İzmir Dentalizm Ağız ve Diş Sağlığı Polikliniği’nde diş kaplamaları söz konusu olduğunda yüksek bir uzmanlık seviyesine sahibiz. Bu kozmetik diş tedavisi ile lekelenme, renk bozulması, diş boşlukları veya çatlamış veya yontulmuş dişleri düzelterek dişlerinizin görünümünü iyileştirmenize yardımcı olabiliriz. Diş kaplamalarının faydalarından biri, bakımı ve korunması için çok özel bir şey gerektirmemesidir. Ancak bu, onları umursamamanız gerektiği anlamına da gelmez.

Aslında, diş kaplamalarının tıpkı normal dişleriniz gibi günlük olarak fırçalanması gerekir. İşte nedenleri;

Diş Kaplamaları Nelerdir?

Diş kaplamaları, doğal dişin yüzeyine yerleştirilen küçük, ince kabuklardır. Çok doğal bir görünüme sahiptirler, kaplama yaptıran herkese çok estetik bir gülüş kazandırırken aynı zamanda dişlerinin işlevini de geri kazandırırlar.

En yaygın diş kaplamaları porselenden yapılır ve aynı zamanda bakımı en kolay olanlardır.

Kompozit reçineden de yapılabilirler. Bunlar da çok işlevseldir ancak porselen olanlara göre daha kısa ömürlüdür ve biraz daha fazla bakım gerektirir.

Diş Kaplamalarınızı Neden Fırçalamalısınız?

Kaplama yaptırmış olmanız, ağız hijyeninin ihmal edilmesi gerektiği anlamına gelmez. Kaplamalarınız olsa bile dişlerinizi fırçalamak, durulamak ve diş ipi kullanmak ağız sağlığınızı kontrol altında tutmak ve enfeksiyon gibi diş sorunlarından kaçınmak için çok önemlidir.

Kaplamalarınız olsa bile gıda parçacıkları, bakteriler ve artıklar dişlerinizin ve diş etlerinizin sağlığını etkileyebilir. Ağızda ve dişlerin arasında biriken yiyecekler, orada bulunan bakteriler için besin haline gelebilir. Kaplamaların altında hala boşluklar ve hatta diş eti hastalığı geliştirebilirsiniz.

Bunun olmasını önlemenin bir yolu, bakterilerin büyümesini önleyecek günlük bir ağız hijyeni rutinine sahip olmaktır. Zamanla, bu güzel, yeni gülümsemeniz üzerinde olumsuz bir etkiye sahip olabilir. Sadece dişlerinizde değil, diş etlerinizde de.

Diş Kaplamalarınıza Bakmanın Diğer Yolları

Kaplama yaptırdıktan sonra dişlerinizi nasıl kullandığınızın farkında olun ve mümkün olduğunca uzun süre zevk almak için bu alışkanlıklardan kaçının:

  • Sert nesneleri ısırmayın veya çiğnemeyin
  • Bruksizmden muzdaripseniz veya riskli sporlar yapıyorsanız bir ağız koruyucu veya tutucu kullanın
  • Düzenli diş kontrollerine gidin
  • Yiyecek ve içecekleri yedikten sonra dişlerinizi fırçalayın veya en azından durulayın

Diş kaplamalarınızın bakımına ilişkin daha fazla ipucu için diş hekiminize danışın. Her tür diş kaplaması tedavisi sonrasında diş hekimlerimiz size çok detaylı öneriler sunacaktır.

Diş Kaplamaları Hakkında Daha Fazla Bilgi Edinmek İster misiniz? Bizi Arayın!

İzmir Dentalizm Ağız ve Diş Sağlığı Polikliniği’nde insanları nasıl rahat ve memnuniyetle karşılayacağımızı biliyoruz. Bugün online olarak bizimle iletişime geçebilir ve doktorlarımızdan birinden randevu alabilirsiniz. Ayrıca diş kaplamaları hakkında bizden danışmanlık alabilirsiniz. Bilgiler web sitemizde de yer almaktadır.

loading...