Dişlerinizi fırçalarken veya diş ipi kullandığınızda diş etleriniz kanarsa. Bunun normal olduğunu düşünebilirsiniz. Ancak diş etlerinden kanama, ciddi sorunların belirtisi olabilir. Çok şiddetli fırçalama, yaralanma, hamilelik ve iltihaplanma gibi faktörler diş etlerinin kanamasına sebep olabilir. Diş eti iltihabı kızarıklığa, şişmeye ve hassasiyete neden olabilir ve diş eti iltihabı veya periodontitis gibi periodontal hastalığın belirtisi olabilir.

Diş Eti Kanaması Neden Oluşur? Ne İyi Gelir?

Dişlerin çevresini sararak dişleri koruyan mukoza dokusuna diş eti diyoruz. Diş eti; besinlerin öğütülmesine yardımcı, besinlerin diğer bölgelere geçişini engelleyen bariyerdir. Sağlıklı bir bireyde diş eti orta açık tonda pembe renklidir. Bolca kan damarı bulundurur. Bu nedenle zedelenmesi sonucunda sürekli kanamalar görülebilir.

Diş eti kanaması yalnızca dişle ilgili olmayabilir. Bu nedenle kökeninin iyi araştırılması gerekir. Diş eti kanaması;

1) Yetersiz ya da yanlış ağız hijyeni nedeniyle olabilir. Sert diş fırçası, yanlış diş temizleme ürünlerini kullanmak ve yanlış bakım yapmak diş eti kanamalarına neden olabilir

2) Takma veya protez diş varlığı da diş eti kanamasına neden olabilir. Eğer kullanılan parça ağız yapısına uygun değilse diş eti kanamaları görülebilir.

3) Gebelik de diş eti kanamalarına sebep olabilir. Gebelikte kimi anne adaylarında diş kayıpları da meydana gelebilir. Bunun önüne geçmek için doktorla sürekli görüşme sağlamak önemlidir.

4) Diş eti iltihaplanması, tıpta bilinen ismiyle gigivit diş eti kanamasına neden olan faktörlerden biridir. Gigivit, diş etlerinde hassasiyet meydana getirir bu da kanamalara yol açar.

5) Vitamin eksikliği de diş eti kanamalarına neden olan en büyük faktörlerden biridir. C ve K vitaminleri başta olmak üzere diğer vitamin eksiklikleri de diş eti kanamalarına yol açabilir.

6) Şeker hastalarında, diş etleri sağlıklı dokusunu kaybedebilir ve buna bağlı olarak kanamalar görülebilir.

7) Hemofili hastaları, kanamaya yatkın vücuda sahip olduklarından diş eti kanamaları ile de baş etmek zorundadır.

Diş eti kanamalarını önlemek için öncelikle doğru ağız bakımı şarttır. Ilık tuzlu su ile gargara yapmak diş eti sağlığınız için iyi gelebilir. Ancak tuz miktarını ve su sıcaklığını doğru ayarlamak gerekir. Bol sıvı tüketmek, asitli gıdalardan uzak durmak, vitamin ve mineral alımını arttırmak, sigara ve alkolden uzak durmak ağız bakımının tamamlayıcısı detaylardır. Diş eti kanaması soğuk kompres ile de hafifletilebilir. Doğrudan soğuk uygulamadan, buz küpünü bir havluya sararak diş dudaklarınıza diş etlerinize doğru uygulayabilirsiniz. Diş etleriniz sürekli kanıyorsa bir uzmana başvurmayı kesinlikle ihmal etmeyin.  

Ağız Hijyeninize Dikkat Edin
Diş eti kanaması, kötü diş hijyeninin bir işareti olabilir.
Diş eti çizgisi boyunca, plak birikmesi olduğunda diş etleri iltihaplanır ve kanar. Plak, dişlerinizi ve diş etlerinizi kaplayan bakteri içeren yapışkan bir filmdir. Yeterince fırçalamaz veya diş ipi kullanmazsanız, bakteriler yayılabilir ve diş çürümesine veya diş eti hastalığına neden olabilir.
Ağız hijyenini iyileştirmek için dişlerinizi günde en az iki kez fırçalayın ve günde bir kez diş ipi kullanın.

Ağzınızı Hidrojen Peroksit İle Çalkalayın
Hidrojen Peroksit plağı çıkarabilir, diş eti sağlığını geliştirebilir ve diş eti kanamasını durdurabilir. Diş etleriniz kanıyorsa, fırçaladıktan sonra ağzınızı hidrojen peroksit ile çalkalayın ,ancak solüsyonu yutmayın.

Sigarayı Bırakın
Sigara içmek vücudunuzun bağışıklık sistemini düşürebilir ve vücudunuzun plak bakterileriyle savaşmasını zorlaştırabilir. Bu diş eti hastalığına yol açabilir.

C Vitamini Alımınızı Artırın
C vitamini yönünden zengin yiyecekler yemek, bağışıklık sisteminizi güçlendirebilir ve diş eti kanamasına neden olan diş eti enfeksiyonlarıyla savaşmaya yardımcı olabilir.

K vitamini alımınızı artırın
K vitamini takviyesi almak da diş etlerinin kanamasını hafifletebilir. K vitamini, kanınızın pıhtılaşmasına yardımcı olduğu için önemli bir besindir.

Soğuk Kompres Uygulayın
Diş etleriniz travma veya diş eti dokusunda bir yaralanma nedeniyle de kanayabilir. Soğuk kompres uygulamak, şişkinliği azaltabilir ve kan akışını yavaşlatarak kanamayı durdurabilir.

Ağzınızı Tuzlu Suyla Çalkalayın
Ağızdaki bakteri ve iltihaplanma diş eti hastalığına neden olduğundan, ağzınızı düzenli olarak ılık tuzlu su karışımı ile çalkalamak da bakterileri azaltabilir ve diş eti kanamasını durdurabilir.
Bir bardak ılık suya yarım çay kaşığı tuz ekleyin ve ağzınızı günde üç ila dört kez birkaç saniye çalkalayın.

loading...