Diş Hekimliği ağız ile ilgili kısımları teşhis ve tedavi eden kişilerin bilim dalıdır. Diş ve diş etlerinin bakımını sağlayan ve ağız sağlığının korunmasında tavsiyelerde bulunan diş hekimliği fakültesi lisans mezunlarına ise Diş Hekimi denir.

Diş Hekimi Ne İş Yapar? Görev Ve Sorumlulukları Nedir?

Temel görev ve sorumluluklarının en başında ağız sağlığını korumak ve çeşitli sorunlarını gidermek gelmektedir. Çünkü bir Diş Hekimi diş ve ağız sağlığını inceleyerek, doğru tedaviyi bulup uygular. Her yaştan hastanın ağız sağlığını inceler ve tedavi eder.  Diş hekiminin ağız sağlığında ve bakımında yapmış olduğu faaliyetleri ve görevlerini şu şekilde sıralayabiliriz.

1) Dolgu Yapmak (Dişlerde ki çürümeyi gidererek boşlukları tamamen kaplama)

2) Kırılmış olan dişleri çekmek ve diş etinden temizlemek

3) Dişleri tedavi ederek ısırık sorununu ortadan kaldırmak

4) Hastaya yapılan tıbbi prosedürler esnasında acı çekmemeleri için anestezi uygulamak

5) Hastanın ilaç ihtiyacına göre reçete yazmak

6)Takma diş gibi hastanın ihtiyacı olan ekipmanları hastanın ağzına göre ölçülendirmesi ve yapması

7) Hastaları florid kullanımı ve diş ipi ve elbette diş sağlığı hakkında bilgilendirmesi

8) Teknik ve İdari personellerinin çalışmalarını gözetmek

9)Diş sağlığı ve tedavisi konusunda en güncel bilgiye sahip olması

Diş Hekimi Olmak İçin Hangi Alanı Okumak Gerekir?

Diş hekimi olmak için Diş Hekimliği Fakültesinden beş yıllık eğitim alarak lisans derecesi ile mezun olmak gerekir.

Diş Hekiminde Olması Gereken Özellikler Nelerdir?

İyi bir diş hekimi her çalışmasında profesyonel bir iş çıkarmak zorundadır. Ağız sağlığı ve yapısı insanlar için oldukça önemlidir. Sindirim sisteminin en baş görevi olan dişler insanlar için oldukça önemlidir.  Bu yüzden işini ve tedavisini yapan hekim işinde oldukça başarılı olmak zorundadır. Peki, bu özelliklere sahip olmak için bir diş hekimi nasıl olmalıdır?

Ağız gibi küçük ve sınırlı bir alanda aletler ile çalışabilecek el becerisine sahip olması gerekmektedir. Kusursuz bir hizmet vermesi için aletleri uygun yerlerde ve uygun şekilde kullanabilmesi oldukça önemlidir. Hastalarıyla ve diğer meslek arkadaşlarıyla iyi bir iletişim kurabilmesi son derece önemlidir.  Ağız içi değişim ve problemleri detaylı ve özenli çalışarak problemleri tespit edebilmesi gerekmektedir. Hasta kayıtları dâhil, güçlü pozisyonlar içerisinde güçlü bir performans göstermesi gerekmektedir.  Diş çalışmalarında uzun süre ayakta durabilme fiziki yeterliliğe sahip olması gerekmektedir. Her yaşta ki her hastanın ağız problemlerini çözebilecek yeteneğe sahip olması gerekmektedir.

Diş Hekimleri Çalışmalarını Nerelerde Gerçekleştirebilir?

Diş Hekimliği Fakültesinden Lisanslı bir şekilde mezun olduktan sonra kendi özel muayenesini açabilen diş hekimleri istediği yerde hizmet verebilir. Özel hastanelerde çalışabilir. Dus sınavına girip alanında uzmanlık yapabilir. Devlet hastanelerinde çalışabilir.

Diş hekimi insan sağlığı için oldukça önemli olan ağız ve diş sağlığının düzenini gerçekleştiren bir bilim insanıdır. İnsanların ağız yapısını muayene eder ve hastalıklarını teşhis ederek tedavisine başlar. İşinde oldukça iyi olmak zorunda kalan diş hekimleri her meslek dalında olduğu gibi kusursuz hizmeti hastalarıyla buluşturmak zorundadır.

loading...