Diş implantlarında yer alan teknoloji, son on ila yirmi yılda, reddedilme veya işlevsellik sorunlarından kaynaklanan implant başarısızlıklarının artık çok nadir olduğu bir noktaya kadar ilerlemiştir. İmplantın yanlış kullanımı, önceden var olan tıbbi durumlar ve hastalıklar, bir implant başarısız olduğunda artık en olası suçlulardır.

Diş İmplantı Neden Yapılır?

İmplantlar, yapıldıkları şey nedeniyle çok uzun süre dayanır:

  1. İmplant – Bir hastanın çene kemiğine cerrahi olarak gömülen ve taç için bir kök görevi gören titanyum veya zirkonyum post.
  2. Abutment – Abutment implanta sabitlenir ve tacı tutar.
  3. Kron – Kron, dayanağın üzerine monte edilen ve doğal bir dişin görünümünü ve işlevini sağlayan seramik bir takma diştir.

Genel olarak kuron ve abutment, açıkta oldukları ve yiyecekleri ısırmak ve çiğnemek için aktif olarak kullanıldıkları için hasara karşı implantın kendisinden daha hassastır.

Diş İmplantları Ne Kadar Süre Dayanır?

Düzenli fırçalama ve diş ipi kullanımı ile, hastanın her 6 ayda bir düzenli diş muayenesi olduğu varsayılırsa, implant vidasının kendisi bir ömür boyu dayanabilir. Bununla birlikte taç, aşınma ve yıpranma nedeniyle değiştirilmesi gerekmeden önce genellikle yalnızca yaklaşık 10 ila 15 yıl sürer. Bununla birlikte, mükemmel diş hijyeni sağlamak ve dikkatli kullanmak, kuronun ömrünü 15 yıldan fazla uzatabilir. Ağız konumu da bir diş implantının ömrünü tahmin etmede bir faktördür. Ağzın arka kısmındaki implantlar çiğnemede daha aktif olarak kullanılır, bu da muhtemelen ağzın ön kısmındaki implantlardan daha hızlı aşınacakları anlamına gelir.

Diş İmplantları Vs. Diğer Diş Değiştirme Seçenekleri

Dental implant, eksik dişler için kalıcı bir çözümdür ve artık hastalar ve diş hekimleri arasında tercih edilen diş değiştirme seçeneğidir. Bir diş implantı tamamen doğal bir dişin yerine geçer ve takma dişlerde olduğu gibi kaymadan ısırmak ve çiğnemek için kullanılabilir. Ve takma dişlerin aksine, implantlar kalıcı olarak yerleştirilir, yani tüm temizlik - günde iki kez fırçalama ve diş ipi kullanma - doğal dişlerinizle birlikte yapılır. İmplantlar, iç çene kemiğine bağlı olduklarından, diş köprülerinde olduğu gibi komşu dişlere baskı yapmazlar ve temizlemek için herhangi bir özel adım gerektirmezler.

Diş İmplantları Nasıl Hatasız Olabilir?

Diş implantları, uygun bakım yapıldığında eksik veya hasar görmüş dişlerin yerine uzun vadeli bir ikame sağlar, ancak bir implantın erken başarısız olmasına neden olabilecek birkaç koşul veya durum vardır. Şeker hastalığı veya kanser gibi önceden var olan diğer tıbbi durumları olan hastaların implantlarının başarısız olma riski daha yüksek olacaktır. Daha önce bahsedildiği gibi, diş etleri ve komşu dişler hala savunmasız olduğundan, diş implantlarının bakımı düzenli fırçalama ve diş ipi ile yapılmalıdır. Kötü ağız hijyeni diş eti hastalığına yol açabilir ve bu da bir diş implantının başarısını olumsuz etkileyebilir.

İzmir Karşıyaka’da Diş İmplantları

Diş implantlarını düşünüyorsanız, bölgenizdeki en iyi implant diş hekimini görmek isteyeceksiniz. İzmir Karşıyaka Dentalizm Diş Kliniği ve Diş Hekimliği yaklaşık 15 yıllık uygulama deneyimine sahip yetenekli diş hekimlerine sahiptir. Diş implantları veya başka herhangi bir diş sorunu hakkında bugün bizi arayın.