Vücut sağlığımıza, dış görünüşümüze ne kadar dikkat ediyorsak ve özeniyorsak aynı şeyi dişlerimiz için de yapmalıyız. Çünkü diş sağlığınıza ne kadar dikkat ederseniz o kadar güzel geri dönütler alırsınız. Eğer ki ben üşeniyorum her gün diş ipi vs. kullanmaya diyorsanız en azından günde 2 defa olacak şekilde dişlerinizi mutlaka fırçalayın. Günlük 5 dakikanızı ayırarak güzel ve sağlıklı dişlere sahip olabilirsiniz.

Dişlerin nasıl fırçalanması gerektiğini bilen kişi sayısı azdır. Yukarıdan aşağıya doğru fırçalama yöntemi dişlerinizin yalnızca dış yüzeylerinizi temizleyecektir. Bu da yeterli bir temizlik sağlamadığından ve yanlış olduğundan dolayı dişlerinizde bir takım sorunlara yol açabilir. Peki doğrusu ne derseniz de doğrusu şu şekilde olacak, kuru fırça üzerine mercimek tanesi kadar sıktığınız macun ile dişlerinizi yaklaşık 3 dakika kadar fırçalamalısınız. Fırçanın özellikle kuru olması gerekli çünkü fırçayı ıslattığınız takdir de macun çok hızlı bir şekilde köpürecek ve dişlerinizi tam anlamıyla fırçalayıp fırçalamadığınızı anlayamayacaksınız. Daha sonra fırçanız ile teker teker olacak şekilde dişlerinizi oval hareketler ile temizlemelisiniz. Ön yüzeyleri sağdan sola doğru bu şekilde fırçaladıktan sonra arka kısımları da aynı hareket biçimi ile fırçalayıp üst yüzeylerine geçin. Fırçalama işlemini bitirdiniz ve ağzınızı çalkaladınız. Son olarak temiz, macunsuz fırça ile - özellikle de diş ipi kullanmamış iseniz – tekrardan tüm dişlerinizi fırçalayın ve temizleyin. Dişlerinizi nasıl fırçaladığınız kadar hangi diş fırçasını kullandığınızda çok önemli. Diş fırçanızın sert kıllı olmamasına yumuşak, ince ve sık olmasına dikkat edin. Sert fırçalar dişin savunma tabakası mineye zarar verecektir. En az 3 ayda bir de diş fırçanızı mutlaka değiştirin.

Diş fırçalama konusunda birazcık hassas olduğunuz takdir de ve doğru fırçalama tekniği ile dişlerinizi fırçaladığınızda farkı kendi gözlerinizle göreceksiniz.