Diş implantları, eksik dişleri değiştirmenin ve gülüşünüzün hem görünümünü hem de işlevini geri kazanmanın çok etkili bir yoludur. İşlemi araştırdıysanız, işlemden sonra dişlerinin yerinin değiştiğini iddia eden insanların hikayelerine rastlamış olabilirsiniz. Ama bu gerçekten mümkün mü? İmplantlar nedeniyle dişler yer değiştirebilir mi? Cevabı yazımızdan öğrenin!

Diş İmplantları Dişlerinizin Değiştiğini Hissetmenizi Sağlayabilir

Bir süredir bir dişiniz eksikse, bu yeni boşluğu telafi etmek için doğal dişleriniz zaten hafifçe kaymıştır. Sonuç olarak, eksik dişin yerine bir diş implantı taktırdığınızda, implantın kendisi çevredeki dişlere biraz baskı uygulayacaktır.

İnsanların diş telleri sıkıldıktan sonra hissettikleri histen farklı olarak ama yinede benzer bir baskı hissedeceksiniz. Ancak, bu endişelenecek bir şey değildir. Dişleriniz kendiliğinden değişmiyor, sadece yeni diş implantına alışıyorlar. Günler geçtikçe bu his daha az belirgin olacak ve bazı hastalar ertesi gün bile tamamen normal hissedecekler!

Diş İmplant Ameliyatı Sonrası Nadiren Diş Kayması Olguları

İzmir Dentalizm Ağız ve Diş Sağlığı Polikliniği’nde diş implantları takıldıktan sonra dişlerin kaymasını gözlemlediğimiz durumlar olmadı değil. İmplant başarısızlığı olarak bilinen çok nadir bir durumdan kaynaklanır. Esasen implant çevresindeki dokuda bir enfeksiyon gelişirse, bu enfeksiyon yakındaki dişlere yayılabilir ve yer değiştirmelerine neden olabilir. Bu, “peri-implantitis” olarak bilinir ve acil diş sağlığı hizmetlerini gerektirebilir.

Bu nedenle rahatsızlığınız birkaç gün sürerse ve kötüleşiyor gibi görünüyorsa bu implant başarısızlığının bir işareti olabilir. Son derece nadir olmakla birlikte, implant bölgenizin düzgün bir şekilde iyileştiğinden emin olmak için semptomlarınızı izlemek en iyisidir ve herhangi bir endişeniz varsa hemen İzmir Dentalizm Ağız ve Diş Sağlığı Polikliniği ekibi ile iletişime geçmelisiniz.

Diş İmplantlarının Bakımı Nasıl Yapılır?

İmplant bölgesinin düzgün bir şekilde iyileştiğinden ve yeni gülüşünüzün onlarca yıl keyfini çıkardığınızdan emin olmak için şunları yaptığınızdan emin olun:

  • İmplant bölgesini her gün temizleyin
  • İlk birkaç gün tuzlu su veya hafif gargara kullanın ve implant bölgesini doğrudan fırçalamayın.
  • Diş impilant ameliyatı sonrasında ağzının diğer tarafında yemeklerinizi yemeye çalışın.
  • Çok fazla çiğnemeyi önlemek için en azından ilk birkaç gün yumuşak yiyecekler yiyin.
  • İyileşirken sigara içmeyin
  • Herhangi bir sorun fark ettiğinizde hemen diş hekiminize başvurun

Diş İmplantları İle İlgileniyor Musunuz?

 

Eksik dişleriniz varsa ve implantların sizin için doğru çözüm olup olmadığını merak ediyorsanız İzmir Dentalizm Ağız ve Diş Sağlığı Polikliniği uzman diş hekimlerimiz ve ekibimiz ile hizmetinizdeyiz.

Diş implantları hakkında bir konsültasyon rezervasyonu yapın ve hangi diş tedavisinin size istediğiniz gülümsemeyi sunacağını keşfetmek için kliniğimize uğrayın.

İzmir’de sunduğumuz diş implantları veya hizmetlerimiz hakkında daha fazla bilgi için bize iletişim kanallarımızdan ulaşabilirsiniz.

loading...