Gülümsemenizi iyileştirmek ve küçük kozmetik sorunları gidermek için dişlerinize kaplama yaptırmayı düşünüyorsanız, bu işlemin kalıcı olup olmadığını veya bir noktada bunu tersine çevirebilir misiniz diye merak ediyor olabilirsiniz. İzmir Dentalizm Ağız ve Diş Sağlığı Polikliniği’nde diş hekimlerimizden biriyle randevunuzu planlamadan önce Dentalizm’de kaplama yaptırma hakkında bilmeniz gerekenler burada.

Evet, Kaplamalar Kalıcıdır

Sorunuzu cevaplamak için evet, kaplamalar geri alınamayan kalıcı bir prosedürdür. Kaplama almaya karar verdiğinizde, yaşam için bir taahhütte bulunduğunuzu bilin. Kaplamalar, hayatınızın geri kalanında belirli kozmetik sorunları çözmenize yardımcı olmak içindir. Bu yüzden oldukça uzun bir ömre sahiptirler. Bir kaplama kırılırsa veya hasar görürse, doğal dişlerinize geri dönemezsiniz, kaplamayı değiştirmeniz gerekecektir.

Peki, neden diş kaplamaları kalıcıdır merak ediyor olabilirsiniz.

Diş hekiminin kaplamaları uygulaması ve dişlerinize yapışmasını ve yapışmasını sağlaması için, doğal minenizin bir kısmını kesmeleri gerekir. Ne yazık ki, mine tekrar büyüyemez ve bir kez çıkarıldığında, işlemden önceki doğal dişlerinize geri dönemezsiniz. Bu nedenle, bir kaplama hasar gördüğünde kalıcı ve geri dönüşü olmayan bir işlem olduğundan tamir ettirmeniz gerekecektir.

Peki Diş Kaplamalarının Ne Kadar Ömrü Vardır?

Kalıcı bir prosedür olmasına rağmen, kaplamalar sonsuza kadar sürmez. Doğru bakım ile 15 veya 20 yıl kadar dayanabilirler, ancak zamanla aşınmaya başlayacaklar ve değiştirilmeleri gerekecekler.

Neyse ki, kaplamalar özel bir bakım gerektirmez ve onlara iyi bakmak oldukça basittir. Bunları mümkün olduğunca uzun süre dayanmak için bazı ipuçları:

Aşındırıcı olmayan diş macunu ile günde iki kez dişlerinizi fırçalayın.

Kaplamalarınızı ve genel ağız sağlığınızı da kontrol etmek için düzenli diş hekimi ziyaretleri planlayın.

Sert şeyleri ısırmayın veya çiğnemeyin ve genellikle dişlerinizi alet olarak kullanmaktan kaçının.

Dişlerinizi kırma veya dişlerinize zarar verme riskini artırabilecekleri için çok sert veya çiğnenebilecek yiyeceklerden kaçınmaya çalışın.

Geceleri dişlerinizi gıcırdatmaya meyilliyseniz bir gecelik kullanın ve uygun çözümleri bulabilmeniz için bu sorunları diş hekimlerinizle tartışın.

Kaplamalarınızı veya doğal dişlerinizi devirmemek veya zarar vermemek için spor yaparken bir ağız koruyucu kullanın.

Diş Kaplaması Yaptırmak İçin Hazır Olduğunuzdan Emin Değil misiniz?

Kaplamalar oldukça büyük bir taahhüt gerektirir ve buna hazır değilseniz, diş hekiminizle görüşmek ve diğer seçenekleri de araştırmak en iyisidir. Yalnızca küçük kozmetik sorunlarla uğraşıyorsanız, o zaman belki diş yapıştırma veya kozmetik diş hekimliği çözümleri daha iyi bir yol olabilir. Veya ortodontik tedavi, çarpık dişleri veya dişleriniz arasındaki boşlukları tedavi etmek için daha iyi bir seçenek olabilir.

İzmir Dentalizm Ağız ve Diş Sağlığı Polikliniği’nde ihtiyaçlarınız için doğru tedaviyi bulmanıza yardımcı olabiliriz. Randevunuzu şimdi alın ve görüşmeye başlayalım.

loading...