Hassas dişler, günlük yaşamınızın kalitesini düşüren, hayatı engelleyen ve yemek yemeyi dayanılmaz hale getirebilecek bir problemdir. Hassas dişleriniz varsa, diş hekiminiz hassas dişler için yapılmış bir diş macununa geçmenizi önerebilir. Birçok diş macunu üreticisi, hassas dişlerin rahatsızlığını gidermeye dişlerinizi, diş etlerinizi korumaya ve ağrıları acıları en aza indirmeye yardımcı olması beklenen hassas bir diş macununa sahiptir. Bununla birlikte, birçok insan, hassas diş macununun ek maliyete veya çabaya değer olduğuna ikna olmamıştır. Hassas dişleriniz varsa, hassas diş macunları hakkında bilmeniz gerekenler burada okuabilirsiniz.

Diş Macunları; Çoğunlukla Aynılar, Fakat;

Diş macunu hakkında genel olarak bilmeniz gereken ilk şeylerden biri, markası veya ambalajı ne olursa olsun diş macunlarının çoğunlukla aynı olmasıdır. Hepsinde diş plaklarını gidermeye, çıkarmaya ve dişleri korumaya yardımcı olan bileşenler bulunur. Aslında normal diş macunu ile hassas diş macunu arasında çok az fark vardır. Bu nedenle hassas diş macunlarının buna değmediğini düşünürsünüz. Gerçekte de ikisinin de kimyasal içeriği ve etki mekanizması çok benzer görünecektir.

Bu içerikleri de okuduktan sonra birçok insanı neden normal bir diş macunu yerine hassas bir diş macunu almaları gerektiğini merak ediyor. Hassa dişler için üretilen diş macunlarındaki farklılıklar küçüktür ancak diş macununun diş sağlığınızı yönetmenize nasıl yardımcı olduğu konusunda büyük bir fark yaratabilir. Hassas bir diş macunu, birkaç bileşeni ve bu bileşenlerin kullanım oranlarını ve boyutlarını değiştirerek, doğru koşullar altında ihtiyacınız olan rahatlamayı sağlayabilir.

Hassas Dişler İçin Etkili Diş Macununun Farkı Nedir?

İşini yapan bir hassas dişler için olan diş macunu ile normal diş macunu arasındaki temel fark, hassas diş macununun dişlerinizin hassas kısımlarını hassaslaştırmaya veya korumaya yardımcı olan katkı maddeleri içermesidir. Dentin, dişlerinizin minesinin altındaki tabakadır. Mine aşındıkça, dokunmaya ve sıcaklığa duyarlı olan dentini açığa çıkarır. Hassas bir diş macunu, zamanla doldurarak mineyi eski haline getirmek için daha fazla potasyum nitrat içerir. Bu şekilde, dentin açığa çıkmaması için dişlerinizin koruyucu tabakasını yeniden oluşturacaktır.

Hassas Dişler İçin Olan Diş Macunu Doğru Çalıştığında

Diş minesinde delikler olduğundan hassas dişler için olan diş macunu size yardımcı olabilir. Böyle bir rahatsızlığınız varsa alttaki hassas dentini açığa çıktığında hassas diş macunu dentini korumak için bu tabakayı yeniden oluşturabilir. Bazı durumlarda, hassas diş macunu, şeker ve aşındırıcı maddeler gibi normalde açıkta kalan sinirleri tahriş eden daha az bileşen içerir. Bu ayrıca dişlerinizin açıkta kalan hassas kısımlarını tahriş etmekten kaçınmanıza yardımcı olur.

Hassas Dişler İçin Olan Diş Macunu Doğru Çalışmadığında

Diş ile ilgili ağrı ve acıları hafiflettiğinden dolayı hassas diş macununa çok fazla da güvenilebilmektedir. Fakat hassas dişler için olan diş macunu, diş ağrısına neden olan diğer sorunları çözemez. Örneğin, hangi diş macununu kullanırsanız kullanın, çatlamış bir diş her zaman ağrılı olacaktır. Hassas diş macunu çürüklere, enfekte köklere, açıkta kalan sinirlere ve hasarlı dişlere yardımcı olamaz. Diş eti hastalığı da diş ağrısının yaygın bir nedenidir ve hassas diş macunu diş eti hastalığını tek başına tedavi edemez. Bunların hepsi bir diş hekimi tarafından çeşitli başka yöntemler kullanılarak tedavi edilmesi gereken durumlardır.

loading...