Diş İmplantları Nasıl Ömür Boyunca Kullanılır?

Bir implantın uzun ömürlü olmasını sağlamak için, implantı temiz ve implant çevresindeki dokularda enfeksiyona neden olabilecek ve başarısızlığa yol açabilecek yıkıcı bakteri ve plaklardan uzak tutmak için özel teknikler ve çabalar gereklidir. İnatçı biyofilm çıkarma ve hijyeni olmadan, peri-implantitis gelişebilir ve implant kaybına neden olabilir.

Diş hijyeni, diş implantları sağlıklı ve hastalıksız tutmada önemli bir role sahiptir. Doğal kesicilerde kullanılan geleneksel diş hijyeni ölçekleyicileri bir kuronu, abutmenti veya implantı çizebilir. Bu nedenle diş hekimleri bunun yerine hasara neden olmadan iyice temizlemek için plastik ve reçinelerden yapılmış özel aletler kullanacaktır.

İmplant alıcıları ayrıca kendi restorasyonlarının başarısında önemli bir rol oynar. Ve hastalar diş implantlarıyla ilgilenmek için motive edilmelidir. İşte evde en iyi bakımı nasıl sağlayacağınıza dair önerilerimiz;

Diş implantları genellikle vücudun diğer dokularına benzer şekilde bakıma ihtiyaç duyar. Ancak, çünkü diş implantları yapay olarak yerleştirilen cihazlar olduğundan, onların bakımı diğer dişlerin bakımından biraz farklıdır.

Diş İmplantlarının Bakımı İçin Genel Olarak Önerilen Adımlar Şunlardır:

 1. Ağız hijyenini ihmal etmeyin: Diş implantlarının çevresinde plak oluşumunu önlemek için ağız hijyeninizi ihmal etmeyin. Günde iki kez dişlerinizi fırçalayın ve özellikle diş implantlarının çevresinde dikkatli olun.
 2. Diş ipi ve diş etleri fırçası kullanın: Diş implantlarının çevresindeki plak ve lekeleri temizlemek için diş ipi ve diş etleri fırçası kullanın. Bu araçlar diş implantlarının çevresindeki küçük boşluklarda plak ve lekeleri temizler.
 3. Ağız suyunu kullanın: Ağız suyunu diş implantlarının çevresinde plak oluşumunu önlemeye yardımcı olur. Ağız suyunu günde birkaç kez kullanın.
 4. Diş hekiminize gidin: Diş implantlarınızın bakımı için düzenli olarak diş hekiminize gidin. Diş hekiminiz implantlarınızın durumunu kontrol eder ve gerekirse temizlik ve bakım işlemlerini yapar.

Diş implantlarınızı düzenli olarak bakım gösterirseniz, uzun süre sağlıklı ve güzel görünecektir.

Tekli Diş İmplantlarının Bakımı İçin;

 1. Yumuşak kıllı bir diş fırçası ile günde en az iki kez temizleyin.
 2. Aşındırmayan diş macunu kullanın.
 3. İmplant tacının altını ve çevresini fırçalayın.
 4. Ulaşılması zor yerleri temizlemek için naylon kaplı diş arası fırçası kullanın.
 5. Mumsuz bant veya implanta özel diş ipi ile günlük olarak diş ipi kullanın.
 6. Tavsiye edilen bir ağız çalkalama suyu kullanın.

Takma Dişlerin Bakımı İçin;

 1. Protezi günlük olarak çıkarın ve önerilen süre boyunca belirli bir temizleyicide bekletin.
 2. O-halkaları, tespit kapaklarını ve klipsleri inceleyin ve aşınmış veya eksikse diş hekiminizi uyarın.
 3. Protez fırçasıyla protezin alt tarafını hafifçe fırçalayın.
 4. Takma dişleri ağzınıza yerleştirmeden önce suyla iyice durulayın.
 5. Yılda bir kez O-halkalarını ve konumlayıcı kapaklarını değiştirmek için diş hekiminizle konuşun.

 Diş implantları, sundukları atipik temizlik zorluklarına rağmen son derece başarılı bir tıbbi prosedürdür. Peri-implant hastalığının önlenmesi, implant sağlığı ve işlevi için çok önemlidir. İmplantınıza nasıl baktığınız başarının önemli bir parçasıdır.