Meyve suyu, meyveden farklı olarak yüksek miktarda şeker ve diş minesine zarar veren asit içerir. Meyve ise, meyve suyunun sunmadığı lif ve diğer sağlıklı bileşenleri bünyesinde barındırır. Meyve suyu, çürüklere, kilo alımına veya sağlıksız bir kilo kaybına sebep olabilir. Meyve suyunun fazla tüketilmesi küçük çocuklarda ishale varan sonuçlar doğurabilir.

Meyve suyu, her yaştan çocuğun severek içtiği ve kesinlikle meyveye tercih edecekleri bir içecektir. Tek kullanımlık meyve suyu kutuları ve küçük şişelerin hızlıca açılıp hemen tüketilebilmeleri, çocukların meyve suyu içme istekleriyle bir araya gelince ebeveynler için de kolay bir çözüme dönüşüyor. Ancak ebeveynler bütün meyvenin faydalarını göz önünde bulundurmalıdırlar. Susuz kalmış bir çocuk için su hala en iyi ve ideal içecektir. Yüksek asit değerleri bulunan, çocuklar için gereksiz olan sporcu içeceklerini de çocuklardan uzak tutmak, onları su ve meyve tüketmeye teşvik etmek doğru bir seçim olur.

Peki Ya Bebekler?

Mümkün olduğu sürece anneler, bebekleri ilk 6 ay sadece anne sütü ile beslemeli ve ilk 1- 1,5 yıl emzirmeye devam etmelidirler. Meyve suyunu ise şişede veya bebek alıştırma bardaklarında vermemeniz doğru olacaktır. Yeni yürümeye başlayan bebekler de gün boyunca kutu meyve suyuyla haşır neşir olmamalıdır. Sadece su içermediği sürece çocukların biberon veya bebek alıştırma bardaklarıyla uyumalarına izin verilmemelidir. Bebeklerin, bebek alıştırma bardağı ve meyve suyu kutularına sürekli olarak erişebilmeleri, sürekli bir şeker kaynağı oluşturur, bu da daha büyük diş çürümesi riskine yol açar.

Ailenizin beslenme listesine meyve suyu eklemeye karar verdiyseniz, ‘’%100 Meyve Suyu’’ etiketi bulunan ürünleri tercih etmelisiniz. Çünkü %100 meyve suyu etiketi bulunmayan diğer ürünlerin içeriğinde şeker ve diğer bileşenler bulunmaktadır. %100 meyve suyu etiketi bulunmayan meyve suyu tüketmek durumunda iseniz, meyve suyunu pastörize edin. Pastörize edilmemiş meyve suyu, bebekleri ve çocukları hasta etme riski bulunan mikroplar barındırabilir.