Gülüşümüzün en önemli tamamlayıcısı çenemizdir. Güzel ve orantılı bir yüz şeklinin de anahtarı sağlıklı bir şekilde gelişmiş çene yapısıdır. Çene ekleminde bulunan kemik yapılarında ya da yumuşak dokularda görülen sorunlar düzgün bir çene görünümünü engeller, dişlerde de gelişim bozukluklarına neden olur. Çene eklemi sorunları kişinin genel sağlığı için çözülmesi gereken problemlerdir.

Sosyalleşme sorunları yaşayan, arkadaş çevresiyle sağlıklı ilişki kuramayan, kendisinden utanan biri haline gelen kişilerin çene eklemi sorunları, çenenin önde olması ya da çenenin geride olması sorunları tüm hayatlarını etkilemektedir. Ancak kişinin psikolojisini derinden etkileyen, özgüvenini zedeleyen kötü çene görüntüsü son yıllarda pratik ve kalıcı bir şekilde tedavi edilmektedir.

Ortodonti Tedavisi

Doğru yapılmamış kaplamalar ve dolgular, ağzın uzun süre açık kalması, eli çeneye dayamak, yüz üstü yatma, gelişimsel sorunlar ve tek taraflı çiğneme gibi nedenlere bağlı olarak doğuştan ya da sonradan oluşan çene eklemi sorunları ortodontik ekipmanlar ile tedavi edilebiliyor. Çenenin önde olması ya da çenenin geride olması durumunda ağız içi ve dışı sabit ya da hareketli apareyler kullanılarak çenenin olması gereken pozisyona alınması sağlanıyor. Özellikle çenenin gelişmeye başladığı yaşlarda ortodonti tedavilerinden yüz güldüren sonuçlar alınıyor.

Çene eklemi sorunları ortodonti tedavisiyle giderilirken ileri yaşlarda ya da ortodontinin yeterli olmadığı durumlarda çene eklemi tedavisi cerrahi yollarla yapılıyor. Çenenin önde olması ya da çenenin geride olması gibi problemler için kişiye özel cerrahi tedavi planı çıkarılıyor. Kişinin çene eklemi içindeki basınç düzenleniyor ve normal çene fonksiyonları sağlanıyor. Aynı zamanda çene eklemine gelen aşırı kuvvetler ortadan kaldırılıyor.

Ağız, Diş ve Çene Cerrahileri Hangi Alanları Kapsar?

Diş çekimi, gömülü diş operasyonu, implant, çene kırığı tedavisi, çene tümörü, apse ve kistlerinin saptanması ve tedavisi, protez ve ortodontik tedavi öncesi dokuların düzenlenmesi gibi ağız ve diş sağlığını ilgilendiren pek çok konu çene cerrahisini kapsamaktadır.

Çene, ağız ve yüz bölgesinde, kalıtımsal veya sonradan oluşan patolojik kaynaklı her türlü sorunun medikal ve estetik tedavisi ağız diş ve cerrahisi kapsamında değerlendirilmektedir.

Ağız ve diş sorunlarınızı ertelemeyin, çene cerrahisi tedavilerinizi zamanında olun ve sağlıkla gülümsemenin konforunu doyasıya yaşayın.

loading...