Diş eti enfeksiyonları genellikle kötü diş hijyeninden kaynaklanır. Diş hijyenine dikkat etmeyen kişilerin diş ve diş etleri arasında bakterilerin serbestçe gelişebileceği alan oluşur. Diş eti enfeksiyonlarını önlemek veya tedavi etmek için bir diş hekimiyle çalışmak, komplikasyonları önlemek için önemlidir. Dişeti enfeksiyonu olduğundan şüphelenen herkes diş hekimine görünmelidir.

Nedenleri

Diş eti enfeksiyonu, dişlerin çevresindeki dokuda bakteri birikmesidir.
Ağız farklı bakteri türleriyle doludur. Dişleri fırçalama ve diş ipi kullanma dahil günlük hijyen uygulamaları, bakteri seviyelerini kontrol etmeye, ağzı, dişleri ve diş etlerini sağlıklı tutmaya ve diş çürümesini önlemeye yardımcı olur.
Bu çabalar olmadan bakteriler dişlerin etrafında plak adı verilen bir film oluşturur. Kişi plağı temizlemezse sertleşip tartara dönüşebilir ki bu da çıkarılması çok zordur.
Tartar birikmesi dişleri temizlemeyi zorlaştırır, bu da bakterilerin diş ve diş etlerinin etrafındaki alanı istila etmesini daha da kolaylaştırır.
Dişeti çizgisinin altında bakteri birikmesi, bir bölgenin kolayca enfekte olmasına neden olabilir.
Sigara, genel olarak diş eti hastalıklarında en önemli risk faktörü olarak görülür. Bunun yanında sigara içmek diş eti tedavilerini de zorlaştırır.

Semptomlar

Diş eti enfeksiyonunun belirtileri, ne kadar ilerlemiş olduğuna ve konumuna bağlı olarak değişebilir.
Diş eti iltihabı, diş eti hastalığının erken aşamadır.
Diş eti iltihabı tipik olarak, kişinin dişlerini fırçalaması gibi, kolayca kanayabilen kırmızı, kabarık diş etlerine neden olur . Bazı insanlar sorunu ilk başta pek fark etmeyebilir. Ancak enfeksiyon ilerledikçe bölgede enfeksiyon daha belirgin hale gelebilir.

Enfeksiyonlar, apse adı verilen ve hızlı tedavi gerektiren bir iltihap cebi oluşumuna yol açabilir. Apsesi olan bir kişi ağızda ağrılı şişlik ve irin akıntısı yaşayabilir.
Tedavi edilmeyen enfeksiyonlar komplikasyonlara neden olabilir. Örneğin, enfekte olmuş doku, yakındaki bir dişin kökünü riske atabilir ve bu da dişin tamamen kaybedilmesine yol açabilir.
Ek olarak, enfekte diş eti dokusundan kaynaklanan enfeksiyonlar çene veya çevresindeki kemiğe yayılabilir ve potansiyel olarak dokuya zarar verebilir. Ayrıca bakteriler kan dolaşımına girebilir ve vücudun diğer bölgelerinde sorunlara neden olabilir .

Tedavi
Komplikasyonlardan kaçınmak için diş eti enfeksiyonunu derhal tedavi etmek önemlidir. Diş eti enfeksiyonları dişlerin etrafındaki ceplerde derin temizlik gerektirebilir. Mevcut apselerde temizlenmelidir.
Daha şiddetli ve kalıcı enfeksiyonlarda oral veya lokal antibiyotikler kullanılarak enfeksiyonun iyileşmesi sağlanır.
Daha gelişmiş vakalarda çene hasarını önlemek veya onarmak için kemik veya doku greftleri için ameliyat gerekebilir.

loading...