Zirkonyum Dişler

Zirkonyum diş, yıllar içinde rengini, şeklini veya sağlığını kaybetmiş dişlerin görünümünü iyileştirmek için kullanılan seramik yöntemidir. Zirkonyum dişler dayanıklı, uygulaması kolay ve uzun yıllar kullanılabilen kaplama çeşitlerinden biridir.
Zirkonyum dişlerin ışık geçirgenliği daha yüksek olduğu için diğer restorasyon çeşitlerine göre daha estetik bir görünüm kazandırır.

Zirkonyum Dişlerin Avantajları Nelerdir?
Zirkonyum dişler muazzam bir mukavemete sahiptir. Çiğneme, ısırma gibi hareketlere karşı üstün direnç gösterir. Yüksek sıcaklıklara karşı dayanıklıdırlar ve dişte hassasiyete neden olmazlar.

Zirkonyum Diş Tedavisi Süreci Nasıl İşler?
İşlem, iki aşamadan oluşur; hazırlık ve ölçüm aşaması ve diş yerleştirme.

Hazırlık ve Ölçüm
İlk aşama, dişinizin değerlendirildiği ve ölçüldüğü aşamadır.  Bu hazırlık aşaması, diş hekimi dişi şekillendirmeden önce müdahale edilecek dişin temizlenmesini içerir.
Bölgeye lokal anestezi uygulandıktan sonra diş minimum seviyeye çekilir ve kronun doğru oturması için boşluk yaratılır. Ardından dijital ağız tarayıcı ile ölçümleriniz alınarak diş protez laboratuvarımıza aktarılır. Laboratuvarlarımızda bilgisayar destekli ölçü teknolojisi kullanılır.
Diş Yerleştirme
İkinci aşama, üretilen dişinizin değiştirilmesini içerir. Zirkonyum diş ile doğal dişiniz arasındaki sağlamlığı arttırmak için ağzınızdaki dişe özel bir madde sürülerek pürüzlü bir yüzey elde edilir ve zirkonyum diş yerleştirilir.
Diş hekimlerimiz daha sonra görünümünüzü ve rahatınızı kontrol edecek ve son bir dokunuşla tedavinizi bitirecektir.

Zirkonyum Diş Bakımı
Zirkonyum dişler, dişlerinize uyguladığınız aynı özen ve bakımı gerektirir.
-    Her yemekten sonra ve yatmadan önce mutlaka diş eti seviyenizi fırçalamalısınız.
-    Diş ipini mümkünse günde en az bir veya iki kez kullanmalısınız.
-    Yatmadan önce ağzınızı florür içeren ağız bakım suyu ile çalkalamalısınız.
-    Yılda iki kez diş hekiminizi ziyaret etmeli ve gerekli temizliği yaptırmalısınız.

Zirkonyum Dişlerin Kalıcılığı
Zirkonyum dişlerinizin kalıcılığı tamamen dişlerinize nasıl baktığınıza bağlıdır. Zirkonyum, doğal dişler gibi çürümez ancak, kaplama ile doğal dişin birleştiği yerlerde çürüme görülebilir.
Bu bölgelerin temiz tutulması özellikle önemlidir çünkü burada başlayan çürükler hem dişinize hem de üzerindeki kaplamaya zarar verebilir.