Diş teli temizliğine, Ortodontist koltuğundan kalkar kalkmaz başlanmalıdır. Bu aşamadan sonra isteyeceğiniz son şey, diş ağrısı veya diş çürümesine neden olabilecek plakların birikmesidir. Diş telini temiz tutmak için bazı ipuçlarını paylaşıyoruz;

1) Dişlerin ve Diş Tellerinin Arasını Fırçalayın

Diş telleri gülümsemenizi ve genel ağız sağlığınızı korumaya yardımcı olurken, diş temizliğini zorlaştırabilir. Bunun sebebi, fırçalama sırasında diş telinin arkasındaki bölgeyi gözden kaçırırsa, bakterilerin gelişebileceği ve çatlaklar oluşturabileceği bir alan ortaya çıkabilir. Düzenli fırçalama rutininin bir parçası olarak bu bölgelere ekstra özen gösterilmelidir.

Dişlerinizi günde iki defa ve iki dakika boyunca fırçalamanızı öneriyoruz. Daha kapsamlı bir fırçalama için ise Arayüz Fırçası’nı kullanabilirsiniz. Arayüz Fırçası, küçük başlığı sayesinde, gözden kaçırabileceğiniz alanları ve çıkıntılı, ulaşması zor bölgeleri temizlemenize yardımcı olur. Günde iki defa ve iki dakika fırçalama kuralı Arayüz Fırçası’nda da geçerlidir.

2) Günde Bir Kez Diş İpi Kullanın

Dişlerinizi düzenli olarak fırçalamanın yanı sıra diş ipi kullanmakta da fayda var. Diş ipini diş tellerinin içinden geçirebilirsiniz, böylece diş tellerinizin kenarlarını yerinden oynatmamış olursunuz. Ardından, ulaşılması zor alanlardaki yiyecek parçalarını nazikçe toplayabilirsiniz.

3) Ağız Bakım Suyu Kullanın

Dişlerinizi ve diş tellerinizi koruması için florür içeren ağız bakım sularını kullanabilirsiniz. Florür, diş tellerinizi temiz tutmaya yardımcı olur. Bu da ağız ve diş bakımlarınız için işinizi kolaylaştıracak bir yöntem olacaktır.

Dişlerinizi fırçaladıktan en az 30 dakika sonra ağız bakım suyunu kullanmanızı tavsiye ediyoruz. Aksi taktirde, diş macunundaki florürün etkisini yitirmesine sebep olabilirsiniz.

4) Sert veya Yapışkan Yiyeceklerden Uzak Durun

Diş telinize zarar verebilecek bazı yiyeceklerden bahsedecek olursak; karamel veya şekerleme içeren çikolatalar, tatlılar ve sert şekerler, elma, patlamış mısır, fındık gibi sert ve yapışkan yiyecekler diş telleriniz ve dişlerinizin arasında kalma riski taşır. Burada gelişen bakteriler ağzınızda büyüyüp gelişebilir sonunda diş ağrısı ve diş çürümesine sebep olabilir.

Bunlarla birlikte sert yiyecekler tellerinizi yerinden oynatabilir veya tellerinize zarar verebilir. Bu durum tedavinizi olumsuz yönde etkiler ve Ortodontist ziyaretlerinizi sıklaştırmanıza sebep olabilir.

5) Yanınızda Taşıyabileceğiniz Temizleme Kiti Oluşturun

Günde iki defa dişlerinizi temizlemenizin yanı sıra, dışarıda bulunduğunuz süre içinde mobil diş temizleme kiti bulundurabilirsiniz. Arkadaşlarınızla yemeğe çıktığınızda veya uzun saatler çalıştığınız dönemlerde diş tellerinizi temizlemek önemli olacaktır. Mobil kitiniz şunları içerebilir;

  • Diş Fırçası
  • Arayüz Fırçası
  • Küçük Şişe Ağız Bakım Suyu
  • Diş İpi  
loading...