Ortodontik tutucular dişlerinizi düzeltmenin harika bir yoludur. Ancak bakımlarına ayak uydurmak diş sağlığınız için çok önemlidir. Önce, diş telleri, ortodontik tutucular sizi diş çürüklerinden, diş hasarlarında veya diş eti hastalıklarından korumaz. Bu da diş sağlığınızın düzenli olduğundan emin olmak için diş hekimini tekrar tekrar görmenizi önemli kılar.

Ek olarak, dişleriniz henüz en uygun pozisyonlarında çekilmemiş olsa bile diş tutucuların sıklıkla değiştirilmesi gerekir.

Ortodontik Tutucuların Değiştirilmesi Gerekip Gerekmediğini Nasıl Anlayabilirsiniz?

Yeni tutuculara (Retainer) ihtiyacınız olup olmadığını öğrenmek için aşağıdaki işaretleri arayın:

Gevşek hissettiriyorlar; Ortodontik tutucular düzgün oturmuyorsa ve çok fazla hareket ettiklerini veya düşebileceklerini düşünüyorsanız, bu, tutucuları artık geride bıraktığınızın açık bir işaretidir. Malzeme büyük olasılıkla zamanla aşınmıştır. Bu da dişlerinizi ihtiyacınız olan konuma çekecek kadar sıkı olmadığı ve düzleştirme zaman çizelgenizi etkilediği anlamına gelir.

Ortodontik tutucular dişlerinize uymuyorlar;  Tutucularınızı tekrar dişlerinize geçiremiyorsanız, yeni bir çifte ihtiyacınız olduğunun bir başka açık işaretidir. Tutucular, bulaşık makinesinde temizlemek veya çok sıcak su kullanmak gibi çeşitli nedenlerle şekillerini değiştirebilir. Aynı şey, tutucularınızı bir süre takmazsanız da olabilir. Onları tekrar takmak istediğinizde, dişleriniz zaten hareket ettiği için muhtemelen mücadele edeceksiniz.

Bazı çatlaklar görüyorsunuz; Tutucular tarif edilemez değil. Bunları incelerseniz ve malzemede küçük çatlaklar görürseniz, hemen değiştirtmeniz gerekir. Çatlaklar, çiftinizin artık dişleri doğru pozisyonda tutamayacağı anlamına gelir. Göz ardı edilirse, düzleştirme zaman çizelgenizi gereksiz yere uzatabilirsiniz.

Kalsiyum birikimini fark ettiniz; Diş hekiminizin talimatlarına uyarak bakım yapsanız bile, zamanla tutucularınızda kalsiyum birikebilir. Birikmenin oldukça görünür olduğu bir noktaya gelebilir, bu da birçok hastanın bunları giymeyi tamamen bırakmasına neden olur. Bu birikimi fark ederseniz, tedavi planınıza geri dönmek için mümkün olan en kısa sürede yenisini alın!

Bu işaretlerden hiçbirini görmeseniz bile ortodontik tutucuları, diş tellerini değiştirmeniz gerekebilir. Ortodontistinizi tekrar tekrar ziyaret ederseniz, mevcut olan kursunu tamamladıysa yeni bir çift önerebilir veya tedavi planınızı yeniden değerlendirebilirler.

Ek olarak, sık randevular ayrıca diş sağlığı gereksinimlerinizin üstünde kalmanıza ve diş dizilişinizde daha büyük sorunlar yaratmadan bu dört işaretten herhangi birini tespit etmenize yardımcı olabilir.

İzmir Dentalizm Ağız ve Diş Sağlığı Polikliniği ve Diş Hekimlerimiz Size Yardım İçin Burada!

Gülümsemeni düzeltmek ister misin? İzmir Dentalizm Ağız ve Diş Sağlığı Polikliniği ve Diş Hekimliği, İzmir ve Karşıyaka bölgelerinde en iyi diş bakımına erişmenize yardımcı olmak için burada! İzmir Dentalizm Ağız ve Diş Sağlığı Polikliniği’nde bir konsültasyon rezervasyonu yapın veya daha fazla bilgi edinmek için bizi doğrudan arayın.