Ve bu kadar hassas bir dönemde diş çürüğü, diş ağrısı veya hassasiyet yaşamanın hamilelik ile birleşince pek çok dezavantajı vardır. Bu kötü durumlar eğer hamile iseniz sizi çok daha hazırlıksız yakalayabilir. Özellikle diş eti iltihapları bakteriyel enfeksiyonlardır. Ve hamile kadınlarda bir enfeksiyon görülmesi hem maddi hem manevi olarak kadını oldukça kötü etkileyebilir.

Hamilelikte Diş ve Diş Eti Hastalıkları

Hamileliğiniz sırasında diş bakımında en önemli nokta, siz ne kadar sağlıklı olursanız bunun bebeğinize de yansıyacağıdır. Bu yüzden gebelik döneminde kadınlar kendilerine çok daha dikkat etmelidir. Her hamile kadın hamile olduğunu öğrendikten sonra ilk işlerden biri olarak diş hekimine ulaşmalı, hamilelik dönemi boyunca oluşabilecek problemleri çözmelidir. Hamilelik boyunca da önceki yaşamında çok dikkatli olmasa dahi bu aşamadan sonra diş hijyeni alışkanlıkları, diş fırçalama sıklığı, ağız sorunları (örn. çürük, diş eti iltihabı) ve diş bakımı açısından kritik olarak değerlendirilmelidir.

Olası ağız ve diş sağlığını tehdit eden durumlarda diş hekiminizin hamile olduğunuzu bilmesi; müdahalede yöntem için önemlidir. Diş tedavisi ve sonrasında kullanılan ve alacağınız ilaçlar da ona göre şekillenecektir. Sıklıkla merak edilen diş tedavisi sırasında diş ve diş etlerini uyuşturmak için kullanılan uyuşturucular hamileler için ne kadar güvenli olup olmadığıdır. Diş tedavisinde sıklıkla kullanılan morfin, kısa sürelerle uygulandığında güvenli bir analjezik gibi görünmektedir.

Hamile kadınlar bir can daha taşıdıkları için sık sık acıkırlar, bu yüzden de açlığı gidermek için sürekli olarak şekerli veya yüksek karbonhidratlı atıştırmalıklara yönelme eğilimindedirler. Bu yönelim varsa diş çürümesini hızlandırır. Diş hekiminiz, hamilelik döneminde ağız sağlığınızı değerlendirmek sık sık rutin kontroller isteyecektir.

Hamilelikte Diş Apsesi Nasıl Tedavi Edilir?

Eğer bir diş apse olmuşsa dişi eski haline getirmek eski sağlığına kavuşturmak için yapılabilecek pek çok seçenek olsa da hamilelik durumu bu seçenekleri azaltabilir. Diş enfeksiyonlarında enfeksiyon çok ilerlediyse tüm enfeksiyonu tamamen ortadan kaldırmanın bir yolu olmayabilir. Enfeksiyondan kurtulmanın çaresi apseli dişin çekilmesi olacaktır. Apseli bir diş ağrı, iltihaplanma ve yüz veya çene şişmesine neden de olabilir.

Hamilelikte Diş Apsesi Bebeğe Zarar Verir Mi?

Tüm enfeksiyonlar bebeğe zarar verir. Annede oluşacak her enfeksiyon, bebeğe de sirayet edebileceğinden, enfeksiyonun büyüğü küçüğü olmaz diyerek diş doktorunuza derhal ulaşmalısınız.

Hamilelikte Diş Apsesi İçin Antibiyotik Kullanımı

Diş apsesi varsa, kötü ağız kokusu ve yemek yerken dişin ağrıması sorunu da olacaktır. Hamilelik sırasında, bir enfeksiyonun daha fazla yayılmasını en aza indirmek için diş apsesi hızlı bir şekilde tedavi edilmelidir. Hamilelik sırasında herhangi bir enfeksiyon riski tehlike arz eder çünkü bir enfeksiyon hamile kadınlarda daha hızlı artabilir. Genel endişe, mikropların fetüse zarar vermesidir.

Diş hekimleri antibiyotikleri titizlikle reçete eder, çünkü uygun olmayan antibiyotik kullanımı ilaca dirençli bakterilere neden olabilir. Ek olarak, antibiyotik almak bazı durumlarda aşırı yan etkilere neden olabilir. Hamile kadın, belirtilen diş apsesi işaretlerini gösteriyorsa; diş doktoru ve jinekolog, beraberce tedaviyi kararlaştırmalılar.

Hamilelikte Diş Sağlığını Korumak için Beslenme

Hamile iseniz ve öğünler arasında acıkıyorsanız, sebze, taze meyve veya sade yoğurtla uyumlu öğünleri deneyin. Olabildiğince şekerli veya asitli yemeklerden uzak durun. Plak oluşumunu durdurmak için diş ipi kullanmak gereklidir. Diş bakımını ihmal etme sonucu çürük ve apse oluşumu başladıysa ve dişleriniz şişip ağrıyorsa; içi irinle dolan diş eti dokusunda şişlik oluşabilir. Bu hem ağrıya hem psikolojik olarak moral bozukluğuna yol açacaktır. Bu sebeple hamilelikte ağız ve diş sağlığı açısından her gün ihmal edilmeyecek bir gündür. Kadınlar en hassas döneminde yani başka bir deyişle hamileyken diş ağrılarını tedavi etmek için kullandıkları ve tercih ettikleri farklı tedavi metotları vardır. Ancak bu metotların tıp bilimi içinde olması önemlidir. Ve tüm sorunlarda diş hekiminizin yol göstericiliği şarttır.

Ağrı hafifse doktorunuz reçetesiz antibiyotik ve ağrı kesiciler önerebilir. Ağrı daha şiddetliyse doktorunuz reçeteli ilaçları tercih edecektir. Diş hekiminiz olası bir enfeksiyonun önüne geçtikten sonra diş tedavisine başlayacaktır. Bazı durumlarda dişi çekmeyi de önerebilir.