Bu diş ağrısı devam ederse, kök nedenin ne olabileceğini ve kanal tedavisine ihtiyaç duyulduğunun bir işareti olup olmadığını görmek için diş hekiminizi ziyaret etme zamanı gelebilir. Bu blogda kanal tedavisi semptomlarını inceleyeceğiz: Kanal tedavisine ihtiyacınız olduğunu gösteren 5 işaret.


Diş Özü Nedir?

Dişinizin özü her dişin merkezindedir. Burada sinirler, kan damarları ve bağ dokusu bulunur. Dişin kökü pulpaya bağlanır. Enfekte pulpa varsa, daha fazla bakterinin oluşması ve daha ciddi sorunlara neden olması için bir üreme alanıdır.


Kök Kanalı Nedir?

Pek çok insan "kök kanalı" terimini duyduğunda irkilir, bu yüzden bunu aydınlatmak istiyoruz. Kanal tedavisi gerekiyorsa, enfekte olan pulpa çıkarılır, dişin içi temizlenir ve ardından mühürlenir. Dental prosedürlerle ilgili endişe duyan veya ağrıya toleransı düşük olan hastalar için, prosedürle başa çıkmanıza yardımcı olacak seçenekler hakkında diş hekiminizle konuşun. Diş sağlığınız genel sağlığınızı etkiler ve bu önleyici tedbirler, gelecekteki uzun vadeli sağlık sorunlarını riske atmak için çok önemlidir.


Diş Ağrısının 5 İşareti Kanal Tedavisi Gerektiğini Gösterebilir

Öyleyse, muhtemelen daha ciddi bir enfeksiyonun göstergesi olan bir diş ağrısından geçecek bir diş ağrısı arasındaki farkı nasıl anlarsınız? İşte bir kanal tedavisine ihtiyacınız olduğuna dair işaretler olabilecek bazı yaygın semptomlar.

1) Özellikle Çiğnerken Veya Isırırken Şiddetli Diş Ağrısı

Buradaki kilit faktör, ağrının dişinizin derinliklerinde hissedilmesi, genellikle yüzünüzün diğer bölgelerine yayılması ve uzun süreler boyunca sık sık gelip gitmesidir. Bu, bir kök kanalının gerekli olabileceğini gösterebilir.

2) Sıcak Ve Soğuk Sıcaklığa Aşırı Ve Uzun Süreli Hassasiyet

Arada bir aşırı yiyecek veya içecek sıcaklıklarının bir veya iki sancıya neden olması alışılmadık bir durum değildir. Daha az yaygın olan şey ise, bu “sızlanma hissinin” uzun süreli ve tutarlı olmasıdır.

3) Dişinizin Koyulaşmasıyla Birlikte Diş Renginin Değişmesi

Dişleriniz umduğunuz kadar inci gibi beyaz olmasa da, tek bir dişinizde ciddi renk değişikliği olması, çok fazla kahve veya kırmızı şarap içmekten daha ciddi bir şeylerin döndüğünün bir işareti olabilir. Sürekli ağrınız varsa ve dişinizde grimsi siyah bir renklenme fark etmeye başlarsanız, bu genellikle ölmekte olan ve kök kanalından çıkarılması gereken diş pulpasının işaretidir.

4) Diş Etlerinde Sivilce Benzeri Yaralar

Bu sakız sivilceleri aynı zamanda sakız kaynamaları, parüller veya apseler olarak da bilinir. Tıpkı vücudunuzun diğer bölgelerinde sivilceler çıkabileceği gibi diş etlerimizde de sivilceler çıkabilir. Ayrıca ağzınızda hoş olmayan bir tat ve ağız kokusu fark edebilirsiniz.

5) Hassas ve Şişmiş Diş Etleri

Şişliğin diş etlerinizin ötesine ve yüzünüzün ve boynunuzun diğer bölgelerine yayılabileceğini unutmayın, bu nedenle yakından izleyin.


İzmir Karşıyaka’daki En İyi Kanal Tedavisi Diş Hekimi

Kanal tedavisine ihtiyacınız olduğunu düşünüyorsanız veya diş ağrısı çekiyorsanız, İzmir Karşıyaka Dentalizm Diş Kliniği ve onun deneyimli diş hekimleri ekibiyle iletişime geçin.