İzmir Dentalizm Diş Hekimliği ve Diş Bakımı merkezimizdeki ekip, diş implantlarının düşündüğünüzden çok daha geriye giden tarihine bakmak istiyor.

Diş Değiştirmede Kadim Denemeler

Diş implantlarındaki en erken girişimlerden bazıları antik dünyaya kadar uzanmaktadır. Bu diş değiştirme girişimleri, hem yaşayan hem de ölü insanlarda eksik dişlerin geride bıraktığı boşlukları doldurma girişimini göstermektedir.

4000 Yıl Önce - Çin'de, eksik dişlerin bıraktığı boşlukları doldurmak için bambu çiviler kullanıldı.

3.000 Yıl Önce - Mısır'da bir Mısır kralı, eksik bir üst dişin bıraktığı boşluğa bakır bir çivi yerleştirdi. Bu bakır çivi, kralın ölümünden sonra yerleştirildi.

2300 Yıl Önce – Fransa'da bulunan bir Kelt mezarında bir kadavrada demirden bir takma diş bulundu. Yine, bu takma dişin kişinin ölümünden sonra yerleştirildiği varsayılmaktadır.

2000 Yıl Önce – Sayısız uygarlıkta, insanların eksik dişlerini değiştirmek için hayvan dişleri ve insan dişleri (genellikle kölelerden veya fakir insanlardan) kullanıldı.

18. ve 19. Yüzyıllarda Diş Değiştirmedeki Yenilikler

İmplant diş hekimliğinde büyük yenilikler 1700'lerde ve 1800'lerde meydana geldi. Diş hekimleri ve doktorlar, takma dişleri desteklemeye yardımcı olmak için altın ve diğer metal alaşımları denemeye başladılar. Vücut genellikle bu erken implantları reddettiği için bu erken girişimler etkisizdi. İmplantlar için uygun bir alaşımın tanımlanması zaman alacaktır.

20. Yüzyılın Başlarında Diş İmplantları

1930'larda ve 1940'larda, bu dönemlerin doktorları, takma dişleri yerinde sabitlemek için ortopedik vidalar kullanmaya başladı. Bu erken implantların çevresinde kemiğin büyümesini teşvik etmek için özel bir spiral post tasarımı kullanıldı.

1952: Dr. Per-Ingvar Branemark'ın Keşifleri

1952'de Dr. Per-Ingvar Branemark tavşanlardaki kan akışını inceliyordu. Bu çalışma sırasında, tavşanların kemiklerinin, araştırmasının bir parçası olarak yerleştirdiği titanyum odalara kaynaştığını buldu.

Şans eseri, Dr. Branemark, bir implantın mevcut kemik yapısıyla kaynaştığı süreç olan osseointegrasyon'u keşfetti. Son olarak, burada vücut tarafından reddedilmeyecek ve uygun ankraj ve stabilite için kemikle kaynaşabilecek bir izin vardı.

1965: Dr. Branemark İlk Diş İmplantını Yerleştirdi

Yıllarca süren araştırmaların ardından Dr. Branemark, canlı bir hastaya ilk başarılı iki aşamalı titanyum diş implantını yerleştirdi. Bu implantın kemik dokusuyla düzgün bir şekilde bütünleşmesi altı ay sürdü ve şaşırtıcı bir 40 yıl sürdü.
Ve bugün bildiğimiz modern diş implantı doğdu.

20. Yüzyılın İkinci Yarısında Diş İmplantlarındaki Yenilikler

Dr. Branemark'ın keşfinden bu yana geçen on yıllar içinde implant diş hekimliğinde daha fazla yenilik meydana geldi. İmplantın yerindeyken uygun stabilitesini sağlamak için yeni implant şekilleri kullanılmıştır. Ayrıca, hastanın iyileşmesini iyileştirmek ve diş implantlarının yerindeyken stabilitesini artırmak için yeni ağız cerrahisi teknikleri geliştirilmiştir.

İzmir Dentalizm Diş Hekimliği ve Ağız Sağlığı Merkezi ile İletişime Geçin

Diş implantları ve diş kaybı ve eksik dişlerin tedavisine yönelik diğer seçenekleriniz hakkında daha fazla bilgi edinmek için, bugün gelişmiş diş bakımı uygulamamıza başvurduğunuzdan emin olun. İzmir Dentalizm Diş Hekimliği ekibimiz, ziyaretinizi ve bu konuları çok daha ayrıntılı bir şekilde tartışmayı dört gözle bekliyor.