, ancak tam diş kemik grefti iyileşmesi üç ila dokuz ay arasında, bazen daha uzun sürebilir. İyileşme süreleri, greft tipi, greftin yerleştirildiği alan ve vücudunuzun iyileşme kapasitesi gibi çeşitli faktörlere bağlıdır.

İşe Veya Okula Ne Zaman Dönebilirim?

Çoğu durumda, kişi işlemden sonraki gün işe veya okula dönebilir. Sedasyonu seçerseniz, evde iyileşmek için fazladan bir veya iki gün ayırmanız gerekebilir.

Diş Kemik Grefti İyileşme Aşamaları Nelerdir?

 

Yukarıda belirtildiği gibi, iyileşme süreleri her kişi için önemli ölçüde değişebilir. Kemik grefti yerleştirildikten sonra diş hekiminiz iyileşmenizi izleyecektir. Diş implantı ameliyatı olmayı bekliyorsanız, yeni kemiğiniz implantı destekleyecek kadar güçlü olduğunda size haber vereceklerdir.

Kemik Grefiti Uygulama Sonrası Da Sorun Olduğunu Nasıl Anlarım? Diş Hekimimi Ne Zaman Aranır?

Diş kemiği grefti yerleştirdiyseniz, rahatsız edici semptomlara dikkat edin. Aşağıdaki durumlarda diş hekiminizi arayın:

Şiddetli acı.

Artan şişlik.

Aşılama bölgesinin etrafına irin.

37° veya daha yüksek ateş.

İzmir Dentalizm Diş Hekimlerinden Önemli Bir Bilg;

Çene kemiği kaybı ağız sağlığınıza zararlıdır ve hareketlilik ve diş kaybı gibi sorunların domino etkisine neden olabilir. Dental kemik greftleri, dental implantlar ve diğer restoratif prosedürler için adaylığınızı artırmanıza yardımcı olur. Çene kemiğinizde bozulma olduğunu düşünüyorsanız, diş cerrahisi ağız sağlığınızı, fonksiyonunuzu ve genel yaşam kalitenizi eski haline getirebilir.

loading...