Diş ipi kullanmak önemli bir ağız hijyeni alışkanlığıdır. Dişlerinizin arasına sıkışmış yiyecekleri temizler ve yerinden çıkararak ağzınızdaki bakteri ve plak miktarını azaltır.
Pek çok insan her gün dişlerini fırçalamasına rağmen, diş ipi kullanmayabiliyor.

Neden Diş ipi Kullanmalıyım?
Diş fırçanız, plağı (bakteri içeren yapışkan bir film) çıkarmak için dişlerinizin arasına ulaşamaz. Oysa diş ipi, plağı temizlemek için dişlerinizin arasına girebilir. Diş ipini doğru kullanarak, dişler arasında kalan şeker ve yiyecek parçacıklarını çıkarabilirsiniz. Bu materyaller temizlenmezse çürüğe neden olan bakterileri besleyecek, çeşitli diş rahatsızlıklarına sebep olacaktır.
Ayrıca, temizlenmeyen plak, sonunda diş eti hattınızda toplanabilen ve diş eti iltihabına ve diş eti hastalığına yol açabilen diş taşı (tartar) haline gelebilir.

Diş İpi Kullanma Talimatları
-    Yaklaşık 10 ila 15 santim kadar diş ipini kopartın. Diş ipini doğru şekilde tutmak için ipin birazını orta parmağınızın etrafına sarın. Dişleriniz için sadece yaklaşık 1-2 santim diş ipi bırakın.
-    Sonra, diş ipini başparmaklarınız ve işaret parmaklarınızla gergin tutun.
-    Diş ipini iki diş arasına yerleştirin. İpi her dişinizin her iki tarafına sürterek nazikçe yukarı ve aşağı kaydırın. Diş ipini diş etlerine kaydırmayın.  
-    Diş ipi diş etlerinize ulaştığında, diş ipini C şekli oluşturacak şekilde dişin tabanında kıvırın. Bu, diş ipinin diş etleriniz ve dişiniz arasındaki boşluğa girmesini sağlar.
-    Dişten diğerine geçerken adımları tekrarlayın. Her dişte yeni, temiz bir diş ipi kullanın.

Diş İpi Türleri
Diş ipinin birçok çeşidi vardır. Sizin için en uygun diş ipi türü tercihlerinize, dişleriniz arasındaki boşluk miktarına ve diş telleri veya köprüler olup olmadığına bağlıdır.
Bazı diş iplerinin daha geniş alanlarda kullanılması kolayken, bazılar dar alanlar için idealdir.

Diş Bandı: Bu tip diş ipi, bir şerit gibi daha geniş ve düzdür, bu da dişleriniz arasında diş telleri, boşluklar veya geniş boşluklar varsa, kullanımını kolaylaştırır.

Standart Diş İpi: Bu, dişlerin arasına sığabilen ince, naylon bir iptir.. Aromalı veya tatlandırılmamış, mumlu veya mumsuz olabilir.. Dişleriniz çapraşıksa veya birbirine daha yakınsa, balmumu kaplamalı diş ipi dişlerin arasına girmeyi kolaylaştırabilir.