Gömülü yirmi yaş dişleri, çok fazla ağrı ve rahatsızlığa neden olması ve potansiyel olarak ciddi bir diş problemi olmasıyla ünlüdür. Bir sonraki makalede, gömülü yirmi yaş dişlerinin nedenleri, semptomları ve tedavisi hakkında daha fazla tartışacağız.

Gömülü Yirmilik Dişler Nelerdir?

Yirmi yaş dişleri, ağzınızın arkasındaki son (üçüncü) azı dişleridir ve genellikle 15 ila 25 yaş arasındaki hastalarda çıkar ve sorunlara neden olur. Her diş kemerinde bir çift yirmi yaş dişi vardır ve toplamda dört tanedir. Çıktıklarında, genellikle mevcut kalıcı dişlerden veya çene kemiğinin kendisinden dirençle karşılaşırlar.

Çene kemiği veya diğer dişler yirmi yaş dişlerinin çıkmasını engelliyorsa, hasta yirmi yaş dişlerini yaşıyor demektir. Tedavi edilmezlerse diş çürümesi, enfeksiyonlar ve dişlerin yanlış hizalanması gibi birçok soruna neden olabilirler.

Gömülü Yirmilik Dişlerin Belirtileri

Gömülü yirmi yaş dişlerinin belirtileri, ağzınızda ne tür sorunlara neden olduklarına bağlıdır. Genellikle yirmi yaş dişlerinin diş etlerinden çıkması engellendiğinde hasta diş etleri çevresinde hatta tüm çene bölgesinde ağrı, şişlik, basınç ve rahatsızlık hisseder.

Yirmilik dişler çürümeye başlarsa, geçmeyen ağız kokusu, ağızda kötü tat, şişlik, ateş, kızarıklık gibi belirtiler fark edebilirsiniz. Gerilemeyen enfeksiyon belirtileri veya diş ağrısı her zaman bir diş acil durumu olarak ele alınmalı ve hasta en kısa zamanda bir diş hekimi tarafından görülmelidir.

Gömülü Yirmilik Dişlerin Tedavisi

Bir tedavi planı belirlenmeden önce, diş hekiminiz yirmi yaş dişinin tam olarak nerede olduğunu ve çıkmasını neyin engellediğini görmek için hastanın ağzının röntgenini çekecektir.

Gömülü bir yirmilik diş için en iyi tedavi çekimdir. Diş hekimi durumunuzu değerlendirecek ve bunun için bir ağız cerrahının uzmanlığına ihtiyacınız olup olmadığını ve sizin için en uygun sedasyonun türünü belirleyecektir. Vakanızın ciddiyetine bağlı olarak, az ya da çok kapsamlı tedaviye ihtiyacınız olabilir, ancak neyse ki, bu prosedürlerin hepsinin yüksek bir başarı oranı vardır.

Gömülü yirmi yaş dişlerinde komplikasyonları önlemek için zamanında tedavi olmak çok önemlidir.

Hemen Randevu Alın

Gömülü yirmi yaş dişleri olduğundan şüpheleniyorsanız, İzmir Dentalizm Ağız ve Diş Sağlığı Polikliniği ve Diş Hekimliği ile iletişime geçin ve doktorlarımızdan birinden randevu alın. Diş hekimlerimiz ve ekibimiz, özel durumunuz için en iyi tedavi planını seçebilecek becerilere, deneyime ve teknolojiye sahiptir.

loading...