Diş İmplantına Genel Bakış

Diş implantları, eksik dişlerinizi değiştirmek için kullanılan yüksek teknoloji ürünü bir çözümdür. Doğal diş kökünüz, implant işlemi sırasında çene kemiğinize kaynaşan bir titanyum vida ile değiştirilir. Bu titanyum "kök", tipik olarak bir taç, köprü veya takma diş olmak üzere bir diş restorasyonu için bir çapa görevi görür.

Bu kalıcı çözümler, görünüşünüzle birlikte çiğneme ve konuşma yeteneğinizi de geliştirebilir. Daha da iyisi, diş çürükleri olmaz! Ancak diğer sorunlardan kaçınmak için yine de uygun bakıma ihtiyaç duyarlar.

Diş hekiminizin diş implantlarını önermesinin nedenleri arasında şunlar yer alır:

 1. Boşluklar,
 2. Kırık veya hasarlı dişler,
 3. Diş gıcırdatma nedeniyle aşırı diş aşınması (bruksizm olarak da bilinir),
 4. İncinme

Faydalı ipucu: İmplant kullanmayı düşünüyorsanız, komplikasyon şansınızı etkileyen risk faktörleriniz konusunda diş hekiminize danışmanız harika bir fikirdir. Başarı şansını özetlemeli ve prosedürün bireysel ihtiyaçlarınız için iyi bir seçenek olup olmadığını değerlendirmenize yardımcı olmalıdırlar.


İmplantlarla İlgili Sorunlar

Dünyadaki tüm akademik verilere göre diş implantları güvenli kabul edilir. Ve implantınızı reddetme ihtimaliniz yalnızca %5’tir. Bu riskler genellikle hafiftir ve diş hekiminiz tarafından tedavi edilebilir olsa da, çeşitli komplikasyonlar ortaya çıkabilir.

Diş implantlarının komplikasyonları şunları içerebilir:

 1. İmplant çevresinde enfeksiyon,
 2. Kan damarlarında, dişlerde veya diğer dokularda hasar,
 3. Ağrı, uyuşma veya karıncalanma hissine yol açan sinir hasarı,
 4. Diş implantlarının üst çeneye yerleştirildiği durumlarda sinüslerinizle ilgili sorunlar,

Diş çekimi, hazırlık, implantasyon, iyileşme ve restorasyonun yerleştirilmesini içerebileceğinden, diş implantlarının tam olarak alınması birkaç ay sürebilir. Bu nedenle, implantın başarılı bir şekilde iyileşmesi ve doğal kemiğinizle bütünleşmesi için kendinize en iyi şansı vermeniz çok önemlidir.


Aşağıdaki durumlarda komplikasyon riskiniz artabilir:

 1. Yaşları ne olursa olsun genel sağlık durumları kötü hastalar,
 2. Sigara içmek veya tütün ürünleri kullanmak,
 3. Diyabet, lösemi veya başka bir kronik hastalığınız varsa,
 4. Geçmişte radyasyon tedavisi almış olmak,

Diş hekiminiz tarafından verilen bakım sonrası talimatları dikkatli bir şekilde takip etmeyin.
İlaçları reçete edildiği şekilde almayın.

Önemli Not: İmplant prosedürünüzden sonra enfeksiyon belirtileri, olağandışı şişlik, ağrı yaşarsanız veya çiğneme veya konuşma güçlüğü yaşarsanız, diş hekiminizle iletişime geçmenizi öneririz.


Tedavi ve Önleme


Diş implantları çoğu kişi için hayatlarının geri kalanında sorunsuz bir çözüm sağlayabilirken, çok az kişi ise komplikasyonlar yaşar ve ek tedavi gerektirir. İmplantlar ve restorasyonlar doğal dişler olmasa da, sağlığınızı korumak ve uzun vadeli başarıları için diyetiniz ve ağız bakımı rutininiz hala çok önemlidir.

Gevşeme veya enfeksiyon gibi komplikasyonların tedavisi tipik olarak diş hekiminiz tarafından çıkarma ve yeniden implantasyonu içerir. İmplantınız başarısız olsa bile yeniden implantasyonun zamanın yaklaşık %90'ında başarılı olduğunu bilmek size güven verebilir.

Diş implantları ile komplikasyon şansınızı aşağıdakileri yaparak azaltabilirsiniz:

 1. Sigara ve tütün ürünlerinden kaçınmak,
 2. Doğru beslenme ve ağız bakımı ile diş eti hastalığını önlemek,
 3. Günde iki kez iki dakika fırçalamak,
 4. Günde bir kez diş ipi kullanarak dişlerinizin arasını temizlemek,
 5. Diş hekiminizle düzenli ziyaretler planlamak,
 6. Diş restorasyonlarınız için uygun bakım,
 7. Dişlerinizi gıcırdatmamak (böyle bir durum varsa hasarı azaltmak için geceleri bir dişlik kullanın),

 Prosedürünüzden sonra rahatsızlık veya az miktarda şişlik yaşıyorsanız, kullanabileceğiniz bazı ilaçlar vardır. Ağrıyı azaltmanın altta yatan nedeni tedavi etmediğini unutmamak önemlidir, bu nedenle diş hekiminize danışmanız önemlidir.


Diş İmplantasyonundan Sonra Rahatsızlığı Azaltmak İçin Adımlar Nelerdir?

 1. %3 hidrojen peroksit ve eşit miktarda su karışımı veya antibakteriyel gargara ile durulayın.
 2. Hassas ağzınızı tahriş edebilecek sert, yapışkan veya çiğnenebilir yiyeceklerden kaçının.
 3. Reçetesiz satılan ilaçları ambalajın üzerinde belirtildiği şekilde alın.
 4. Günde üç kez 20 dakika boyunca yanağınızın dışındaki etkilenen bölgeye uygulayarak soğuk kompres veya buz torbası kullanın.

Diş implantları, titanyumun kemiğinizle bütünleşme yeteneği sayesinde birçok kişinin yaşamını olumlu yönde etkilemiştir. Restorasyonlarınızda çürük oluşmasa bile, komplikasyonları önlemek için uygun bir diyet ve diş rutini sürdürmek hayati önem taşır. Bu makaleyi okuyarak, diş implantlarının yararları ve riskleri hakkında kapsamlı bir anlayış edindiniz.