Ortodontik bozukluklar, fiziksel ve psikolojik sorunlara neden olabilir. Ortodontik bozukluklarda; en temel tanım olarak üst dişler alt dişlere oranla ya ileride ya da geridedir. Bu sebeple de estetik olarak bir bozulma görülür. Gelişen teknoloji sayesinde bu gibi sorunların üstesinden gelinebiliyor. İnci gibi dişlere kavuşmak hiç de zor bir durum değil artık. Şeffaf plaklar ile kolay bir tedavi yönetimi bu bozuklukların üstesinden geliyor.

Şeffaf Plak Tedavisi Nedir?

Şeffaf plak tedavisi, özel yazılım programları ile kişiye uygun üretilen, dişler üzerinde uygulanan küçük dizi plağı içeren yönlendiriciler ile uygulanan tedavi yöntemidir. Hastanın tedavi süreci içerisinde yeterli sayıda plak üretilerek sırası ile ilerleyen bir aşamadır. Her bir plakta belirli oranlarda plak hareketi sağlanmaktadır. Bir plağın aktivitesi bitmeden diğerine geçilmez. Bu nedenle adım adım yapılması gereken bir tedavi işlemi gerektirir. Tamamen dijital ortamlarda geliştirildiğinden geleneksel olarak uygulanan teller ve braketlere oranla daha hassas diş hareketleri planlanmaktadır. Kişiye özel olarak üretilmesi de daha kontrollü bir diş hareketlerinin meydana gelmesine olanak sağlıyor. Geleneksel metotlara oranla yüzde 50’ye kadar tedavi süresi kısalabiliyor.

Diğer tedavi yöntemlerinden farklı olması sebebiyle; özellikle diş çekimi gerektiren hastalarda hiç çekim yapmadan dişleri geri doğru iterek yer kazanmak ve çapraşıklığı gidermekte mümkün olabiliyor. Bu tedavi yönteminin sağladığı en büyük avantaj şeffaf olduğundan dolayı daha estetik görünmesidir. Geleneksel tedavilerde teller ve braketlerinden görüntüsünden hastalar psikolojik rahatsızlık duyarken, şeffaf plak tedavisinde plaklar neredeyse hiç belli olmadığından hastaların sosyal hayatlarını da etkilemiyor.

Ortodontik Tedavinin Önemi Nedir?

Diş çapraşıklıkları sebebiyle ağız içerisinde tam bir temizleme olmuyor. Buna bağlı olaraktan dişlerde çürümeler, diş etinde çekilmeler ve kemik yapılarında kayıplara neden olabiliyor. Bu durum zamanla ağız sağlığı açısından büyük bir risk içeriyor. Diş çapraşıklığı olan hastalarda yanlış çiğnemeden kaynaklı çene ekleminde de sorunlar görülebiliyor. Ortodontik tedavi yöntemi bu tür sorunların düzenlemesinde etkili oluyor. Diş ve buna bağlı dokuların sağlığının korunmasında ortodontik yöntemin etkisi önemli olmaktadır. Şeffaf plakların takılıp çıkarabilir olması dişlerin fırçalanmasını kolaylaştırıyor. Bunun sonucunda da çürük oluşumunun önüne geçiyor.

Her diş tedavisinde olduğu gibi ortodontik tedavide de ilk bir hafta alışma dönemi olarak kabul ediliyor. İlk günlerde bazı seslerin çıkartılması güç olsa da birkaç gün içerisinde konuşmalarda normale dönme görülüyor. Yeme içmede de büyük kolaylık sağlayan şeffaf plak tedavisi ile hastalar istediklerini yiyip içebiliyorlar. Şeffaf plakların takılıp çıkarılması sayesinde hastalar hiçbir keyfinden ödün vermiyorlar.

Şeffaf Plakların Kullanım Süreleri ve Bakımları

Şeffaf plak tedavisinde hastaların günlük 20 saat kadar bu plakları kullanmaları önerilmektedir. Gün içerisinde yeme içme ve diş fırçalama dışında çıkarılmamasına özen göstermek gerekiyor. Plakların kullanılmadığı zaman dilimlerinde ise özel saklama kutularında korunmasının önemli olduğu da bilinmesi gerekiyor.

Tedavisi süresince şeffaf plaklar uygulandıktan sonra her ay mutlaka doktorunuza görünmek gerekiyor. Plakların durumu ve kullanılabilirliği doktorunuz tarafından kontrol edilmesi gerekir. İlerleyen zamanlarda bu kontrol süreleri 3 ayda bir olarak değişme gösterebilir. Diş sağlığınızı koruyun gülümsemeyi ertelemeyin.

loading...