Çeşitli faktörler ağız kokusuna neden olur. Temel nedenin ne olabileceğini belirlemeye yardımcı olmak için kronik ağız kokusunun bazı iç ve dış nedenlerine bir göz atalım.


Ağız kokusu söz konusu olduğunda iki ana faktör vardır - dış ve iç faktörler. Dış faktörler, diyet ve sigara içmek gibi diğer alışkanlıkları içerir - vücudunuzun dışında tüketilen şeyler. Dahili faktörler, diş hijyeni ve hatta muhtemelen sistemik hastalıklar gibi faktörlerdir. Beşten fazla neden olsa da, bu yazıda ağız kokusunun en yaygın nedenlerinden bazılarını vurgulayacağız, aynı zamanda ağız kokusu olarak da bilinir.

  1. Kötü Ağız Hijyeni

Bazen tek gereken, gargara ile birlikte günlük birkaç ekstra fırça ve diş ipidir. Ağız kokusuna yatkın olduğunuzu düşünüyorsanız, rutininize diş fırçanızla biraz daha zaman ekleyin ve yanınızda bir seyahat diş fırçası, diş macunu ve gargara bulundurun. Artan fırçalama ve diş ipi kullanımının dışında, genellikle kötü hijyen nedeniyle diş eti hastalığı olan periodontal hastalık da ağız kokusuna neden olabilir. Bu, ağız hijyeninizi (nefesiniz dahil) en iyi durumda tutmak için her yıl düzenli olarak planlanmış en az iki diş temizliği yaptırdığınızdan emin olmak için iyi bir hatırlatmadır.

  1. Diyetiniz

Bazı yiyecek ve içecekler nefesinizin durumunu büyük ölçüde değiştirebilir. Yiyecek ne kadar güzel kokulu ve güçlüyse, ağız kokusuna neden olma olasılığı o kadar yüksektir. Sizin için lezzetli ve iyi olan sarımsak, soğan ve bazı baharatların potansiyel olarak nefesinizi o kadar da iştah açıcı yapmama gibi bir yan etkisi vardır. Kokuya neden olan parçacıklar kan dolaşımınıza girer ve ardından ciğerlerinize yönelir, böylece nefes verdiğinizde, tahmin ettiğiniz gibi, tükettiğiniz yiyecekler nefesinizi kurcalar. Kahve başka bir suçlu olabilir, sadece zengin tadı nedeniyle değil, aynı zamanda kafein tükürük üretimini azaltarak ağzınızı kurutabilir ve bu nedenle kötü kokulu bakterilerin yaygınlığının artmasına neden olabilir. Alkol, tükürük üretimini azalttığı için kahveye benzer bir etkiye sahiptir ve daha az salvia, ağız kokusuna yol açan bakteriler için daha fazla fırsat anlamına gelir.


Şeker oranı yüksek diyetler de nefesinizi etkileyebilir. Bakteriler şekerle beslendiğinden, bakteri üretiminin artmasına, dolayısıyla nefesin kötü kokmasına neden olabilir. Yüksek proteinli veya düşük karbonhidratlı diyetler de suçu üstlenebilir. Vücudunuz proteinleri parçalamakta zorluk çekebilir, bu nedenle protein sindirilmediğinde kükürtlü gazlar salınabilir, ancak yine de ağız kokusuna neden olur.

  1. Sigara İçmek

Sigara içmenin nefesiniz veya sağlığınızın herhangi bir yönü için harikalar yaratmaması şaşırtıcı gelmemelidir. Tütün bazlı herhangi bir ürün, içinde veya yakınında sigara içtiğiniz herhangi bir üründen bahsetmeye bile gerek yok, ağzınızın kokmasına neden olur. Ayrıca tütün, ağız kokusuna neden olmasının yanı sıra kanser, kalp hastalığı, felç, akciğer hastalığı gibi ciddi sağlık sorunlarına da yol açabilir ve liste uzar gider.

  1. Sindirim Sorunları

Tıpkı annemin dediği gibi, dışarısı içeriden daha iyidir. Kabızlık, bağırsak sorunları ve zayıf sindirim genellikle asit geri akışına neden olur ve bu da tükettiğiniz yiyecek ve içeceklerin kokularının tekrar yukarı çıkmasına neden olur. Bu kesinlikle sizin veya başka biri için hoş değil. Ve sürekli ve şiddetli asit reflü, ağız kokusundan daha fazlasına yol açabilir; özofajite, ülserlere, striktürlere, aspirasyon pnömonisine ve Barrett özofagusuna yol açabilir. Hatta sizi özofagus kanserleri için yüksek bir risk altına sokar. Sürekli kronik ağız kokusu sorunlarından muzdarip olduğunuzu düşünüyorsanız, bir gastroenteroloğa danışmak akıllıca bir karar olacaktır.

  1. Diğer Tıbbi Nedenler

Çoğu zaman ağız kokusuna kokuya neden olan bakteriler neden olur ve bu bakteriler en aza indirilebilir, ancak bazen ağız kokusu daha ciddi hastalıkların veya rahatsızlıkların bir sonucu olabilir. Solunum yolu enfeksiyonları, geniz akıntısı, kan hastalıkları ve hatta böbrek hastalığı ağız kokusu belirtisi ile gelebilir.


İzmir Karşıyaka Dentalizm Diş Kliniği ve Diş Hekimliğinden Ağız Kokusu Tedavisi Alın
Ağız kokusunun 5 yaygın nedeni hakkındaki blogumuzu okuduğunuz için teşekkür ederiz. Ağız kokunuzun temel nedeninin ağız hijyeni olabileceğini düşünüyorsanız, o halde bugün size İzmir Karşıyaka Dentalizm Diş Kliniğimizdeki İzmir’in en iyi diş hekimlerinden randevu alın. İzmir Karşıyaka Dentalizm Diş Kliniğimizde yeni hastaları kabul ediyor ve size hak ettiğiniz sağlıklı gülümsemeyi ve güveni vermenize yardımcı olmaya hazır.