Diş Kırıklarının, Diş Aşınmalarının En Yaygın Nedenleri

Yıllar boyunca hastalarımla gördüğüm aşınmış ve kırılmış dişlerin en yaygın nedenlerinden bazıları şunlardır:

  • Buz veya şeker gibi sert nesneleri çiğnemek,
  • Ağız piercingi,
  • Düşme ve araba kazalarından kaynaklanan kazalar,
  • Spor veya fiziksel aktiviteler,

Kırık dişler ve dişlerini düzeltmek isteyen hastaları getiren olayların listesi burada bitmiyor.

Jelibon yerken dişini parçaladıktan sonra gelen bir hastamız vardı! Çünkü jelibonu dondurmuştu. Ancak nedeni ne olursa olsun veya ne kadar süredir aşınmış dişinizi nasıl düzelttireceğinizi tartışıyorsanız da, iyi haber şu ki hep bir çözüm var.

Peki kırık diş nasıl düzeltilir? Kırığın boyutu, en iyi nasıl düzeltileceğini belirleyecektir.

Aşınmış bir dişi veya kırık dişleri düzeltmek için dört yaygın prosedür şunlardır;

1) Aşınmış ve kırık bir dişi düzeltmek için diş dolgusu veya yapıştırma

Oldukça küçük bir kırık varsa veya gülümsediğinizde görebildiğiniz bir dişin veya dişlerin üzerindeyse, en yaygın çözümlerden biri yapıştırmadır. Yapıştırma nedir? Bu, dişiniz gibi renklendirilen ve kırık kısmın bir tarih olmasını ve sorunsuz bir şekilde karışmasını sağlayan bir kompozit reçinedir. Nispeten basit ve ağrısız bir işlemdir. Bağ parçası, diş şeklinize uyması için biraz yeniden şekillendirilerek esasen dişinize yapıştırılır ve yapışkan UV ışığı ile sertleştirilir ve sabitlenir.

2) Kırık ve aşınmış bir dişi düzeltmek için diş başlığı veya taç

Büyük kırıklar veya çürüğün neden olduğu boşluklar biraz daha fazla çalışma gerektirebilir. Ve diş hekiminiz bir kuron kullanmanızı önerebilir. Esasen ciddi şekilde aşınmış ve yontulmuş diş, hem orijinal dişin kalıntılarını korumak hem de yontulmadan önceki görünümünü geri yüklemek için törpülenecek ve taç olarak da bilinen bir kapakla kapatılacaktır.

Kronlara gelince, reçine, porselen ve tamamen metal olanları vardır. Her birinin kendine özgü artıları ve eksileri vardır. Boşluğun bulunduğu yer, yontulmuş dişi veya dişleri sabitlemek için hangi malzemenin en iyi olduğunu da belirleyebilir. Dolgu veya yapıştırmaya göre biraz daha kapsamlı olsa da, nispeten ağrısızdır ve işlemi tamamlamak için sadece birkaç diş hekimi ziyareti gerekecektir.

3) Diş kaplamaları, bir dişi boşluğunu kapatmak için başka bir seçenektir

Tırnaklarınızı yaptırırsanız, dişe yapılan kaplamanın tırnağınıza uygulanan akrilik tırnak gibi olduğu benzetmesini anlayacaksınız. Diş kaplamaları, dişin tüm önünü kaplamak için yaygın olarak ön dişlerde kullanılır, bu da dişin bir kez daha bütün ve boşluksuz görünmesini sağlar. Tıpkı diş kaplamaları ve kronlar gibi, diş kaplamaları da gülüşünüzü düzeltmek için izlenimler ve diş hekiminin muayenehanesine birkaç gezi gerektiri

4) En şiddetli boşluklu dişler için kanal tedavisi

Bir endodontist tarafından kanal tedavisi, yontulmuş dişin dişinizin pulpasını açığa çıkardığı aşırı durumlarda gereklidir. Pulpa, sinir ve kan damarlarının bulunduğu yerdir ve açığa çıkarsa, büyük olasılıkla ağrı yaşarsınız ve enfeksiyon riskini alırsınız;

Kanal tedavisi ile ölü veya kötü pulpa çıkarılır, kanal temizlenir ve ardından kapatılır. Diş zayıfladığından, dişi daha fazla yaralanmadan korumak ve yepyeni görünmesini sağlamak için genellikle bir kaplama kullanılır.

Bu nedenle, çok fazla buz çiğnemekten, ağzınıza bir futbol topunun çarpmasından veya belki de daha ciddi bir kazadan kaynaklanan küçük bir kırık ve boşluğunuz varsa, yontulmuş dişinizi burada düzelterek mükemmel gülüşünüzü geri kazanmanıza yardımcı olmak için buradayız. İzmir Karşıyaka Diş Kliniği Dentalizm dişlerinizin rengine mükemmel şekilde uyacak teknolojiye sahiptir. Ve kulaktan kulağa büyük bir gülümseme ile ayrılacaksınız.

Kırık ve Aşınmış, Boşluklu Dişin Nasıl Düzeltileceğine İlişkin Son Düşünceler

Diş kırığı? Sorun değil. İzmir Karşıyaka Dentalizm Diş Kliniği ve Diş Hekimlerimizi bugün arayın. İzmir Karşıyaka’da hastalarımızın her türlü kırık dişle başa çıkmasına yardımcı olan en iyi diş muayenehanesiyiz. Size hizmet etmek ve kırık dişlerinizi geçmişte bırakmak için sabırsızlanıyoruz.