Bir dişiniz veya birden fazla dişiniz eksikse, diş implantları bir köprü veya takma dişin sabitlenmesi için harika bir seçenektir. Doğal diş köklerine benzer bir stabilite sunarlar ve insanların yenilenmiş bir güvenle gülümsemelerine yardımcı olurlar. İzmir Karşıyaka Dentalizm Diş Hekimliği merkezimizdeki ekibimiz, olası hastalardan diş implantları hakkında birçok soru alıyor. Bu sorular içinde yaş konusu oldukça fazla gündeme geliyor. Bu nedenle yaş kısıtlamaları ve implant diş hekimliği söz konusu olduğunda bazı temel noktaların üzerinden geçmek istiyoruz.

Her Yaşta İmplant Yaptırılabilir Mi?

Net şekilde bu soruya cevap vermek gerekirse hayır. Her yaşta implant yaptırılmaz. Ya da diğer bir türlü sorarsak;

Bir Kişi Diş İmplantları İçin Çok Genç Olabilir mi?

Evet.

Açıkçası diş implantları bebekler veya küçük çocuklar için uygun değildir. Bebeklerin henüz kalıcı dişleri yoktur. Süt dişlerinin tamamına bile sahip olmayabilirler. Ancak bir çocuk büyüdükçe bile diş implantları için iyi bir aday olmayacaktır. Bu durum, 0-6 yaş aralığındaki çocukları ve ayrıca ergenleri ve gençleri kapsar.

Asıl mesele, 18 yaşından önce insanların hala büyüyor olmasıdır. Çenenin kemik yapısı hala olgunlaşma sürecindedir, yani kemik yapısı sabit değildir ve büyümeye devam edebilir. Dental implantların uzun ömürlü olması amaçlanmıştır, bu nedenle cerrahiyi çok erken yaşta yapmak tedavi başarısızlığı için bir reçetedir.

Bir Kişinin Diş İmplantlarını Alabileceği En Erken Yaş Nedir?

Bir kişinin diş implantlarını alabileceği en erken yaş 18'dir. Ancak o zaman bile 18 yaşın çok genç olabileceğini unutmamalıyız.

18 yaşında bile bir hasta hala olgunlaşıyor olabilir. Yani çene büyümeye ve değişmeye devam edebilir. Diş eksikliği olan ve en az 18 yaşında olan hastaların durumlarının tam olarak değerlendirilmesi için diş hekimleriyle görüşmeleri risk tedavisi başarısızlığı yerine en iyisidir. Hastanın mevcut durumuna göre kişiye özel bir tedavi planı geliştirilebilir.

Bir Kişi Diş İmplantları İçin Çok Yaşlı Olabilir mi?

Teknik olarak cevap hayır.

60'lı, 70'li, 80'li ve hatta 90'lı yaşlarında olan birçok insan diş implantları yaptırmış ve mükemmel tedavi sonuçları elde etmiştir. İnsanların daha sonraki yaşamlarında dişlerini kaybetme olasılığı daha yüksek olduğundan, diş implantları genellikle sabit köprüler ve protezler için mükemmel ve yaygın bir çözümdür.

Diş İmplantı Yaptırmayı Etkileyen Yaşa Bağlı Sorunlar Nelerdir?

Diş implantları için teknik olarak çok yaşlı olmasanız bile, diş implantları için adaylığı ekarte eden yaşa bağlı bir dizi sağlık faktörü vardır.

Yaşlı bir hasta, cerrahi prosedürleri genel sağlık için bir risk haline getiren ciddi sağlık sorunlarından muzdarip olabilir. Bu durumlarda, implant yerleştirmek için yapılan ağız cerrahisi hastanın yararına olmayabilir.

Ek olarak, uzun yıllardır diş eksikliği yaşayan bir kişi bu süre zarfında önemli ölçüde kemik kaybı veya diş eti çekilmesi yaşamış olabilir. Uygun doku yoğunluğu olmayan bir kişi diş implantları için iyi bir aday değildir. Verilen, kemik grefti ve diş eti grefti ameliyatları yapılabilir, ancak bu, yaşlı hastaların geleneksel bir köprü veya takma diş kullanarak atlatmayı tercih edebileceği genel tedavi sürecine birkaç ay ekleyebilir.

İmplant Diş Hekimliği Hakkında Daha Fazla Bilgi Edinin

Dental implantlar ve yenilenmiş bir güven duygusuyla gülümsemenize nasıl yardımcı olabilecekleri hakkında daha fazla bilgi almak isterseniz. Bugün İzmir Karşıyaka Dentalizm Ağız ve Diş Sağlığı Poliklinik’imizde yer alan kozmetik ve restoratif diş hekimliği merkezimizle iletişime geçin. İzmir Karşıyaka Dentalizm bünyesinde hizmet veren diş hekimlerimiz ve ekibimiz akıllı diş sağlığı kararları vermenize yardımcı olmak için sizin için buradalar.

loading...