Diş İmplantları Nasıl Çalışır?

Bir diş implantı, eksik bir dişin yerine uzun vadeli bir alternatiftir. İmplant, bir diş cerrahının orijinal diş kökünün yerine çene kemiğine vidaladığı bir titanyum vidadır.

Bir iyileşme süresi boyunca, implant ve çene kemiği birbirine kaynaşır. Birleşmeden sonra, implant yapay bir dişi veya kronu destekleyebilir.

Diş implantları, aşağıdakiler de dahil olmak üzere çeşitli işlevsel ve kozmetik faydalara sahip olabilir:

 1. Hasarlı dişlerin görünümünü düzeltme,
 2. Isırma ve çiğneme fonksiyonunun iyileştirilmesi,
 3. Çevreleyen dişleri ve çene dokusunu stabilize etmek,
 4. Kemik kaybını önleme

 

Ameliyattan Kaynaklanan Potansiyel Komplikasyonlar

Diş implant cerrahisinden sonra ortaya çıkabilecek çeşitli potansiyel komplikasyonlar vardır. Aşağıdaki bölümler bunlardan bazılarını ana hatlarıyla açıklayacaktır. Aşağıda, diş implant cerrahisinden sonra gelişebilecek daha yaygın sorunlardan bazıları bulunmaktadır.

Enfeksiyon

İmplant bölgesindeki bir enfeksiyon, diş implant cerrahisinin en yaygın komplikasyonudur. Bir enfeksiyonun tedavisi, enfeksiyonun ciddiyetine ve konumuna bağlıdır. Örneğin, diş etindeki bakteriyel bir enfeksiyon, antibiyotik veya yumuşak doku nakli gerektirebilir. Kemikteki bakteriyel bir enfeksiyon, enfekte kemik dokusunun ve muhtemelen implantın çıkarılmasını ve ardından bir kemik ve yumuşak doku grefti gerektirebilir.

Diş Eti Çekilmesi

Bazı durumlarda, bir kişi implantın etrafındaki diş eti dokusunun geri çekilmeye başladığını fark edebilir. Bu iltihaplanma ve ağrıya neden olabilir. İmplantın çıkarılmasını önlemek için bir diş hekiminden hızlı bir değerlendirme almak çok önemlidir.


Gevşek İmplant

Diş implant cerrahisini takip eden ilk birkaç haftada diş implantı büyüyecek ve çene kemiği ile kaynaşacaktır. Bu sürece osseointegrasyon denir ve implantın uzun vadeli başarısı için çok önemlidir. Bu süreç aylarca sürebilir.

İmplant kemikle kaynaşmazsa, diş cerrahı onu tekrar çıkarabilir. Alan iyileştikten sonra bir kişi implant prosedürünü yeniden deneyebilir.


Sinir Veya Doku Hasarı

Bazen, bir diş cerrahı yanlışlıkla bir sinire çok yakın bir diş implantı yerleştirebilir. Bu uyuşma, karıncalanma veya ağrıya neden olabilir. Kısa süreli semptomlar en çok dental implant cerrahisinde görülür, ancak bir kişi uzun süreli semptomlar yaşayabilir.

Bir sinir veya doku sorunu acil müdahale gerektirir. Alt çenedeki alt alveolar sinirin (IAN) yaralanması potansiyel olarak ciddi olabilir. Bir IAN yaralanmasının bazı olası semptomları şunları içerir:

 1. Alt dudak ve çene dahil olmak üzere implantın yan tarafında kalıcı uyuşma
 2. Kalıcı ağrı veya rahatsızlık
 3. Diş etlerinde ve ciltte karıncalanma, gıdıklanma veya yanma hissi


Daha Az Yaygın Sorunlar

Diş implant cerrahisi sonrası ayrıca sinüs sorunları ve diş implantının kendisinde hasar gibi bazı daha az yaygın sorunlara neden olabilir.


Sinüs Sorunları

Üst çene diş implantları sinüs boşluklarına doğru çıkıntı yaparak sinüslerin iltihaplanmasına neden olabilir. Bu sinüzit olarak bilinir.


Sinüzitin bazı potansiyel semptomları şunları içerir:

 1. Yanaklarda, gözlerde veya alında ağrı, hassasiyet veya şişlik,
 2. Yeşil veya sarı burun mukusu,
 3. Tıkalı bir burun,
 4. Azaltılmış koku alma duyusu,
 5. Sinüs baş ağrıları,
 6. Diş ağrısı,
 7. Ağız kokusu,
 8. Yüksek ateş,
 9. Aşırı kuvvetten kaynaklanan hasar,
 10. Herhangi bir dişte olduğu gibi, aşırı kuvvet veya darbe diş implantının çatlamasına veya gevşemesine neden olabilir.

Bazı kişiler farkında bile olmadan diş implantlarına aşırı güç uygulayabilir. Örneğin, bazı insanlar uyurken dişlerini gıcırdatıyor. Bu davranışa yatkın olan kişilerin, doğal dişlerinin yanı sıra implantın da zarar görmemesi için ağız koruyucu takması gerekebilir.

 

Uzun Vadeli Sorunlar

Peri-implantitis, implantı destekleyen kemiğin kaybına neden olan bir diş eti hastalığı türüdür. İmplant yerinde kronik iltihaplanma nedeniyle gelişir.

Bir 2017 incelemesine göre, peri-implantitisin ilerlemesi ve semptomlara neden olması yaklaşık 5 yıl alabilir. Bu semptomlar tipik olarak diş implantı bölgesi çevresinde kanama veya şişmeyi içerir.

Nadiren de olsa vücudun bir diş implantını reddetme olasılığı da vardır. 2019 tarihli bir incelemeye göre araştırmacılar, titanyum veya diğer metallerden yapılan diş implantlarını kullanmanın risklerini araştırıyorlar. Bazı insanlar, vücutlarının metal implantları reddetmesine neden olan nadir bir metal hassasiyetine sahiptir. Araştırmacılar, insanların bu tür implantları almadan önce metal duyarlılık testinden geçmesini tavsiye ediyor.

Kimlere Diş İmplantı Yaptırılmalıdır?

Diş implantları, şiddetli çürüme veya travma nedeniyle hasar görmüş dişlerin yerini alan kişiler için iyi bir çözümdür.


Bununla birlikte, dental implantlarla ilgili potansiyel iki sorun, uygunluk ve başarı oranıdır.

Uygunluk

Dental implantlarla ilgili temel sorunlardan biri, bunların herkes için uygun olmamasıdır.

Diş implantları almak için kişinin genel sağlığının iyi olması gerekir. Ayrıca sağlıklı diş etlerine ve sağlıklı bir çene kemiğine sahip olmaları gerekir çünkü bu yapılar kişinin yaşamı boyunca diş implantını destekleyecektir.


Yüz kemikleri hala büyümekte olduğundan diş implantları çocuklar için uygun değildir.

Başarı Oranı

Bazen bir diş implantı başarısız olabilir. Sağlık uzmanları, implant başarısızlığını iki kategoriden birine ayırır: erken başarısızlık (implantın yerleştirilmesinden kısa bir süre sonra meydana gelir) veya geç başarısızlık (implant bir süre yerinde kaldıktan sonra meydana gelir).

Dental implantların başarı oranı yaklaşık %90-95'tir. Ancak, aşağıdaki kişiler arasında daha düşük bir başarı oranına sahip olabilirler:

 1. Sigara İçmek,
 2. Şeker Hastası Olmak,
 3. Diş Eti Hastalığı Olmak,
 4. Çene Bölgesine Radyasyon Tedavisi Görmüş Olmak,
 5. Bazı İlaçlar,
 6. İmplantların Bakımı,

Bir diş implantının başarısını sağlamanın en iyi yolu, cerrahın sağladığı bakım sonrası tavsiyelere uymaktır.

Diş implant ameliyatı geçirdikten sonra, kişi uyuşukluk halindeyken sıcak yiyecek ve içeceklerden kaçınmalı ve en az birkaç gün yumuşak gıda diyetine bağlı kalmalıdır.

Bir kişinin doğal dişlerinde olduğu gibi, bir implant ve onu çevreleyen dokular düzenli temizlik gerektirir. Diş etleri iyileştikten sonra kişi günde en az bir kez diş ipi kullanmalı ve ulaşılması daha zor olan bölgelere erişmek için diş arası fırçaları kullanmalıdır.

İnsanlar ayrıca diş eti çizgisinin altındaki alanların temizlenmesi için düzenli diş muayeneleri ve randevular almalıdır.

Sigara içen kişiler, diş implant ameliyatından kaynaklanan komplikasyon riskini azaltacağından, bırakmayı düşünebilirler.

 

Bir Diş Hekimine Ne Zaman Gidilmeli?

Diş implant ameliyatını takiben, bir diş hekimi enfeksiyonu önlemeye yardımcı olmak için antibiyotik reçete edebilir. Bir kişi ayrıca herhangi bir ağrıyı hafifletmek için reçetesiz veya reçeteli bir ağrı kesici gerektirebilir.

Herhangi bir şişlik veya morluk, ameliyattan birkaç gün sonra inmelidir. Bununla birlikte, ağrı ve şişlik bir haftadan fazla devam ederse, kişi takip diş randevusu almalıdır.

İlk iyileşme süreci birkaç hafta sürer ve tam osseointegrasyon aylar alabilir. Diş implantları birkaç hafta sonra hafifçe hareket etmeye başlarsa veya ağrımaya devam ederse, bir kişi tıbbi yardım almalıdır. Sorunun ele alınması komplikasyonları önlemek için çok önemlidir.


Görünüm
Basit diş implant ameliyatı genellikle yalnızca lokal anestezi gerektirir, bu nedenle çoğu insan nispeten kısa bir iyileşme süresine sahip olma eğilimindedir.

Bununla birlikte, bazı kişiler diş implant ameliyatından sonra aşağıdaki belirtileri yaşayabilir:

 1. Diş implantı yerinde ağrı,
 2. Küçük kanama,
 3. Diş etlerinde veya ciltte morarma,
 4. Diş etlerinin veya yüzün şişmesi,

 

Bir diş hekimi veya ağız cerrahı, kişinin prosedürün ardından bol bol dinlenmesini önerecektir. Ayrıca, iltihabı ve şişliği hafifletmeye yardımcı olmak için yumuşak yiyeceklerden oluşan geçici bir diyet ve yüzün etkilenen kısmına buz torbası uygulanmasını önerebilirler.

Rahatsızlık seviyeleri kişiden kişiye ve cerrahın yerleştirdiği implant sayısına bağlı olarak değişebilir. Bununla birlikte, asetaminofen veya ibuprofen almak, herhangi bir ağrıyı hafifletmek için yeterli olmalıdır. Ağrı kesici ilaçlar genellikle işlemden sonra 2-3 gün gereklidir.

Bir kişinin diş implant ameliyatı sonra iyileşmesi için geçen ortalama süre, yaklaşık 2-6 ay arasında değişir. İyileşme tamamlandıktan sonra, diş cerrahı implantın üzerine yapay bir diş yerleştirebilir.

Sonuç Olarak;

Diş implant ameliyatı herkes için uygun değildir. Bir kişinin prosedür için uygun bir aday olup olmadığını belirlemek için bir cerrah tarafından kapsamlı bir diş muayenesinden geçmesi gerekecektir. Diş implantları %95 civarında yüksek bir başarı oranına sahiptir ve birçok insan için yaşam kalitesinin artmasına neden olur. Bununla birlikte, diş implantları enfeksiyonlar, diş eti çekilmesi, sinir ve doku hasarı gibi komplikasyonlara neden olabilir. Bir kişi, diş implant ameliyatını takiben herhangi bir endişe verici semptom geliştirirse, mutlaka acil olarak diş hekimini görmelidir.